Jajniki — czynniki, które mogą im zaszkodzić

Jajniki to część naszej kobiecości i symbol płodności.
Jajniki — czynniki, które mogą im zaszkodzić
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jajniki to parzyście występujące narządy, które regulują wiele procesów, między innymi występowanie miesiączki, wytwarzanie komórek jajowych. Odpowiedzialne są one również za wydzielanie żeńskich hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron.

Niestety jajniki niejednokrotnie narażone są na choroby, których bardzo ciężko uniknąć. Torbiele, nowotwory, a nawet przedwczesne zaprzestanie spełniania swoich funkcji — są to niebezpieczeństwa, które czyhają na każdą z kobiet na świecie.

Dlatego tak istotne jest regularne badanie kontrolne oraz odpowiedni tryb życia.

W tym artykule skoncentrujemy się na głównych zagrożeniach i czynnikach, które im szkodzą, a którym często nie przypisujemy większego znaczenia. Nie przegap tych informacji i zadbaj o swoje jajniki!

Czynniki negatywnie wpływające na jajniki

1. Otyłość

Jak wiadomo, nadwaga i otyłość niosą ze sobą wiele ryzyka dla naszego organizmu i zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób , których można uniknąć. Jak natomiast wpływa to na jajniki i ich zdrowie?

Porównanie szczupła z nadwagą
  • Należy wiedzieć, że otyłość nie tylko zmienia nasz metabolizm, ale również wpływa na produkowane przez organizm hormony.
  • Oznacza to, że w momencie, gdy zaczynamy przybierać na wadze, w naszym układzie endokrynologicznym zaczynają zachodzić zmiany. Mogą one zakończyć się rozregulowaniem cyklu miesiączkowego.
  • Wielu ekspertów ostrzega, że owe zmiany hormonalne mogą być przyczyną policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników), ale i powstawania guzów. Często niepłodność u kobiet jest spowodowana właśnie otyłością.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również te artykuł: Nadwaga? Powróć do ćwiczeń i pokonaj ją raz na zawsze

2. Genetyka

Czynniki genetyczne odgrywają również bardzo istotną rolę. Jeżeli nasze babcie, ciocie lub mama cierpiały na choroby, które bezpośrednio dotykały jajniki, wówczas wzrasta ryzyko tego, że nasz układ rozrodczy też to spotka.

Nowotwór jajników

Jeżeli w rodzinie zdarzyły się zachorowania na raka jajników, miej to na uwadze i wykonuj regularne badania. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo zachorowania.

Dziś wiadomo, że drobne mutacje zachodzące w genach BRCA1 i BRCA2 często są dziedziczne. Dlatego też wiele kobiet wykonuje pełną analizę genetyczną, aby sprawdzić, jakie jest prawdopodobieństwo tego, że zachorują.

Wyjaśnialiśmy już wcześniej przypadek sławnej aktorki, Angeliny Jolie, która zdecydowała się na to, aby jej obydwa jajniki zostały usunięte, co sprowokowało przedwczesną menopauzę.

3. Późne macierzyństwo

W obecnych czasach nie wszystkie kobiety decydują się na macierzyństwo w tym samym wieku, co ich babcie czy matki.

Trudności związane ze środowiskiem pracy, chęć niezależności czy kariera, które nie zawsze pozwalają dysponować odpowiednią ilością czasu, powodują, że macierzyństwo jest odkładane i coraz częściej kobiety decydują się zostać mamami po 30-stce.

Czy jest to zagrożeniem dla zdrowia? Eksperci twierdzą, że z każdą następną owulacją w naszym życiu wzrasta ryzyko zapadnięcia na choroby dotykające jajniki.

Macierzyństwo

W związku z tym według statystyk najlepiej, jeśli zdecydujesz się na dziecko przed 26. rokiem życia. Zmniejszy to prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajników, które później niebezpiecznie wzrasta.

Ten sposób ochrony jest całkowicie nieskuteczny w momencie, gdy pierwsze dziecko pojawia się po 35. roku życia.

4. Niebezpieczne talki

Już wcześniej wspominaliśmy w naszym blogu, o związku talków do skóry z zachorowaniem na raka jajników:

Talki do skóry
  • w składzie talków znajdziemy krzemian magnezu, którego składnikiem jest toksyczny azbest. Wpływa on na powstawanie wielu nowotworów, nie tylko jajników. Może również być przyczyną powstawania raka piersi,  ponieważ często stosowany jest jako dezodorant
  • w Stanach Zjednoczonych dzięki prawu federalnemu od 1970 roku produkowane są talki bez dodatku azbestu. Niestety nie we wszystkich krajach ta sprawa jest uregulowana
  • powodem, dla którego to częściej kobiety cierpią na zachorowania spowodowane talkami i są na nie narażone w większym stopniu, jest to, że przez pierwszy okres życia niemowląt często używają kosmetyku do pielęgnacji skóry dziecka.
  • W momencie aplikacji nie zdając sobie z tego sprawy, zostaje on wdychany wraz z niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać skład talków i zwróć uwagę na to, by nie zawierały szkodliwego azbestu.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Talk kosmetyczny – powiązanie z rakiem jajnika

5. Tłuste jedzenie

Zawsze zalecamy zdrowy styl życia, w którym nie powinno zabraknąć czasu na ruch i ćwiczenia. Dieta powinna być jak najbardziej zrównoważona i bogata w niezbędne składniki, a przy tym uboga w niezdrowe tłuszcze.

Tłuste jedzenie

Cudownie jest po południu zasiąść z przepyszną babeczką, czy ciastkiem na deser. Jednak pamiętajmy, że produkty te wyrabia się z rafinowanej mąki i soli, które jak wiemy sprzyjają powstawaniu wszelkiego rodzaju guzów.

My kobiety, dbając o zdrowe jajniki, również powinnyśmy ograniczyć tego typu dania.

Zatem do dzieła! Zwiększ dzienne spożycie wody, soków, owoców i warzyw. W przeciwnym wypadku posiłki bogate w tłuszcze w końcu zmienią aktywność estrogenów. Nie wahaj się ani chwili i już dziś zadbaj o siebie i swoje jajniki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.