Drożdże piwne - 2 sposoby na wypadanie włosów
Drożdże piwne to naturalny składnik, który nie tylko zapewni Ci całą dawkę minerałów i witamin, ale jednocześnie pozwoli Ci uporać się z problemem wypadających włosów. Włosy wypadają, gdy osłabione są mieszki włosowe, substancje odżywcze zawarte w drożdżach pomagają je jednak wzmocnić.
Jeśli wypadające włosy to problem, z którym nie umiesz sobie poradzić, już za chwilę zdradzimy Ci dwa sposoby, jak wykorzystać do tego drożdże i skorzystać z ich właściwości aż na dwa sposoby – od wewnątrz i na zewnątrz.
Czym są drożdże?
Jest to produkt uzyskiwany w wyniku fermentacji glutenu obecnego w jęczmieniu. Jako wszechstronny dodatek drożdże były wykorzystywane od wieków, nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej, tudzież kosmetyce.
Drożdże nie tylko świetnie sprawdzają się w przypadku wypieków. Dostarczają również do organizmu wiele substancji odżywczych, które wzmacniają włosy, skórę oraz paznokcie.
Jak drożdże wpłyną na włosy?
W ostatnim czasie coraz więcej osób wykorzystuje właściwości drożdży do pielęgnacji swoich włosów. Produkt ten jest bowiem korzystny dla każdego rodzaju włosów – zarówno do włosów przetłuszczających się, jak i suchych czy normalnych.
Drożdże zawierają witaminy, minerały i proteiny, które aplikowane bezpośrednio na włosy lub zażywane doustnie, wzmacniają mieszki włosowe, zwalczają wypadanie włosów oraz przyspieszają ich wzrost.
Oto lista kluczowych składników obecnych w drożdżach:
- witamina B
- kwas foliowy
- ryboflawina
- niacyna
- witamina B1 (tiamina)
- wapń
- miedź
- chrom
- żelazo
Wszystkie te aktywne składniki regenerują włosy, nadają im zdrowy i atrakcyjny blask, oraz wzmacniają je od nasady aż po końcówki. Za chwilę dowiesz się natomiast, jak wykorzystać drożdże, by uzyskać taki właśnie efekt.
Przeczytaj również: Które suplementy warto zażywać codziennie?
Maseczka na wypadanie włosów wykorzystująca drożdże
Dzięki swojej wysokiej zawartości witaminy B, protein i niezbędnych aminokwasów, drożdże są idealnym naturalnym lekarstwem na wypadanie włosów. Substancje odżywcze obecne w tym produkcie stymulują bowiem wzrost komórek oraz produkcję keratyny, włóknistego białka odgrywającego kluczową rolę dla zdrowia włosów.
Poniżej znajdziesz prosty przepis na maskę na włosy, która wzmocni je, odżywi i zapobiegnie ich wypadaniu.
Składniki
- 5 łyżek stołowych drożdży
- 1/2 łyżki stołowej oliwy z oliwek
- woda mineralna
Sposób przygotowania
- Wymieszaj drożdże z oliwą, dodaj odrobinę wody, aby uzyskać gęstą pastę.
- Zaaplikuj maskę na suche włosy i przykryj plastikowym czepkiem lub reklamówką.
- Pozostaw maskę na włosach na około godzinę.
- Następnie spłucz włosy i pozwól im naturalnie wyschnąć.
Przeczytaj także: Twoje włosy niech rozwiewa życie
Zielone smoothie z drożdżami na wypadające włosy
Drożdże jako środek na wypadające włosy są skuteczne również stosowane od wewnątrz. Możesz więc wykorzystać je do przygotowania zielonego smoothie, które jest doskonałą dawką zdrowia dla całego Twojego organizmu.
Łącząc właściwości drożdży z awokado i szpinakiem, dostarczasz sobie całą gamę witamin, białka i zdrowych tłuszczów.
Składniki
- 1 garść szpinaku
- 1 awokado
- kostka drożdży
- miód
- 1 łyżka stołowa spiruliny
Sposób przygotowania
- Posiekaj liście szpinaku.
- Obierz awokado i usuń pestkę.
- Następnie pokrój awokado w kostkę.
- Posiekaj drożdże.
- Umieść wszystkie składniki w blenderze.
- Dodaj spirulinę.
- Dokładnie zmiksuj wszystkie składniki.
- Przed podaniem dodaj miód.
Pij to zielone naturalne smoothie na pusty żołądek co najmniej 3 razy w tygodniu, a skorzystasz w pełni z właściwości zawartych w drożdżach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Almohanna, H. M., Ahmed, A. A., Tsatalis, J. P., Tosti, A. (2019). The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatology and Therapy, 9(1), 51-70. https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-018-0278-6
- Consejo Superior de Investigaciones Científicas. (2015). La levadura de la cerveza y… del laboratorio. Delegación de Cataluña. Consultado el 1 de marzo de 2024. http://www.seresmodelicos.csic.es/llevat.html
- Du, B., Bian, Z., & Xu, B. (2014). Skin health promotion effects of natural beta-glucan derived from cereals and microorganisms: a review. Phytotherapy Research, 28(2), 159-166. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.4963
- Escuela Icahn de Medicina de Mount Sinai. (s.f.). Brewer’s yeast. Consultado el 1 de marzo. https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/brewers-yeast