Kefir z wodą kokosową - Przepis pełen zdrowia
Kefir to naturalny probiotyk, który powstaje w wyniku procesu fermentacji, co pozwala na rozwój zdrowych bakterii. Kefir przygotowany samodzielnie w domu, zwłaszcza z wykorzystaniem wody kokosowej, to potężna dawka zdrowia – witamin, substancji odżywczych i zdrowych kultur bakterii.
Konsystencją przypomina on nieco grudki twarożku, jednak jest o wiele bardziej miękki i elastyczny, a co najważniejsze – o wiele zdrowszy.
Kefir domowej roboty
Wśród mikroorganizmów obecnych w kefirze kokosowym wyróżnić należy bakterie Lactobacillus acidophilus oraz drożdże Kluyveromyces marxianus. Oczywiście skład kefiru może różnić się w zależności od warunków i składników, z jakich zostanie on przygotowany.
Tradycyjny przepis na zwykły kefir wykorzystywał bowiem krowie mleko, dzięki czemu otrzymuje on konsystencję zbliżoną do jogurtu. Z kolei my dzisiaj chcemy zaproponować Ci pewną alternatywę – kefir z wodą kokosową, czyli potężną dawkę witamin i minerałów, praktycznie bez kalorii. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych informacji i – co najważniejsze – przepis.
Przeczytaj również: Probiotyki w diecie – do czego służą?
Woda kokosowa dla zdrowia i urody
Kefir kokosowy to produkt poddany procesowi fermentacji, do którego przygotowania należy wykorzystać organiczną wodę kokosową, bez podgrzewania czy przetwarzania.
Kombinacja naturalnego probiotyku z naturalnym elektrolitem to potężna dawka substancji odżywczych, które wpłyną na Twoje dobre samopoczucie, zdrowie i wygląd.
Podczas procesu fermentacji, naturalne cukry ulegają przetworzeniu w bakterie mlekowe. Gdy zostają wchłonięte w jelitach, przynoszą im wiele wszechstronnych korzyści.
Co więcej, woda kokosowa dostarczy Ci wiele niezbędnych minerałów takich jak potas, sód i magnez. Są one niezbędne dla prawidłowego nawodnienia komórek oraz wydajnego funkcjonowania mięśni i komórek mózgu.
Wpływa to również korzystnie na funkcjonowanie nerek, pobudzając eliminację toksyn i metali, które w przeciwnym wypadku mogłyby wywoływać tworzenie się kamieni nerkowych i niedrożność moczowodu.
Nie możemy zapomnieć także o przeciwutleniaczach, które optymalizują procesy dotlenienia komórek i funkcjonowanie układu krążenia. Kefir na bazie wody kokosowej to również naturalny sposób zapanowania nad poziomem cholesterolu we krwi, a także nadciśnieniem.
To wszystko za sprawą zdrowych kwasów tłuszczowych oraz wysokiej zawartości witaminy E. Na koniec wspomnijmy również o tym, co jest oczywiste – zdrowe bakterie obecne w kefirze pomagają unormować florę bakteryjną w jelitach, a to przyczynia się pośrednio do wzmocnienia odporności organizmu i zwiększenia jego zdolności zwalczania chorobotwórczych mikroorganizmów.
Jak przygotować kefir z wodą kokosową?
Jeśli zaintrygował Cię powyższy opis i chcesz wypróbować właściwości kefiru kokosowego na własnej skórze, wystarczy, że zastosujesz się do naszych instrukcji. Przygotowanie tego produktu jest naprawdę proste i szybkie – upewnij się jednak, że korzystasz z organicznych i nieprzetworzonych produktów.
Jest to szczególnie ważne w przypadku wody kokosowej, gdyż komercyjne odpowiedniki znacznie różnią się składem i właściwościami od naturalnego napoju.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 litr wody kokosowej
- 100 gramów ziaren kefirowych
- szklany słoik
Sposób przygotowania
- Umieść ziarna kefirowe w naczyniu i zalej wodą kokosową.
- Następnie przykryj słoik i pozostaw w ciemnym i chłodnym miejscu na 48 godzin.
- Po tym czasie zauważysz, że ziarna kefiru uniosły się na powierzchnię.
- Odcedź mieszankę, a ziarna kefiru przechowuj w lodówce, aby móc z nich jeszcze skorzystać.
- Fermentuj kefir przez dwa dni – po tym czasie możesz już go spożywać. Możesz także usunąć nakrętkę słoika, aby uniknąć akumulacji gazów – produktu ubocznego fermentacji. W skrajnych wypadkach mogłyby one bowiem doprowadzić nawet do pęknięcia słoika!
Jak spożywać kefir kokosowy?
- Kefir można podawać samodzielnie lub łączyć go z owocami czy orzechami, co wzbogaci jego smak.
- Najlepiej jest jeść kefir na pusty żołądek; wówczas jego właściwości aktywują się w organizmie przez cały dzień.
- Możesz sięgać po kefir jako po zdrową przekąskę lub gdy poczujesz, że brakuje Ci energii.
Przeczytaj również: Sok z kokosu, buraka i imbiru – leczniczy napój
O czym musisz pamiętać?
Ziarna kefiru można wykorzystywać wielokrotnie, ponieważ proces fermentacji utrzymuje je przez dłuższy czas w dobrym stanie. Po przygotowaniu kefiru kokosowego wykonaj następujące kroki:
- Umieść ziarna kefiru w naczyniu i zalej pół litrem wody. Dodaj dwie łyżki stołowe cukru.
- Pozostaw na 2-4 dni, od czasu do czasu zdejmuj nakrętkę i zlewaj nadmiar wody.
- Odcedź ziarna kefiru – są gotowe do ponownego użycia!
Jak widzisz, przygotowanie kefiru na bazie wody kokosowej jest naprawdę proste. Koniecznie zdobądź odpowiednie składniki i wypróbuj powyższy przepis, a na pewno nie pożałujesz. W krótkim czasie poczujesz różnicę w swoim samopoczuciu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Guzel-Seydim, Z. B., Kok-Tas, T., Greene, A. K., & Seydim, A. C. (2011, March). Review: Functional properties of kefir. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408390903579029
- Farnworth, E. R. (2005). Kefir ? a complex probiotic. Food Science Technology Bulletin: Functional Foods, 2(1), 1–17. https://doi.org/10.1616/1476-2137.13938
- Bourrie, B. C. T., Willing, B. P., & Cotter, P. D. (2016). The microbiota and health promoting characteristics of the fermented beverage kefir. Frontiers in Microbiology. Frontiers Media S.A. https://doi.org/10.3389/fmicb.2016.00647
- Leite, A. M. de O., Miguel, M. A. L., Peixoto, R. S., Rosado, A. S., Silva, J. T., & Paschoalin, V. M. F. (2013, January 1). Microbiological, technological and therapeutic properties of kefir: A natural probiotic beverage. Brazilian Journal of Microbiology. Sociedade Brasileira de Microbiologia. https://doi.org/10.1590/S1517-83822013000200001
- Ahmed, Z., Wang, Y., Ahmad, A., Khan, S. T., Nisa, M., Ahmad, H., & Afreen, A. (2013, January). Kefir and Health: A Contemporary Perspective. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2010.540360