Grzybica paznokci u stóp - Jak jej zapobiegać?
Grzybica paznokci i stóp to stosunkowo powszechna dolegliwość wywoływana przez mikroorganizmy rozwijające się w ciepłym i wilgotnym środowisku. To oczywiste, że kluczowym elementem profilaktyki tego rodzaju schorzeń jest odpowiednia higiena i dobór obuwia – dbając o to, by stopy były czyste i suche, możemy ochronić się przed namnażaniem grzybów na skórze i paznokciach.
Grzybica wpływa na zabarwienie, kształt i strukturę paznokcia, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do jego zniszczenia. Właśnie dlatego dzisiaj chcemy przedstawić Ci kluczowe zasady profilaktyki tego rodzaju infekcji.
Zadbaj o czystość i suchość stóp
Grzyby najłatwiej rozmnażają się w ciemnych, wilgotnych i ciepłych miejscach, dlatego też tak ważna jest odpowiednia higiena i dokładne osuszanie stóp, na przykład po kąpieli. Skórę należy myć odpowiednim żelem lub mydłem, najlepiej o neutralnym pH, które nie wywoła podrażnienia ani nie obniży odporności na działanie mikroorganizmów.
Jeśli masz problem z nadmierną potliwością stóp, możesz skorzystać z takich produktów jak przeciwbakteryjny talk. Pamiętaj także, żeby jak najczęściej zmieniać skarpetki – szczególnie w upalne dni lub po intensywnym wysiłku fizycznym.
Takie proste nawyki i dbałość o higienę pomoże uchronić Ci się przed grzybicą stóp i paznokci. Grzybica niesie za sobą nie tylko zmianę koloru paznokcia, ale także takie uciążliwe objawy jak swędzenie, podrażnienie czy nieprzyjemny zapach stóp.
Zawsze po umyciu rąk lub stóp, osusz dokładnie skórę, szczególną uwagę zwracając na przestrzeń pomiędzy palcami. To samo dotyczy także spoconych dłoni.
Obcinaj paznokcie
Dobrą praktyką, która uchroni Cię przed grzybicą paznokci, jest ich obcinanie na krótko. Prosty kształt paznokcia, bez zakrzywionych krawędzi, będzie najkorzystniejszy z tego punktu widzenia. Dodatkowo unikniesz także problemu wrastających paznokci, co może być bardzo uciążliwe i bolesne.
Pamiętaj także o tym, że przyborami do manicure czy pedicure nie należy dzielić się z innymi osobami. Przed użyciem pilniczka, nożyczek czy cążków zawsze pamiętaj o ich umyciu czy nawet odkażeniu. Grzybica paznokci to choroba, którą bardzo łatwo się zarazić.
Dla bezpieczeństwa zawsze miej pod ręką spray odkażający, którym w razie potrzeby będziesz mogła spryskać akcesoria lub nawet samą stopę.
Nie chodź boso w miejscach publicznych
W miejscach takich jak basen, plaża, siłownia czy publiczne sauny bądź natryski koniecznie noś obuwie – na przykład klapki. Chodzenie boso w miejscach publicznych to bowiem najprostszy sposób, by zarazić się grzybicą.
Nawet jeżeli dane miejsce wydaje się być czyste, wciąż nie oznacza to, że nie istnieje ryzyko zakażenia się infekcją grzybiczą. Nawet odkryte obuwie, takie jak klapki, to lepsza opcja niż chodzenie bez butów – zwłaszcza, że o wiele łatwiej wówczas o uszkodzenie skóry. Dobrym nawykiem jest także posiadanie jednej pary butów tylko na siłownię, a innej – tylko na basen czy na plażę.
Grzybica a wygodne obuwie
Grzybica najczęściej atakuje te obszary, które są najbardziej uciskane. Jeśli chcesz się przed nią uchronić, wybieraj wygodne obuwie, które pozwoli Twoim stopom oddychać. Nie zakładaj butów na bose stopy – noś skarpetki lub rajstopy. Nie dziel też obuwia z innymi osobami, aby nie narażać się na infekcje.
Po całym dniu noszenia nie chowaj butów do szafki, tylko pozostaw do wysuszenia i wywietrzenia – dzięki temu wewnątrz nie będą rozmnażać się bakterie i grzyby.
Używaj dezodorantu lub talku
Produkty takie jak talk czy dezodoranty do stóp pomogą zachować Twoje stopy suche i pachnące. Jeśli nosisz zakryte obuwie, stosuj te produkty codziennie, aby uniknąć nadmiernej potliwości stóp.
Z drugiej strony warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, które pomoże Ci uniknąć odcisków i nagniotków. Jest to o tyle istotne, że na uszkodzonych obszarach skóry grzybica rozwija się szybciej.
Stosuj produkty o działaniu przeciwgrzybicznym
Na rynku nie brakuje kremów czy balsamów, które stosowane bezpośrednio na stopy, mogą ochronić Cię przed grzybicą skóry lub paznokci. Są one skuteczne także w walce z już rozwijającą się infekcją. Pamiętaj, że najlepiej jest zawsze skonsultować się z lekarzem, który zleci stosowanie konkretnego produktu, najbardziej odpowiedniego na dany rodzaj zakażenia.
Dobrze nawilżona skóra w połączeniu ze składnikami aktywnymi o działaniu przeciwgrzybicznym to skuteczny sposób na grzybicę.
Grzybica paznokci to schorzenie, z którym borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. To nie tylko problem estetyczny, ale i źródło wielu poważniejszych dolegliwości.
Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku pacjentów zmagających się z cukrzycą lub innymi pokrewnymi schorzeniami, właśnie dlatego warto zastosować się do naszych porad profilaktycznych i nie dopuścić do rozwoju infekcji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Haneke, E. (1991). Fungal infections of the nail. Semin Dermatol.
-
Harvard Health letter. (2007). Toenail fungus: Drill to kill. Harvard Health Letter.
-
Eisele, S. A., & Eisele, S. A. (1994). Conditions of the toenails. Orthopedic Clinics of North America.