Kolka niemowlęca a domowe sposoby
Każdy kto miał dziecko wie, że kolka niemowlęca to jedno z najbardziej frustrujących doświadczeń. Przy kolce, dzieci płaczą godzinami, nawet jeśli wszystko wydaje się być w porządku. Nie mają gorączki, ich pielucha jest sucha, właśnie zjadły, a jednak nadal szlochają. A ty nie możesz zrobić nic – prócz zastanawiania się jaka jest tego przyczyna.
Stres jest ogromny. Zaczynasz nawet myśleć, że nie nadajesz się na rodzica. Myślisz: “To ja jestem tutaj dorosły. Czy nie powinienem kontrolować sytuacji i być w stanie uchronić swoje dziecko przed wszelkimi dolegliwościami?”
Jeśli to czytasz to prawdopodobnie doświadczyłeś tego nie jeden raz. Ale wiesz co? Kolka niemowlęca nie została dotąd uzasadniona, jej przyczyna wciąż pozostaje nieznana. W rzeczywistości określa się ją jako długotrwałe, powtarzające się okresy płaczu w ciągu tygodnia bez występowania żadnego oczywistego ku temu powodu.
Jednakże istnieją badania, które dowodzą, że pewien odsetek dzieci jest bardziej podatny na tą dolegliwość niż pozostałe. To prawda – i wydaje się to zupełnie logiczna – jeśli dobrze się nad tym zastanowimy. Wyobraź sobie spokój w czasie przebywania w łonie matki i zwróć uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie.
Wyobraź sobie kontrast pomiędzy ciemnością i światłem, biciem serca matki i hałasem oraz ciągłym nasyceniem a głodem… Te antytezy powodują lęki u dzieci, a te z kolei manifestują się w jedyny możliwy sposób komunikowania znany niemowlakom: płaczem.
Stąd tak ważnym jest by pomóc im się zrelaksować.
1.Herbata rumiankowa a kolka niemowlęca
Rumianek zawiera substancję o nazwie glicyna, która ma działanie relaksujące, co jest bardzo istotnym przy przypadłości jaką jest kolka dziecięca. Dodatkowo wszystkie jej składniki są bardzo delikatne tak więc twoje dziecko może trawić ją bez żadnych problemów.
- Jednakże jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz namoczyć smoczek w odrobinie herbaty zanim twoje dziecko napije się jej bezpośrednio z butelki.
- Jeśli twoje dziecko będzie ją dobrze tolerowało, może spróbować wziąć łyk herbaty z butelki.
- Jeśli wszystko dalej będzie w porządku, twoje dziecko może pić tą herbatę częściej.
Co więcej, dzieci często miewają gazy, a ten środek może być pomocny także w przypadku ich występowania.
2. Zadbaj o spokojną atmosferę
Możesz wprowadzić spokojną atmosferę, aby uśmierzyć objawy jakie niesie za sobą kolka niemowlęca lub zupełnie jej zapobiec. Użyj przytłumionego światła, otocz nim swoje dziecko, i dam mu coś miłego do przytulenia.
Możesz także wykorzystać nagrania, które przedstawiają odgłosy podobne do tych słyszanych przez dziecko w łonie matki.
W ten sposób dziecko poczuje, że jest w bezpiecznym miejscu, tak jakby znajdowało się właśnie tam, gdzie wszystko jest spokojne i delikatne, gdzie nie musiało się wysilać by cokolwiek pozyskać. Jego stres zmaleje i przestanie płakać.
- Jeśli wolisz możesz opcjonalnie wybrać inną relaksującą muzykę, na przykład Mozarta lub innego kompozytora. Najważniejszym jest by nie pozostawiać maleństwa w ciszy.
- Pamiętaj, że nie miało ono pojęcia o ciszy, aż do momentu, kiedy przyszło na ten świat. Co więcej, to właśnie jeden z powodów dla których tak trudno jest im samodzielnie zasypiać.
3. Kołysz je
Innym sposobem na symboliczne zabranie dziecka w bezpieczne miejsce do którego są przyzwyczajone jest kołysanie ich do przodu i do tyłu w czasie gdy, ich główka opiera się na twojej piersi.
Ten ruch przeniesie je do ich pierwszego domu, ponieważ jest bardzo podobny do tego, co odczuwały kiedy ich matka chodziła.
Jednocześnie trzymanie ucha blisko twojego serca pomoże im wsłuchać się w bicie serca, które towarzyszyło im w łonie matki, a to doskonałe narzędzie by ulżyć niemowlęcym dolegliwościom, takim jak kolka niemowlęca.
4. Kąpiel w ciepłej wodzie
Mowa o odtworzeniu środowiska naturalnego macicy. Tam właśnie dzieci są otoczone przez płyny owodniowe. Stąd poczucie wyporu wody doskonale je uspokaja. Tutaj można także wykorzystać nagrania, o których wspominaliśmy wcześniej. Rzeczywiście jeśli połączysz te dwie metody, środowisko twojego dziecka stanie się niemal identyczne z tym, do którego tęsknią.
Doświadczenie świata zewnętrznego jest niemal traumatyczne. Na przykład jest to pierwszy raz, kiedy muszą wziąć wdech. Pamiętajmy, że nigdy nie musiały tego robić przebywając w łonie matki. Robią to, czego nie robiły wcześniej. Nie jest więc niespodzianką, że niektóre bardziej czułe dzieci uznają życie za wrogie miejsce, przytłaczające i nieprzyjemne.
Choć zawsze będziemy przy nich aby im pomóc, ich droga przyzwyczajania się do nowego otoczenia jest tak trudna jak dla nas wylądowanie na bezludnej wyspie. Różnica polega na tym, że dorośli mają słowa, którymi mogą wyrazić samych siebie. Dzieci po prostu płaczą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Johnson, JD; Cocker, K; Chang, E (1 October 2015). “Infantile Colic: Recognition and Treatment”. American Family Physician. 92 (7): 577–82
- Barr, RG (1998). “Colic and crying syndromes in infants”. Pediatrics. 102 (5 Suppl E): 1282–6
- Sung, V. (2018). Infantile colic. Australian Prescriber, 41(4), 105–110. https://doi.org/10.18773/AUSTPRESCR.2018.033
- Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895–901. doi:10.3892/mmr.2010.377
- Lam TML, Chan PC, Goh LH. Approach to infantile colic in primary care. Singapore Med J. 2019;60(1):12–16. doi:10.11622/smedj.2019004