Jak wyeliminować stres z organizmu?

Choć w niektórych sytuacjach odrobina stresu może nam pomóc w osiągnięciu celu, na dłuższą metę może powodować poważne skutki dla naszego zdrowia.
Jak wyeliminować stres z organizmu?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Wszyscy możemy odczuwać stres, jako że jest on reakcją organizmu na pewne wydarzenia lub działania, dotyczące zarówno sfery prywatnej jak pracy, które musimy wykonać. Jak wyeliminować stres z ciała? Dowiesz się tego w dzisiejszym artykule.

Na czym polega stres?

Stres jest reakcją ciała na trudne wyzwanie lub sytuację. Nasz organizm reaguje w ten sposób poprzez aktywację określonych hormonów układu nerwowego. Powstają wtedy adrenalina i kortyzol i są one transportowane do układu krwionośnego.

Na skutek wzrostu stężenia hormonów stresu zwiększa się częstotliwość uderzeń serca i przyspiesza praca układu oddechowego. Również zwiększa się ciśnienie krwi i przyspieszają przemiany metaboliczne.

Oprócz tego naczynia krwionośne rozszerzają się, aby krew mogła płynąć szybciej do mięśni. Dodatkowo źrenice rozszerzają się, aby umożliwić lepsze widzenie. Wątroba natomiast uwalnia część przechowywanej glukozy, zwiększając w ten sposób dostępność do energię. Ciało wytwarza pot, by obniżyć temperaturę, przed rozpoczęciem jej produkcji.

Skutki dobrego i złego stresu

Kiedy czujemy napięcie z jakiegoś powodu lub w wyniku jakiegoś działania, odrobina stresu może nam w tym pomóc i utrzymać ciało w trybie alarmowym niezbędnym przed rozpoczęciem. Dobrym przykładem może być egzamin, próba, przygotowywanie jakiegoś zdarzenia, itp.

Niemniej jednak stres nie zawsze jest reakcją na konkretne rzeczy. Również można go odczuwać przez długi czas. W takim wypadku sytuacja może powodować stres o niskiej intensywności, który prowokuje wiele trudności. Napięcie, które utrzymuje się przez dłuższy czas, jest o wiele gorsze dla zdrowia.

Zestresowana kobieta

Nasz uklad nerwowy czuje ciągłe napięcie i stale uwalnia dodatkowe hormony do krwi. Konsekwencją takiego stanu może być znaczne wyczerpanie organizmu. Osoba cierpiąca czuje się zmęczona i przytłoczona. Również cierpi na tym układ odpornościowy i pojawiają się inne problemy zdrowotne.

Skutki ciągłego stresu mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu. Niektórzy ludzie cierpią na problemy z lękiem, które prowokują ekstremalne reakcje na określone napięcia. Może prowadzić to do przekształcenia małych codziennych czynności w wielki kryzys.

Kiedy osoba żyje w stresie często towarzyszy jej ciągłe zmartwienie z powodu lęków. Problemy ze strachem mogą stać się bardzo poważne i wymagać profesjonalnej pomocy.

Symptomy świadczące o stresie

Ludzie przeciążeni stresem zwykle wykazują następujące objawy:

  • zaburzenia psychiczne, ciągłe napięcie, zmieszanie
  • ataki lęku i ataki paniki
  • drażliwość, wrażliwość
  • melancholia, smutek
  • niektóre oznaki fizyczne: problemy z żołądkiem, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej
  • reakcje alergiczne takie jak astma, egzema
  • problemy ze snem
  • picie i przejadanie się
  • palenie papierosów
  • zażywanie narkotyków

Jak widać, nie wszystkie osoby będą odczuwać skutki stresu w ten sam sposób. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do złoszczenia się, gniewu i obwiniania innych. Inni akumulują stres w sobie i zaczynają uskarżać się na problemy z jedzeniem i nadużywanie niektórych substancji.

U osób cierpiących na przewlekłe choroby również obserwuje się zaostrzenie objawów z powodu przeciążenia spowodowanego stresem.

Kilka rad jak kontrolować stres

Najlepszym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest nauczenie się nad nim panować i kontrolować nerwy, które towarzyszą wszelkim wyzwaniom zarówno tym pozytywnym, jak i negatywnym. Formy kontroli można doskonalić nie tylko w sytuacjach, kiedy jest się w sytuacji stresowej, ale i na co dzień.

Kobieta rozmawia przez telefon. Stres

Umiejętność eliminowania stresu i uspokojenie sytuacji może skutecznie pomóc w najtrudniejszych okolicznościach, które mogą się wydarzyć.

  • nie nakładaj na siebie zbyt wiele obowiązków. Skup się na jednej lub dwóch najważniejszych rzeczach
  • bądź realistą świadomym własnych ograniczeń. Jeśli potrzebujesz pomocy śmiało o nią poproś
  • wysypiaj się! Jeżeli wypoczywasz odpowiednią ilość godzin ciało i umysł zostaną zachowane w dobrym stanie. W ten sposób można rozwiązać każdą negatywną sytuację, która może być potencjalną przyczyną stresu
  • naucz się relaksować! Rozluźnienie można osiągną stosując proste ćwiczenia oddechowe
  • dbaj o swoje ciało! Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają kontrolować skutki stresu
  • dbaj o swoje myśli i postawę w stosunku do codziennych problemów
  • rozwiązywanie drobnych codziennych problemów sprawi, że zaczniemy lepiej kontrolować swoje nerwy. Unikanie ich sprawi jedynie, że sytuacja nas zdominuje i sprowokuje jeszcze większe napięcie

Najważniejsza jest analiza sytuacji na spokojnie, rozważenie wszystkich możliwości, jakie są w zasięgu ręki i przyjęcie odpowiednich kroków, aby rozwiązać problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.