Ludzie szczególnie wrażliwi – poznaj 5 typowych reakcji
Ludzie szczególnie wrażliwi często są niezrozumiani przez innych. Zdarza się, że osoby takie postrzegane są jako nadmiernie “wyolbrzymiające”, ponieważ reagują na codzienne sytuacje z automatu, a ich reakcje są oceniane jako nieodpowiednie i zwracające nadmierną uwagę. Dla nich jest to normalne i powinnaś o tym pamiętać.
Jednak osądzanie takich osób zanim dokładnie wiadomo o co chodzi może powodować nieporozumienia. Większość ludzi nie ma pojęcia o dyskomforcie odczuwanym przez osoby wysoce wrażliwe, który wywołuje taki rodzaj reakcji. Przeczytaj artykuł, ułatwi Ci zrozumienie niektórych typowych reakcji ludzi szczególnie wrażliwych.
1. Ludzie szczególnie wrażliwi nie mogą znieść presji
Konieczność wykonania kilku różnych zadań może być bardzo przytłaczające dla ludzi szczególnie wrażliwych. Osoby takie wolą skoncentrować się na jednym zadaniu i poświęcić mu całą swoją uwagę.
W rzeczywistości ludzie szczególnie wrażliwi są często bardzo kreatywni. Pracują lepiej w pojedynkę i w cichej atmosferze. Jeśli w miejscu panuje chaos, stresują się i nie są zdolni do efektywnego i produktywnego wykonywania zadań.
Kiedy ktoś wywiera na nich presję, żeby poświęcili swoją uwagę kilku zagadnieniom, zaczynają czuć blokadę wewnętrzną. W takich sytuacjach ludzie szczególnie wrażliwi stają się drażliwi i trudni do zniesienia.
Przeczytaj także: Ludzie którzy Cię otaczają są Twoim własnym lustrem
2. Unikają chaosu
W naszym społeczeństwie chaos postrzega się jako coś pozytywnego. Wykorzystujemy dźwięk, głośną muzykę i silne stymulatory, żeby uciec przez ciszą, jednakże osoby szczególnie wrażliwe unikają tego wszystkiego.
Bycie narażonym na zbyt wiele bodźców na raz doprowadza je do szaleństwa . Zapachy, dźwięki, przerywanie… to wszystko narusza ich równowagę. Czasami dochodzi do tego, że drażni ich nawet dźwięk przeżuwania.
Ich reakcja na te „drobnostki” jest bardzo interesująca. Zazwyczaj kończy się tym, że to oni irytują osoby w swoim otoczeniu, które natomiast nie rozumieją, że to właśnie one sprawiają, że osoby wrażliwe czują się niekomfortowo.
3. Biorą wszystko do siebie
Osoby, które są szczególnie wrażliwe odbierają swoje doświadczenia bardzo osobiście, ponieważ są bardzo empatyczne. Silnie reagują na niesprawiedliwości społeczne, a także na sytuacje, kiedy ktoś jest wykorzystywany przez inną osobę.
Wynika to także z faktu, że ludzie szczególnie wrażliwi skupiają się na szczegółach. Są ekspertami w analizie komunikatów niewerbalnych, które wyrażają więcej niż słowa.
Dlatego są w stanie stwierdzić czy ktoś jest godny zaufania czy może coś ukrywa. Dotyczy to także innych, ponieważ ludzie generalnie nie skupiają się i nie analizują drobnych sygnałów wysyłanych przez ciało każdego człowieka.
Zdaniem niektórych to jest po prostu efekt ich rozbujałej wyobraźni. Inni próbują używać argumentu, że „nie powinni brać tego do siebie”, jednakże takie podejście nie działa.
4. Ludzie szczególnie wrażliwi potrzebują czasu dla siebie
Zazwyczaj ludzie unikają samotności, boją się uczucia odseparowania od wszystkich i wszystkiego. Niemniej jednak ludzie szczególnie wrażliwi chcą samotności. Szukają momentów spokoju i ciszy, a świat zewnętrzny przestaje dla nich istnieć.
Ludzie wrażliwi często odrzucają zaproszenia, wyłączają telefon na jeden dzień lub nie mają ochoty odbierać wiadomości. Niestety może to niepokoić ich przyjaciół, a także powodować problemy w związkach. Nie oznacza to, że takie osoby nie chcą spędzać czasu z przyjaciółmi, po prostu potrzebują więcej czasu dla siebie niż inni.
Polecamy również: Jak słuchać tego, co inni mają nam do powiedzenia?
5. Odczuwany ból ma na nich d
Bardzo delikatna równowaga ludzi szczególnie wrażliwych nie jest uzależniona tylko od tego, co się dzieje z ich umysłem, lecz także od tego, co się dzieje z ich ciałem. Powodem jest ich bardzo ścisły związek ze swoim ciałem.
Ból głowy, ból brzucha, głód lub jakikolwiek inny dyskomfort fizyczny może się stać nie do zniesienia. Powodują ciągłe zmiany w zachowaniu, wywołując niepokój wśród ich bliskich.
Czasami przebywanie z ludźmi szczególnie wrażliwymi, a także postawienie się w ich sytuacji jest bardzo trudne. Pomocne dla obu stron może być nieocenianie, zadawanie pytań i otworzenie umysłu w celu zrozumienia, jak takie osoby postrzegają świat.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Benham, G. (2006). The Highly Sensitive Person: Stress and physical symptom reports. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/j.paid.2005.11.021
- Acevedo, B. P., Aron, E. N., Aron, A., Sangster, M. D., Collins, N., & Brown, L. L. (2014). The highly sensitive brain: An fMRI study of sensory processing sensitivity and response to others’ emotions. Brain and Behavior. https://doi.org/10.1002/brb3.242
- Smith, A. (2006). Cognitive empathy and emotional empathy in human behavior and evolution. Psychological Record. https://doi.org/10.1007/BF03395534