Kawa do śniadania: Dlaczego warto ją pić?

Czy jesteś jedną z osób, które nie wyobrażają sobie poranka bez kubka ciepłej kawy? Kawa nie tylko pobudza nas do działania, ale także pomaga uniknąć bólu głowy.
Kawa do śniadania: Dlaczego warto ją pić?

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2020

Czy jesteś jedną z tych osób, które nie wyobrażają sobie poranka bez kubka ciepłej kawy? Dobra wiadomość jest taka, że kawa może mieć naprawdę wiele korzyści dla Twojego zdrowia, jeśli tylko wiesz z jakimi produktami należy ją łączyć.

Kawa to drugi najczęściej wybierany napój na świecie, zaraz po wodzie. Już za chwilę dowiesz się dlaczego!

Dlaczego kawa do śniadania to dobry pomysł?

Wielu z nas wychodzi rano z domu bez śniadania, wypijając tylko filiżankę kawy. Jest to bardzo szkodliwy nawyk, który negatywnie wpływa na zdrowie. Jeśli nie dostarczamy sobie rano odpowiedniej dawki substancji odżywczych, niekorzystnie wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu.

Gdy nie jesz śniadania, w porze obiadu grozi Ci napad wilczego głodu. Na dłuższą metę może prowadzić to do znacznego przybierania na wadze.

Oczywiście każdy posiłek w ciągu dnia powinien być zrównoważony i dopasowany do Twoich potrzeb, jednak niedocenianie wagi śniadania to bardzo poważny błąd. Przyjrzyjmy się więc głównym powodom, dlaczego kawa pita do śniadania (a nie zamiast) to dobry pomysł.

1. Kawa pomaga się obudzić, poprawia pamięć i koncentrację

Rano każdy z nas potrzebuje porządnego zastrzyku energii. Właśnie dlatego po przebudzeniu kawa to naprawdę świetny wybór, który zapewni Ci odpowiednią dawkę kofeiny. Pomaga także uporać się z bólami głowy, chociaż u niewielkiego odsetka społeczeństwa efekt może być odwrotny.

Pobudka

Warto więc słuchać sygnałów wysyłanych przez swój organizm i wybrać najlepszy dla siebie moment sięgnięcia po filiżankę kawy.

Kawa pobudza pracę układu nerwowego, nie wolno jej więc przedawkować. Nie powinno się pić więcej niż dwóch kubków czy filiżanek (średniej wielkości) dziennie.

2. Kawa zawiera przeciwutleniacze

Kawa jest bogata w przeciwutleniacze, które wzmacniają komórki ciała i chronią je przed działaniem wolnych rodników. Pozwala to zapobiec tzw. stresowi tlenowemu. Picie kawy o poranku można uznać za bardzo skuteczną metodę leczenia.

Ziarna zielonej kawy

Co ciekawe, o wiele skuteczniejsza w walce z wolnymi rodnikami oraz w spalaniu tkanki tłuszczowej jest zielona kawa, warto więc pamiętać o tym następnym razem, gdy wybierzesz się na zakupy.

3. Chroni florę bakteryjną w jelitach

Dokładnie tak – kawa działa jak probiotyk, który pomaga zadbać o dobrą florę bakteryjną w Twoich jelitach. Reguluje to perystaltykę jelit, co pozwala uchronić się przed wieloma chorobami.

4. Poprawia trawienie

Być może zaskoczy Cię fakt, że kawa doskonale wpływa na trawienie – pobudza produkcję soków żołądkowych, poprawia rozkład pokarmów i przyswajanie substancji odżywczych. Aby poprawić funkcjonowanie żołądka i pozostałych elementów układu trawiennego, warto pić kawę dwa razy dziennie.

5. Chroni wątrobę

Wyniki wielu badań wskazują, że kawa ma pozytywny wpływ na zdrowie wątroby. Pomaga dbać o komórki tego narządu i zapobiec takim schorzeniom jak marskość czy stłuszczenie wątroby. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać dziennej dawki 2-3 filiżanek kawy.

Wpływ kawy na wątrobę

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Wątroba: zadbaj o nią za pomocą 5 naturalnych środków

6. Zwróć uwagę na to, co jesz na śniadanie

Śniadanie to niezwykle ważny posiłek, należy jednak wiedzieć jakie produkty należy ze sobą łączyć, aby efekt nie okazał się odwrotny od zamierzonego. Jak wyobrażasz sobie idealne śniadanie?

Filiżanka kawy, szklanka soku pomarańczowego i tosty z masłem? Specjaliści twierdzą, że takiego zestawu nie mogą zaakceptować.

Kawa w połączeniu z sokiem pomarańczowym może zakwaszać organizm, zwłaszcza jeśli jest to sok kupiony w sklepie i nie zawiera odpowiedniej dawki witaminy C ani przeciwutleniaczy. Wybieraj zawsze naturalne i świeżo wyciskane soki.

Jakie produkty dobrze komponują się z kawą? Zacznij dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną. Odczekaj godzinę i dopiero zjedz śniadanie. Nie powinno ono zawierać tostów czy masła, które dostarczyłyby Ci tylko zbędnych tłuszczów i rafinowanej mąki – produktów zdecydowanie niekorzystnych dla Twojego zdrowia.

Dobrym pomysłem jest śniadanie złożone z kawy oraz owsianki z odrobiną mleka sojowego, orzechami i owocami, takimi jak gruszka czy jabłko. Wybieraj świeże owoce, a nie dosładzane dżemy. Jeśli jesteś fanem kanapek, wybieraj pełnoziarniste pieczywo, mięso z indyka i awokado.

Z pewnością pokochasz ten zestaw, który zapewni Ci dawkę substancji odżywczych.

Pamiętaj – kawa pijana do śniadania może być niezwykle zdrowym rozwiązaniem, dlatego sięgaj po nią śmiało. Musisz tylko wiedzieć,  z czym ją podawać, i nie nadużywać jej w ciągu dnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Esquivel, P., & Jiménez, V. M. (2012). Functional properties of coffee and coffee by-products. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.05.028
  • George, S. E., Ramalakshmi, K., & Rao, L. J. M. (2008). A perception on health benefits of coffee. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408390701522445
  • Dórea, J. G., & da Costa, T. H. M. (2005). Is coffee a functional food? British Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1079/bjn20051370
  • Hindmarch, I., Rigney, U., Stanley, N., Quinlan, P., Rycroft, J., & Lane, J. (2000). A naturalistic investigation of the effects of day-long consumption of tea, coffee and water on alertness, sleep onset and sleep quality. Psychopharmacology, 149(3), 203-216.
  • Nehlig, A., Daval, J. L., & Debry, G. (1992). Caffeine and the central nervous system: mechanisms of action, biochemical, metabolic and psychostimulant effects. Brain Research Reviews, 17(2), 139-170.
  • Svilaas, A., Sakhi, A. K., Andersen, L. F., Svilaas, T., Strom, E. C., Jacobs Jr, D. R., … & Blomhoff, R. (2004). Intakes of antioxidants in coffee, wine, and vegetables are correlated with plasma carotenoids in humans. The Journal of nutrition, 134(3), 562-567.
  • Asano, I., Umemura, M., Fujii, S., HOSHINO, H., & IINO, H. (2004). Effects of mannooligosaccharides from coffee mannan on fecal microflora and defecation in healthy volunteers. Food science and technology research, 10(1), 93-97.
  • Klatsky, A. L., Morton, C., Udaltsova, N., & Friedman, G. D. (2006). Coffee, cirrhosis, and transaminase enzymes. Archives of internal medicine, 166(11), 1190-1195.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.