Jelito grube - najczęstsze sygnały ostrzegawcze

Niektóre zaburzenia trawienia mogą wynikać z problemów z jelitem grubym. Jeśli są one ignorowane, mogą prowadzić do poważnych problemów, w tym nowotworu. Dowiedz się jakie są sygnał ostrzegawcze chorób jelita grubego.
Jelito grube - najczęstsze sygnały ostrzegawcze

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jelito grube odpowiada za końcowy etap procesu trawienia i jakiekolwiek zaburzenia jego pracy wpływają niekorzystnie na cały organizm.

Jelito grube chroni nas między innymi przed odwodnieniem ponieważ w tym właśnie odcinku następuje wchłanianie większości wody ze spożywanego pokarmu.

Wiele osób ignoruje objawy, które są związane z chorobami jelita grubego ponieważ uznają te symptomy za naturalny element procesu trawienia lub wiążą je z innymi chorobami.

Dowiedz się jakie sygnały ostrzegawcze wysyła jelito grube kiedy przestaje prawidłowo funkcjonować. Dzięki temu możesz się uchronić przez poważnymi chorobami, włącznie z nowotworem jelita.

Jelito grube i zespół jelita drażliwego: najważniejsze informacje

Zaburzenia pracy jelit dotykają już co czwartą osobę i odsetek ten z każdym dniem rośnie. Zespół jelita drażliwego dotyczy najczęściej kobiet i jest powiązany z dietą, stresem i zaburzeniami lękowymi.

Towarzyszą mu często inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia i niestrawność. Objawy te mają zazwyczaj charakter przewlekły i nierzadko są diagnozowane dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Problemy z jelitami mogą wystąpić u osób dość młodych, nawet poniżej 45 roku życia. Co więcej, pewne nawyki mogą w dużej mierze wpłynąć na ich rozwój:

  • Pewne produkty spożywcze, jak warzywa liściaste, rośliny strączkowe czy śliwki mogą pogorszyć pracę jelit.
  • W przypadku tego typu zaburzeń powinno się ograniczyć spożycie nabiału i owoców cytrusowych.
  • Należy wykluczyć z diety jak największą ilość produktów wywołujących powstawanie gazów, takich jak np. kapusta czy fasolka.
Zespół jelita drażliwego

Zaleca się natomiast spożycie większej ilości potraw i produktów bogatych w błonnik:

  • Najlepszym rodzajem diety jest tutaj dieta śródziemnomorska, bogata w ryby, oliwę z oliwek i pomidory.
  • Konieczne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody – przynajmniej 8 szklanek dziennie. Ułatwi to trawionemu pokarmowi przemieszczanie się wewnątrz jelit bez ich podrażniania.
  • Ćwiczenia fizyczne dodatkowo usprawniają pracę jelit oraz redukują stres i napięcie.

Stan zdrowia psychicznego również w dużej mierze wpływa na zmiany w procesach trawienia i na wrażliwość jelit.

Dlatego też osoby wiecznie zestresowane, zmartwione i poddenerwowane mają większą tendencję do problemów z układem wydalniczym.

Inne przyczyny zaburzeń pracy jelit to między innymi:

Jelito grube – objawy zaburzeń

Czasem jelito grube nie funkcjonuje tak, jak powinno i niejednokrotnie wiążemy symptomy jego zaburzeń z niestrawnością, zjedzeniem zbyt dużego posiłku lub po prostu stresem.

Należy jednak zwracać baczną uwagę na częstotliwość występowania tych objawów i zgłosić się do lekarza jeśli poniższe symptomy zaczynają występować częściej, niż raz w tygodniu:

Ból brzucha

Silny ból ulokowany w dolnej części brzucha i przypominający skurcze może być oznaką, że Twoje jelito grube nie funkcjonuje tak, jak powinno.

Na początku ból ten może być dość łagodny, ale z czasem przybiera zazwyczaj silniejszą formę. Trwa on do ok. 2 godzin i ustępuje po pójściu do toalety.

Ból brzucha

Ból pojawia się najczęściej kiedy czujemy potrzebę wypróżnienia się. Towarzyszyć mu mogą zaparcia lub biegunki. Warto zwrócić uwagę na to, czy ból ten pojawia się po spożyciu tych samych produktów i powiedzieć o tym lekarzowi przy okazji najbliższej wizyty.

Problemy z wypróżnianiem

Jelito grube daje bardzo różnorodne oznaki kiedy zaczyna nieprawidłowo funkcjonować. U niektórych osób pojawiają się biegunki, a u innych zaparcia, wzdęcia czy gazy.

Wynikiem tych zaburzeń może być nieustanne uczucie potrzeby skorzystania z toalety albo nietypowa konsystencja kału bądź pojawiający się w nim śluz.

Zaburzenia trawienia

Powracające uczucie mdłości lub wymioty oraz uczucie pieczenia w brzuchu to już dość poważne objawy zaburzeń pracy jelita grubego.

Jeśli po zjedzeniu posiłku, który powinien być sycący, nadal czujesz głód, może to być również symptom rozwijających się zaburzeń układu wydalniczego.

Jelito grube – objawy nowotworowe

Niegroźne zaburzenia pracy jelita grubego można zazwyczaj wyeliminować dzięki odpowiedniej diecie. Ale jeśli objawy te nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.

Bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej wykluczyć nowotwór jelita grubego. Oto najczęstsze jego objawy:

Skurcze brzucha

Pojawiają się one najczęściej po bardzo obfitym posiłku.

Jeśli zaczynają występować zbyt często i stopniowo nasilają się, mogą być jednym z pierwszych symptomów raka jelita grubego.

Zmęczenie

W dzisiejszych czasach niemal każdy czuje się zmęczony. Jeśli jednak odczuwasz nadmierne zmęczenie nawet po dobrze przespanej nocy lub pod koniec wolnego dnia, może to być oznaką, że twoje jelito grube jest w złym stanie.

Zmęczona kobieta

Nieuzasadniona utrata wagi

Jeśli się nie odchudzasz i nie zmieniłeś ostatnio nawyków żywieniowych, ale zauważasz spadek wagi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Utrata choćby 5% wagi ciała w ciągu 6 miesięcy to oznaka, że w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Komórki rakowe karmią się zapasami tłuszczu, a układ odpornościowy spala większą ilość kalorii kiedy walczy z ciałami obcymi w organizmie.

Dlatego koniecznie monitoruj swoją wagę i poinformuj lekarza jeśli tylko zauważysz bezpodstawną utratę kilogramów,

Zmiany stolca

Zmiany w kolorze, konsystencji lub ilości stolca, jak również obecność w nim krwi to objawy, których nie wolno ignorować. Mogą one wskazywać na obecność polipów w jelitach, a te z czasem nierzadko przekształcają się w nowotwór.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.