Imbir korzystnym sposobem na pusty żołądek

Mimo, że jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, imbir doskonale wpływa na układ trawienny i układ odpornościowy. Dlaczego warto gospróbować?
Imbir korzystnym sposobem na pusty żołądek
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Imbir to naturalny składnik, wykorzystywany od wieków, który dzięki dużej zawartości niezbędnych składników odżywczych i związków, bardzo korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia.

Jest często używany w niektórych kulturach do celów kulinarnych, ale jest też niezbędnym składnikiem wielu naturalnych lekarstw. Imbir kryje w sobie wspaniałe właściwości.

Ponadto, imbir ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą wspomóc leczenie wielu innych schorzeń.

W rzeczywistości, dzięki wysokiemu stężeniu przeciwutleniaczy, imbir jest uważany za jednego z najlepszych sprzymierzeńców do neutralizowania uszkodzeń komórek i usuwania toksyn.

Najciekawszą rzeczą dotyczącą imbiru jest to, że można ją włączyć do codziennej diety na wiele różnych sposobów. Plus, jego właściwości są najbardziej korzystne, gdy spożywasz go na pusty żołądek.

Przedstawiamy siedem powodów, dla których warto spożywać imbir.

1. Imbir poprawia krążenie

Picie wody z imbiru na pusty żołądek to dobry zwyczaj, który może poprawić krążenie, zwłaszcza gdy masz z nim kłopoty.

Zawarty w niej magnez, cynk i potas pomaga regulować procesy zapalne, które często są powodem wystąpienia problemów z krążeniem.

Obniża również poziom cholesterolu w tętnicach, pomagając jednocześnie chronić zdrowie serca.

2. Promuje zdrowe trawienie

Osoby, które codziennie spożywają imbir, mają mniej problemów z niestrawnością i zaparciami. To dlatego, że imbir zawiera małą ilość błonnika, składnika odżywczego, który ułatwia prawidłową pracę jelit.

Ponadto, imbir pomaga kontrolować nadmiar kwasów żołądkowych i gromadzić gaz w jelitach.

3. Kontroluje retencję płynów

Właściwości moczopędne i przeciwzapalne imbiru doskonale kontrolują retencję płynów.

Jego codzienne spożycie może wyeliminować gromadzenie się płynów w tkankach, zwiększając przy tym poziom energii, który zapobiega zmęczeniu.

4. Wzmacnia system immunologiczny

Codzienne spożywanie imbiru jest łatwym sposobem na przyswojenie składników odżywczych, które wzmacniają system immunologiczny organizmu.

Ten dobry zwyczaj pomoże Ci utrzymać mechanizm ochronny, pobudzając produkcję przeciwciał zapobiegającym szkodliwym działaniom mikroorganizmów i bakterii.

Picie wody imbirowej na pusty żołądek może nawet zwalczyć:

  • Infekcje dróg moczowych
  • Kaszel i przeziębienia
  • Grypa
  • Zakażenia pochwy
  • Choroby autoimmunologiczne

5. Imbir łagodzi bóle stawów

Imbir jest wykorzystywany, jako naturalne lekarstwo na ból mięśni i stawów, od setek lat.

Jego główny składnik, gingerol, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, które łagodzą ból.

6. Pomaga zapobiec skurczom

Osoby, które są skłonni do występowania skurczów mięśni, mogą sięgnąć po naturalne i bezpieczne lekarstwo w postaci imbiru.

Imbir zawiera dużą ilość minerałów, które pomagają regulować poziom elektrolitów w organizmie i zapobiegać temu typowi reakcji.

7. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się

Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, imbir stał się doskonałym remedium, które pomaga przeciwdziałać negatywnym skutkom wolnych rodników znajdujących się na tkankach.

Substancje te hamują uszkodzenia komórek i zapobiegają chronicznym chorobom, takim jak nowotwór, choroba Alzheimera i zapalenie stawów.

Ponieważ imbir pomaga oczyścić organizm, jego działanie pozytywnie wpływa również na zdrowie skóry.

Jak zrobić wodę imbirową?

Przygotowanie wody imbirowej jest bardzo proste i nie wymaga wykorzystania żadnych składników, które są kosztowne lub trudne do zdobycia.

Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby czerpać korzyści zdrowotne z przygotowanego preparatu.

Składniki

  • 1 łyżeczka tartego korzenia imbiru (10 g)
  • 3 szklanki wody (750 ml)
  • sok z ½ cytryny
  • 1 łyżka miodu organicznego (25 g)

Przygotowanie

  • Zetrzyj korzeń imbiru, następnie dodaj go do garnka z trzema filiżankami wody.
  • Doprowadź wodę do wrzenia i pozostaw ją na małym ogniu przez 15 minut, przed dodaniem soku z cytryny.
  • Następnie, usuń garnek z ognia, ostudź jego zawartość i dodaj do niej łyżeczkę miodu, aby ją słodzić.
  • Pić jedną filiżankę wody imbirowej na pusty żołądek. Powtarzaj tę czynność trzy razy dziennie, jeśli istnieje taka konieczność.

Czy wiesz o wszystkich zaletach imbiru? Teraz, gdy wiesz, jak korzystny jest dla twojego ciała, spróbuj spożyć go nawet wtedy, gdy czujesz się zdrowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cañigueral, S. (2016). Jengibre. OFFARM.
  • Acuña, O., & Torres, A. (2010). Aprovechamiento de las propiedades funcionales del jengibre (zingiber officinale) en la elaborací on de condimento en polvo, infusí on filtrante y aromatizante para quema directa. Revista Politècnica.
  • Siedentopp, U. (2008). El jengibre, una planta medicinal eficaz como medicamento, especia o infusión. Revista Internacional de Acupuntura. https://doi.org/10.1016/S1887-8369(08)72011-8
  • Bode, Anne. Dong, Zigang. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 7: The Amazing and Mighty Ginger. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/
  • NCBI. (2013). Anti-Oxidative and Anti-Inflammatory Effects of Ginger in Health and Physical Activity: Review of Current Evidence. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/
  • Singletary, K. Ginger. http://herbanatura.mk/ref/gumbir/gumbir-koristi%20za%20zdravjeto.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.