Lepsza postawa - zastosuj tych 8 wskazówek
Oprócz złego wyglądu i powodowania bólu pleców i głowy, zła postawa może prowadzić do znacznie bardziej uciążliwych i długotrwałych problemów. Są to między innymi nawracające zmęczenie, przepuklina dysku i złe ułożenie ciała.
Wiele jest powodów złej postawy, na szczęście jednak pod ręką mamy rozwiązanie, które łatwo jest wprowadzić w życie zachowując odpowiednią koncentrację. Nadwaga, słaba praca mięśni i nieprawidłowa pozycja siedząca lub podczas chodzenia mogą być poprawione, jeśli jesteśmy do tego zdeterminowani.
Stabilna estetyczna postawa, to taka w której ciało jest prawidłowo ułożone przy jak najmniejszym naszym wysiłku. Aby to osiągnąć musimy uważać, aby nasz kręgosłup nie wyginał się w boki, czy zaokrąglał. Istotne jest zwracanie uwagi na garbienie się, czyli odkształcanie górnej części kręgosłupa oraz unikanie kociego grzbietu.
Wiele dzisiejszych czynności prowadzić może do złej postawy i z biegiem czasu może powodować znacznie cięższe dolegliwości. Siedzący tryb życia, zbyt długie korzystanie z urządzeń elektronicznych, zła pozycja leżąca mogą między innymi prowadzić cię nieświadomie do trwałej złej postawy.
Na szczęście istnieją wskazówki, które mogą stanowić ogromną pomoc w poprawie twojej postawy już teraz. Chociaż zmiany zauważysz dopiero na przestrzeni czasu, taka zmiana jest jedną z najlepszych rzeczy jakie już teraz możesz zapewnić swojemu ciału.
Spójrz w lustro
Bardzo dobrze jest stanąć przed dużym lustrem, podczas pracy nad prawidłową postawą. Kiedy będziesz gotowa, miej na uwadze, aby swoją wagę rozkładać równomiernie na obie stopy, ramiona odciągnąć do tyłu, tak by układały się na jednym poziomie.
Jeśli jesteś w stanie wyobrazić sobie prostą linię łączącą ucho, ramię, linię bioder, kolano i kostkę to znaczy, że twoje postawa jest prawidłowa.
Stań przy ścianie
Kolejnym prostym sposobem na przyjęcie prawidłowej postawy jest oparcie się plecami i pośladkami o ścianę. Istnieje prosty sposób, aby przekonać się, czy twoja postawa jest prawidłowa. Jeśli między dolny odcinek pleców, a ścianę możesz wsunąć dłoń, oznacza to że jest ona jak należy.
Jeśli jest to niemożliwe, albo wręcz przeciwnie odległość ta jest duża, to jest pewne pole do poprawy.
Usiądź
Upewnij się, że plecy masz proste, ramiona wyprostowane i obciągnięte, a podeszwy stóp stykają się w całości z podłożem. Pamiętaj, że nie dobrze jest przez zbyt długo krzyżować nogi. W ten sposób ograniczasz obieg krwi, nogi zaczynają puchnąć, co może prowadzić do żylaków.
Wstań
Twoja pierś powinna być uniesiona, a mięśnie brzucha napięte. To właśnie one sprawiają, że zachowujesz stabilność sylwetki. Ciężar twojego ciała powinien równomiernie być rozłożony między obie nogi, a twoje kolana powinny być lekko zgięte.
Przejdź się
Trzymaj głowę wysoko, a szyję prosto. Powinnaś unikać długiego patrzenia w ziemię, ponieważ może to powodować bóle szyi. Pamiętaj, aby najpierw dotykać podłoża piętą, a dopiero później palcami.
Sen
Najlepszą pozycją senną jest leżenie bokiem, z lekko podkurczonymi nogami. Ta pozycja zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa i ułatwia oddychanie, unikając chrapania.
Usiądź na brzegu krzesła
Aby utrzymać prawidłową postawą, a szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wielu ekspertów zaleca siadanie na brzegu krzesła. Wówczas twoje plecy nie mają oparcia, a nie dając swoim mięśniom rozluźnić się utrzymujesz prawidłową pozycję kręgosłupa.
Jeśli chcesz zachować równowagę, jedną stopę możesz wysunąć do przodu, zaś druga trzymać na wysokości brzegu krzesła.
Lepsza postawa? Ćwicz
Ćwiczenia są kluczem do rozciągania mięśni i utrzymywania ich w odpowiednim stanie, co przyczynia się do zachowania właściwej postawy. Polecamy spacerowanie, bieganie, pływanie i ćwiczenia rozciągające, które zawsze dbają o twoją dobrą postawę.
Ludzie, którzy często siedzą przez długi czas powinni raz na jakiś czas robić sobie przerwę na rozciągnięcie mięśni i skontrolowanie swojej postawy. Podobnie powinny postępować osoby, które często długo stoją.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jane T. Hein. Postura: alinea el cuerpo para tener una buena salud. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/posture-align-yourself-for-good-health/art-20269950
- A. M. Neill; S. M. Angus; D. Sajkov; R. D. McEvoy. 1997. Effects of sleep posture on upper airway stability in patients with obstructive sleep apnea. https://www.atsjournals.org/doi/abs/10.1164/ajrccm.155.1.9001312
- E. Grandjean; W. Hünting. Ergonomics of posture—Review of various problems of standing and sitting posture. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0003687077900023