Jak metabolizować nadmiar cukru we krwi?
Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że nadmierne spożycie cukru może szybko podnieść poziom glukozy we krwi i doprowadzić do nieprzyjemnych objawów. Mimo to są pewne chwile, kiedy wydaje się niemożliwe, aby nie ulec pokusie i ostatecznie zjeść więcej niż odpowiednią ilość. Jak zatem możemy metabolizować nadmiar cukru?
Ogólnie rzecz biorąc, nadmierne spożycie cukru nie jest zalecane, ponieważ stanowi jedną z potencjalnych przyczyn chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i otyłość. Jednak jego umiarkowane spożycie nie stanowi ryzyka i można je zrekompensować, przyjmując kilka zdrowych nawyków.
Cukier czy węglowodany?
Cukry należą do dobrze znanych węglowodanów. Te makrocząsteczki są niezbędne do pozyskiwania energii w organizmie człowieka oraz do tworzenia różnych struktur komórkowych.
Ogólnie rzecz biorąc, według badań węglowodany to rozgałęzione łańcuchy, które wynikają z grupowania różnych rodzajów cukrów. Obejmują monosacharydy, takie jak glukoza, fruktoza i laktoza, a także disacharydy, takie jak galaktoza, sacharoza i maltoza. Natomiast najbardziej złożone formy obejmują skrobię i celulozę.
Jak metabolizujemy cukier?
Metabolizm cukrów rozpoczyna się w przewodzie pokarmowym, od momentu połknięcia pokarmu. W jamie ustnej, żołądku i jelitach znajdują się enzymy wyspecjalizowane w rozbijaniu łańcuchów węglowodanów w celu przekształcenia ich w mniejsze cząsteczki.
Według badań, disacharydazy, takie jak laktaza i galaktaza, to enzymy obecne w ścianie jelita cienkiego, których funkcją jest rozkładanie cukrów na ich najbardziej elementarne jednostki. Monosacharydy są wchłaniane i przechodzą bezpośrednio do krwioobiegu.
W odpowiedzi na nadmiar cukru we krwi, trzustka uruchamia produkcję i uwalnianie insuliny. Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za zmniejszanie glikemii we krwi oraz zwiększanie wchłaniania i magazynowania cukrów w mięśniach, tkance tłuszczowej i wątrobie. Cukier jest też głównym źródłem energii dla mózgu, który wchłania go niezależnie od insuliny.
7 wskazówek, jak metabolizować nadmiar cukru we krwi
Ponieważ wiemy, że wiele osób martwi się, gdy zdadzą sobie sprawę, że spożyły zbyt dużo cukru, chcemy podzielić się 7 kluczowymi zaleceniami, aby zneutralizować go w krótkim czasie.
1. Uprawiaj aktywność fizyczną
Jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów kontrolowania poziomu glukozy jest intensywny wysiłek fizyczny przez co najmniej pół godziny.
Ta praktyka zwiększa wrażliwość na insulinę i sprawia, że mięśnie pobierają cukier z krwi i przekształcają go w energię w trakcie i po treningu.
W rzeczywistości ćwiczenia są niezbędne dla wszystkich osób z cukrzycą, niezależnie od jej typu.
Najbardziej polecane w tym przypadku są ćwiczenia cardio, które podkręcają tętno i efektywnie spalają energię.
Przeczytaj więcej tutaj: Trening sercowo-naczyniowy o niskim natężeniu: ćwiczenia i zalecenia
2. Pij wodę
Woda jest najzdrowszym napojem, ponieważ nie zawiera kalorii ani cukrów. Wypicie jednej lub dwóch szklanek po zjedzeniu cukru pomaga rozcieńczyć go we krwi, a następnie wydalić z moczem.
Jeśli po wypiciu wody poziom cukru nie spada, możesz wypić jeszcze dwie szklanki, aż do uzyskania poprawy.
Należy ją jednak pić o różnych porach i nie przekraczać więcej zalecanych dziennie ilości, ponieważ organizm może ulec przewodnieniu.
3. Zmniejsz węglowodany w następnym posiłku
Aby zapobiec dalszemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi, należy wyeliminować wszystkie węglowodany z posiłku po słodkim objadaniu się.
Kolacja powinna opierać się na białkach i warzywach. Należy unikać chleba, białego ryżu, ziemniaków i wszelkich produktów spożywczych o takich właściwościach.
4. Wypij napar z cynamonu
Napar z cynamonu to jeden z naturalnych środków zalecanych pacjentom ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Ma aktywny składnik o nazwie cinnamtannin B1, który stymuluje receptory insuliny do regulacji poziomu glukozy we krwi.
Jego spożywanie na czczo lub po posiłku pomaga w utrzymaniu funkcji przekształcającej tę substancję w energię.
Składniki
- ½ łyżeczki cynamonu (2,5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Zagotuj szklankę wody i rozcieńcz w niej łyżeczkę cynamonu.
- Odstaw na 10 minut a potem wypij.
5. Jedz surowy czosnek
Surowy czosnek uwalnia substancję czynną znaną jako allicyna, której działanie zwiększa aktywność insuliny regulującej poziom glukozy. Dzieje się tak, ponieważ pomaga cukrowi dostać się do komórek w celu późniejszego wykorzystania jako paliwo dla organizmu.
Ponadto wykazano, że czosnek jest stymulantem niektórych komórek trzustki, które pomagają zwiększyć wydzielanie insuliny.
W związku z tym należy go zawsze spożywać na surowo, po zjedzeniu dużej ilości słodyczy lub na pusty żołądek, aby zapobiec problemom.
6. Jedz pokarmy bogate w białko
Jedną z głównych konsekwencji spożywania dużej ilości cukru jest to, że po interwencji insuliny jego poziomy we krwi gwałtownie spadają i powodują silne napady głodu.
W związku z tym eksperci zalecają spożywanie pokarmów bogatych w białko, gdy tylko poczujesz silne pragnienie zjedzenia większej ilości czegoś słodkiego.
Jedno jajko na twardo, jogurt grecki czy garść orzechów nie dostarczają więcej niż 200 kalorii i od razu hamują chęć na słodycze.
Przeczytaj więcej tutaj: Ile cukru dziennie zaleca się dzieciom?
7. Pij ciepłą wodę z cytryną
Picie tego klasycznego napoju działa skutecznie dzięki błonnikowi i przeciwutleniaczom dostarczanym przez cytrynę.
Składniki
- 1 cytryna.
- 1 szklanka wody (250 ml).
Przygotowanie
- Zagotuj szklankę wody, dodaj sok z cytryny i wypij po słodkim objadaniu się.
Nadmiar cukru zagraża zdrowiu
Ogólnie rzecz biorąc, nadmierne spożycie cukru i innych węglowodanów zwiększa ryzyko cukrzycy i wielu zaburzeń związanych z hiperglikemią. Niektóre objawy sugerujące nadmiar cukru we krwi to zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, niewyraźne widzenie i nudności.
Jak widać, istnieje kilka alternatywnych środków, które można wziąć pod uwagę, gdy poziom cukru rośnie. Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie jego skutków jest jak najczęstsze unikanie tej substancji w diecie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chattopadhyay, S., Raychaudhuri, U., & Chakraborty, R. (2014). Artificial sweeteners – A review. Journal of Food Science and Technology. https://doi.org/10.1007/s13197-011-0571-1
- Lustig, R. H., Schmidt, L. A., & Brindis, C. D. (2012). Public health: The toxic truth about sugar. Nature. https://doi.org/10.1038/482027a
- Andreyeva, T., Chaloupka, F. J., & Brownell, K. D. (2011). Estimating the potential of taxes on sugar-sweetened beverages to reduce consumption and generate revenue. Preventive Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ypmed.2011.03.013
- FAO, F. and A. O. (2006). The double burden of malnutrition. Case studies from six developing countries. FAO Food and Nutrition Paper. https://doi.org/10.1017/S0029665110003903.Contemporary
- Vilaplanta M. Hidratos de carbono simples y complejos. Recomendaciones dietéticas. Offarm. 2008; 27(2): 54-57.
- Luna V, López J, Vázquez M, Fernández L. Hidratos de carbono: actualización de su papel en la diabetes mellitus y la enfermedad metabólica. Nutr. Hosp. 2014; 30(5 ): 1020-1031