Pyszne koktajle na oczyszczenie jelita grubego
Zdrowe jelito grube jest synonimem zdrowego organizmu i dobrego samopoczucia. Powszechnie wiadomo, że choroby związane właśnie z tą częścią ciała mogą być bardzo poważne w skutkach. W utrzymaniu dobrej kondycji pomogą nam pyszne koktajle na oczyszczenie.
Jelito grube rozciąga się na długość 1,5 m i jest odpowiedzialne za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, syntezę witamin, a także usuwanie wody i soli. Każde zatrzymanie i gromadzenie toksycznych substancji może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Wiedząc to naprawdę warto zadbać o dobry stan tego narządu poprzez utrzymanie odpowiedniego stylu życia. Nigdy nie należy zapominać, że we wnętrzu naszego ciała, chociaż tego nie widać również są części, o które należy się odpowiednio zatroszczyć.
Odpowiednią ochronę zapewnią Ci więc owocowo-warzywne koktajle na oczyszczenie, które z łatwością przygotujesz w domu. Odkryj dzisiaj z nami kilka z nich!
Warzywno-owocowe koktajle na oczyszczenie jelita grubego
1. Koktajle na bazie ogórka, gruszki i aloesu
Aloes działa jak naturalny środek uzdrawiający na jelito grube, oczyszcza je i odtruwa . Jest w stanie także zmniejszyć panujący tam stan zapalny i przyspiesza gojenie się ran. Usprawnia również usuwanie nagromadzonych zbędnych, toksycznych produktów przemiany materii.
Z drugiej strony ogórek idealnie nawadnia i tworzy doskonałą mieszankę z innymi składnikami, takimi jak błonnik z gruszki. Wzmacnia też działanie minerałów i witamin, które znajdują się w aloesie.
Jak przygotować podobny koktajl w domu?
Składniki:
- 1 ogórek
- łyżka miąższu z aloesu (15 g)
- 1 gruszka
- szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania:
- Przygotowanie należy rozpocząć od wydobycia łyżki miąższu z aloesu. Wystarczy zatem przeciąć wzdłuż liść i ostrożnie oddzielić jego wewnętrzną część. Następnie należy obrać gruszkę, oddzielić centrum z nasionami i pokroić ją na mniejsze kawałki. To samo wykonać z ogórkiem.
- Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i mieszamy do momentu, aż dokładnie się ze sobą połączą, dodając jednocześnie wskazaną ilość wody.
- Pamiętaj jednak, że koktajl nie powinien być zbyt schłodzony. Najlepiej spożywać go w temperaturze pokojowej dzięki czemu, jeżeli w jelicie grubym występuje zapalenie, unikniemy niepożądanych skutków.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Zespół nieszczelnego jelita – nie lekceważ tych 8 objawów
2. Koktajle na bazie aloesu i cytryny
Nie wahaj się włączyć cytryny do tego koktajlu. W ten sposób tylko usprawnisz detoksykację i oczyszczanie jelita grubego.
Ten cytrusowy owoc kryje w sobie mnóstwo zdrowotnych właściwości, które usprawniają eliminowanie zbędnych produktów przemiany materii. Dostarczają także odpowiedniej dawki witamin, przez co utrzymanie wewnętrznej równowagi organizmu jest dużo łatwiejsze.
Najlepiej koktajl spożywać codziennie przez sześć dni na pusty żołądek.
Składniki:
- łyżka miąższu aloesu (15 g)
- 1 cytryna
- szklanka wody (200 ml)
- łyżka miodu (25 g)
Sposób przygotowania:
- Przygotowanie jest bardzo proste. Tak jak w poprzednim przepisie należy rozpocząć od wydobycia miąższu z aloesu. Następnym krokiem jest wyciśnięcie soku z cytryny i umieszczenie składników w blenderze.
- Przed mieszaniem dodajemy również łyżkę miodu, wodę i łączymy wszystkie składniki aż do uzyskania jednolitej gładkiej masy.
- Spożywaj napój rano na czczo i ciesz się doskonałym samopoczuciem!
3. Koktajle z truskawek, pietruszki i ananasa
Połączenie tych składników prawdopodobnie Cię zaskoczy, ale wspólnie tworzą one bardzo skuteczny środek regeneracyjny . Chroni on florę bakteryjną jelita, wzmacnia jego ściany, a przede wszystkim odtruwa. Dzięki pietruszce i ananasowi działa również moczopędnie.
Najlepiej spożywać mieszankę przed głównym posiłkiem dnia.
Składniki:
- 6 truskawek
- 1 plasterek świeżego ananasa
- 2 gałązki natki pietruszki (około 10 g)
- szklanka wody
Sposób przygotowania:
- Na początek należy dokładnie oczyścić wszystkie składniki. Truskawki i pietruszkę po umyciu pokroić na mniejsze części.
- Składniki umieścić w blenderze i dodać również plasterek ananasa. Wszystko dokładnie wymieszać aż do uzyskania gładkiego, pysznego koktajlu.
- Mieszanka ta jest prawdziwą skarbnicą antyoksydantów, za którą jelito grube na pewno będzie Ci wdzięczne.
Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Bakteria wywołująca ból, wzdęcia i biegunkę
4. Koktajle na bazie papai i kefiru
Kefir to napój z mleka fermentowanego, w którym znajdziemy charakterystyczne ziarna kefirowe. Jest to produkt, który świetnie nadaje się do przywrócenia prawidłowego składu flory bakteryjnej jelita.
Z kolei papaja to owoc, który z łatwością jest trawiony i przynosi ukojenie całemu naszemu układowi pokarmowemu. Koktajle przygotowane na bazie tych dwóch produktów są nie tylko pyszne, ale i korzystnie wpłyną na stan naszego jelita grubego. Przyjdą nam zatem z pomocą na pewno nie jeden raz.
Składniki:
- szklanka obranej i pokrojonej w kawałki papai (140 g)
- 5 łyżek kefiru (50 g)
- szklanka wody (200 ml)
- 1 łyżka miodu (25 g)
Sposób przygotowania:
- Kefir z łatwością można zakupić w supermarkecie. Wszystkie składniki należy umieścić razem w blenderze, a następnie dokładnie wymieszać.
- Koktajl powinien przybrać przyjemną jednolitą konsystencję. Jeżeli kefir nie jest zbyt gęsty, nie jest konieczne dodawanie wody. Wszystko zależy od Twojego gustu.
- Doskonale nadaje się na śniadanie i w ten sposób zapewnimy doskonałą ochronę naszym jelitom.
Wypróbuj więc nasze koktajle na oczyszczenie jelita grubego już dziś! Nie tylko pomogą usprawnić jego pracę, ale są gwarancją dobrego samopoczucia i zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Terzić, J., Grivennikov, S., Karin, E., & Karin, M. (2010). Inflammation and Colon Cancer. Gastroenterology. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2010.01.058
- O’Brien, C. A., Pollett, A., Gallinger, S., & Dick, J. E. (2007). A human colon cancer cell capable of initiating tumour growth in immunodeficient mice. Nature. https://doi.org/10.1038/nature05372
- González-Neira, M., San Mauro-Martín, I., García-Angulo, B., Fajardo, D., & Garicano-Vilar, E. G.-V. (2015). Nutrición Humana y Dietética. Rev Esp Nutr Hum Diet. https://doi.org/10.14306/renhyd.19.1.109
- Coronado H, M., Vega y León, S., Gutiérrez T, R., Vázquez F, M., & Radilla V, C. (2015). Antioxidantes: perspectiva actual para la salud humana. Revista Chilena de Nutrición. https://doi.org/10.4067/S0717-75182015000200014
- Wong C., Harris PJ., Ferguson LR., Potential benefits of dietary fibre intervention in inflammatory bowel disease. Int J Mol Sci, 2016.
- Feily A., Namazi MR., Aloe vera in dermatology: a brief review. G Ital Dermatol Venereol, 2009. 144 (1): 85-91.
- Tejada S., Pinya S., Martorell M., Capó X., et al., Potential anti inflammatory effects of hesperidin from the genus citrus. Curr Med Chem, 2018. 25 (37): 4929-4945.
- Wilkins T., Sequoia J., Probiotics for gastrointestinal conditions: a summary of the evidence. Am Fam Physician, 2017. 96 (3): 170-178.