Jęczmień jak szybko go wyleczyć? Domowe sposoby

Jęczmień jak szybko go wyleczyć? Domowe sposoby

Napisany przez Thais Guillén Otero

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Co tam wyskoczyło na twoim lewym oku? Budzisz się rano z jakimś dziwnym uczuciem dyskomfortu, patrzysz w lustro i twój cały świat wywraca się do góry nogami. Akurat dzisiaj masz bardzo ważne spotkanie, a twoje ciało odwraca się przeciwko tobie. Masz jęczmień, wygląda strasznie, jak gdybyś wdała się w bitwę ubiegłej nocy. Ale, nie martw się. Poniższy artykuł nauczy cię, jak szybko poradzić sobie z problemem jakim jest jęczmień.

Jakie są przyczyny powstawania jęczmienia?

Jęczmień tworzy się w wyniku stanu zapalnego gruczołów łojowych, usytuowanych przy podstawie rzęs i powiek. Jego najczęstszą przyczyną jest rozprzestrzenianie się bakterii Streptococcus aureus (gronkowca), choć inne patogeny mogą być również w to zaangażowane.

Zapalenie powiek może być także spowodowane przewlekłym zapaleniem oka, zmianami hormonalnymi lub stresem. Proces gojenia i wysuszenia jęczmienia może trwać do 20 dni. Mimo tego, że jęczmień nie jest poważnym schorzeniem, może on być bardzo bolesny i wyglądać mało atrakcyjnie dla oka. Jeśli problem będzie się powtarzał przez dłuższy niż opisano okres czasu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Teraz dowiesz się jakie są podstawowe objawy jęczmienia, tak, byś mógł je rozpoznać natychmiast:

  1. Wrażliwość na światło.
  2. Wyraźny dyskomfort podczas mrugania.
  3. Zaczerwienienie w miejscu przyszłego jęczmienia.
  4. Uczucie świądu, palenia, pieczenie i ból w podrażnionym miejscu.
  5. Tzw. “rozmyte oczy”
  6. Czujesz się, jakbyś miała piasek w oku.
  7. Obrzęk powiek.
  8. Częste łzawienie oczu.
  9. Śluzowa wydzielina z chorego oka.
  10. Niewyraźne widzenie.
  11. Pojawienie się małej, żółtej lub czerwonej kropki (wyglądem przypominającej dojrzałego pryszcza).

Kolejny krok, to rozpoznanie jakiego rodzaju jęczmień posiadasz. Jest to proste, ponieważ jest to związane z obszarem na powiece, w którym pojawił się jęczmień. Możesz mieć do czynienia z:

Zewnętrznym jęczmieniem

Czerwony stan zapalny na granicy powiek, posiada zazwyczaj żółtą główkę, podobną do pryszcza. Ma tendencję do samoistnego, spontanicznego pękania. Szybko się goi.

Wewnętrzny jęczmień lub gradówka

Jest to ropień, położony z dala od granicy powieki. Zwykle to czerwony punkcik, podobny do pryszcza. Potrzeba więcej czasu, by ten rodzaj jęczmienia pękł i się zagoił. Jeśli nie widać żadnych, pozytywnych zmian w czasie do 10 dni, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, gdy jęczmień nie pęka, a zamiast tego konsekwentnie odkłada utwardzane kuleczki tłuszczu, które należy usunąć chirurgicznie lub naciąć i opróżnić za pomocą skalpela. Mało prawdopodobne, byś miał do czynienia z tak skrajną sytuacją, dlatego zacznijmy od pozbycia się bólu i stanu zapalnego. Oto 10 zabiegów, które pomogą Ci pozbyć się jęczmienia.

Wstępne ostrzeżenie

Pamiętaj, że jęczmień pojawia się zazwyczaj jako odpowiedź na rozprzestrzenianie się bakterii, więc:

  • Nie dotykaj, nie wyciskaj, nie pocieraj, nie szczyp, nie próbuj pozbyć się go poprzez kontakt ze skórą. W ten sposób możesz rozprzestrzenić infekcję, uszkodzić kanaliki łzowe lub nawet całe oko.
  • Zwiększ dbałość o higienę, utrzymuj zarażone miejsce w czystości, by zapobiec infekcjom.
  • Nie stosuj makijażu, do momentu, aż oko nie zostanie całkowicie wyleczone.
  • Unikaj stosowania soczewek kontaktowych. Bakteria może zagnieździć się w soczewce i zarazić zdrowe oko.
  • Oczy są bezpośrednio związane z układem limfatycznym i układem krążenia, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek leków. Może to mieć wpływ na strukturę oka i samego widzenia.

Jak mogę szybko wyleczyć jęczmień?

Istnieje kilka naturalnych zabiegów, które łagodzą objawy i sprawiają, że jęczmień znika. Należy pamiętać jednak, że jeśli stan zapalny i zaczerwienienie rozprzestrzenia się na inne obszary twarzy, lub też trwa zbyt długo, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zgodnie z obietnicą, poniżej znajdziesz 10 sposobów na szybkie pozbycie się jęczmienia. Oto one:

Ciepła woda

woda

To najbardziej popularna z metod. Zagotuj litr wody, poczekaj aż woda ostygnie. Nasącz czystą szmatkę letnią wodą i połóż na podrażnionym oku. Trzymaj przez 10 minut. Za każdym razem, gdy szmatka stanie się zimna, należy powtórnie zamoczyć ją w wodzie. Okłady pomogą osuszyć ropę znajdującą się w jęczmieniu.

Akacja

Aby złagodzić potworny ból, wywołany przez jęczmień, można użyć akacji. Garść liści akacji wrzuć do dwóch filiżanek wrzącej wody. Pozwól, by roztwór ostygł, a esencja rośliny przeniosła się do wody. Następnie zamocz czystą szmatkę w naparze i stosuj jako kompres na chore oko. Trzymaj przez 10 minut, podobnie jak w przypadku poprzedniego zabiegu.

Kolendra

Niektórzy twierdzą, że to jedna z najskuteczniejszych naturalnych metod w walce z jęczmieniem. Jedną łyżeczkę nasion kolendry zagotuj w szklance wody. Po zagotowaniu, odczekaj 1 minutę. Po ostudzeniu, roztworem należy przemywać oko trzy razy dziennie.

Torebki herbaty

Tanina obecna w torebkach herbaty świetnie nadają się do leczenia jęczmienia. Zanurz jedna torebkę herbaty w ciepłej, przegotowanej wodzie, połóż na jęczmień. Trzymaj przez 10 minut, czynność powtarzaj każdego dnia, dopóki schorzenie nie zniknie.

Pietruszka

Świeża pietruszka pozostawiona w dużej szklance z wrzącą wodą, pomaga zmniejszyć zapalenie powiek i wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Pietruszka

Gdy pietruszka namoknie, znuż czystą szmatkę w naparze i poczekaj aż ostygnie. Używaj jej jako kompresu rano, a także przed snem.

Rumianek

Aby wyeliminować jęczmień, należy wziąć garść liści rumianku i zalać ją dwoma szklankami wrzącej wody. Po odcedzeniu roztworu, pozostaw go na kilka minut do wystygnięcia. Kiedy woda stanie się już letnia, zanurz w niej czystą szmatkę i umieść na chorym oku. Pozostaw na 10 minut, stosuj codziennie.

Kurkuma

Kurkuma wykazuje naturalne właściwości antybakteryjne. Dwie szklanki wody zagotuj z jedną łyżką kurkumy. Gdy płyn zacznie wrzeć, przyduś ogień. Przecedź roztwór przez ścierkę, aż do momentu, gdy będzie czysta. Użyj kroplomierza, by umieścić 3 krople roztworu do każdego oka. Powtarzaj dwa lub trzy razy dziennie.

Pomidor

Ta metoda jest niezastąpiona, jeśli chodzi o złagodzenie bólu. Świeży pomidor pokrój na plasterki i połóż na chorym oku. Trzymaj przez 5 minut, trzy razy dziennie. Zabieg ten nie tylko złagodzi zapalenie, ale także poprawi i ujędrni twoją skórę.

Aloes

Po raz kolejny aloes i jego niezliczone właściwości lecznicze. Utnij podłużny kawałek aloesu i otwórz go do środka. Zwilż wacik w cieczy, którą roślina wydziela i delikatnie pocieraj nim chore powieki. Czynność powtarzaj rano i wieczorem. Następnie przepłukuj oczy rumiankiem lub wodą różaną przez 3 do 4 miesiące. Jest to również bardzo dobry sposób na zmęczony wygląd, zaćmę i wszelkiego rodzaju zapalenia.

Ogórek

Ogórek wykazuje orzeźwiające i ściągające właściwości. Jest niesamowicie przydatny do masek i jako środek zwalczający jęczmień. Pokrój ogórek, kawałki połóż na chorym obszarze. Zabieg ten łagodzi zapalenie i uśmierza ból.

Plasterki ogórka

Pamiętaj…

Dzieci znacznie częściej niż dorośli cierpią z powodu często pojawiającego się jęczmienia. Przy leczeniach tego typu, należy zawsze kontaktować się z lekarzem.

Nawet, jeśli teraz wiesz już jak szybko wyeliminować to schorzenie przy użyciu zabiegów proponowanych w tym artykule. Zawsze miej na uwadze, że profilaktyka to podstawa zdrowia: dbaj o czystość swoich rąk i unikaj ich kontaktu z oczami. Nie należy używać substancji podrażniających oczy. Mam nadzieję, że rady zawarte w powyższym artykule okażą się dla Ciebie pomocne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shima, C. R. (2016). Stye. Japanese Journal of Clinical Ophthalmology. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Thunstrom, V. (2011). Primary eye care. SA Pharmaceutical Journal. https://doi.org/10.1016/B978-0-7020-5194-4.00011-0
  • Leffler, C. T., Davenport, B., & Chan, D. (2010). Frequency and seasonal variation of ophthalmology-related internet searches. Canadian Journal of Ophthalmology. https://doi.org/10.3129/i10-022
  • Herbal Treatment of Children: Western and Ayurvedic Perspectives. https://books.google.co.in/books?id=63JuCAAAQBAJ&pg=PA175&dq=coriander+seeds+for+edema&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwim7-LchenPAhUKp48KHbH1CgcQ6AEINDAA#v=onepage&q=coriander%20seeds%20for%20edema&f=false
  • J Adv Pharm Technol Res. 2012 Apr-Jun; 3(2): 136–138. Evaluation of anti-inflammatory effects of green tea and black tea: A comparative in vitro study. doi: 10.4103/2231-4040.97298
  • Genet Mol Res. 2016 Jul 29;15(3). Antifungal and Antibacterial Activities of Petroselinum Crispum Essential Oil. DOI: 10.4238/gmr.15038538.
  • Electron Physician. 2016 Sep; 8(9): 3024–3031. Published online 2016 Sep 20. A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). doi: 10.19082/3024
  • Review Article | Open Access, Volume 2014 |Article ID 186864 | 12 pages | A Review on Antibacterial, Antiviral, and Antifungal Activity of Curcumin. https://doi.org/10.1155/2014/186864
  • Indian J Dermatol. 2008; 53(4): 163–166. ALOE VERA: A SHORT REVIEW. doi: 10.4103/0019-5154.44785

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.