Dochować tajemnicy? Tak, w tych 5 kwestiach!

Jeżeli Ty nie chcesz, żeby ktoś wyjawił informacje ujawnione przez Ciebie w tajemnicy, dlaczego nie okazać szacunku innym, którzy zaufali Tobie, powierzając swoje sekrety?
Dochować tajemnicy? Tak, w tych 5 kwestiach!

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2017

Czasami trzeba dochować tajemnicy. Aby zachować poczucie własnej wartości, aby zadbać o własną równowagę emocjonalną i psychiczną oraz o relacje z innymi. Istnieją kwestie i aspekty naszego życia, co do których po prostu trzeba dochować tajemnicy i nie należy wyjawiać ich drugim.

Wszyscy doskonale wiemy, że pewne więzi społeczne charakteryzują się tym, że dzielimy się pewnymi spostrzeżeniami, czynami, przemyśleniami i tym, co się nam przydarza. Robimy to, ponieważ ufamy drugim i tym własnie charakteryzuje się prawdziwa przyjaźń lub miłość.

Okazuje się jednak, że jeśli chcemy odpowiednio zadbać o swoje zdrowie psychiczne, musimy zrozumieć, iż w pewnych kwestiach trzeba dochować tajemnicy. Czasami chodzi o to, żeby ochronić swoją tożsamość, a to z kolei wymaga od nas ustanowienia odpowiednich linii ochrony i nieprzekraczalnych granic.

Chyba nikt nie wypowiada na głos wszystkiego, co myśli, czuje lub dostrzega. a Przynajmniej nie robi tego bez pewnych “filtrów” i uprzedniego ocenienia, co jest poprawne i akceptowalne społecznie, a co nie. Chyba, że mamy na myśli osoby o pewnych zaburzeniach.

Jakby odruchowo wyczuwamy, że dobrze jest stawiać pewne granice i nie dzielić się wszystkim ufnie z każdym, kto znajdzie się blisko nas.

Dlatego też w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą refleksją na temat tego, co najlepiej byłoby utrzymać w tajemnicy.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Codzienna rozmowa z partnerem – 6 ważnych tematów

1. Plany, marzenia i projekty – czasami warto dochować tajemnicy

Wszyscy mamy w głowie jakieś plany, marzenia i projekty, o których czasami opowiadamy drugim. 

Kobiety rozmawiają ze sobą
  • Później, z najróżniejszych powodów, może zdarzyć się tak, że masze plany i cele nie powiodą się, opóźnimy ich realizację bądź całkowicie z nich zrezygnujemy. Tak bywa.
  • Ten całkiem naturalny i powszechnie występujący fakt, dla wielu bywa “katalizatorem” krytyki skierowanej w naszą stronę. Później służymy im za sztandarowy przykład kogoś, kto mówi a nie realizuje.
  • W innych przypadkach może się zdarzyć, że pojawi się znacznie bardziej złożony fenomen: osoby, które są w naszym otoczeniu podejmą te same cele bądź nagle zaczną marzyć o dokładnie tych samych rzeczach. 

Z tych oraz innych powodów aby uniknąć możliwej zazdrości, zawiści i innych umniejszających komentarzy w stylu “tobie się to nie uda”, “nie dasz rady”, “nie masz kwalifikacji”, “wydaje mi się, że to trochę nierealne”, lepiej jest zachować pewne kwestie tylko dla siebie i nie opowiadać o nich innym.

Ciche, wytrwałe i ciągłe dążenie do obranych celów zawsze przynosi najlepsze efekty.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Plotka mówi o tym, czego oczy nie widziały

2. Dochować w tajemnicy kwestie związane z Twoją rodziną lub przyjaciółmi

Istnieją pewne obszary ciała, które można uznać za prywatne i nie powinno się nimi z nikim dzielić.

  • Jest to niezbędne zwłaszcza w kwestii przyjaciół, rodziny a nawet współpracowników. Powinniśmy traktować to jak “skarb”, który prze większością oczu powinien być ukryty.
  • Nic z kwestii osobistych wspomnianych bliskich nam osób nie powinno wychodzić na światło dzienne. To nie są lekkie kwestie. Jeżeli ludzie ci podzielili się z Tobą swoimi sekretami dotyczącymi przeżyć, cierpień, śmiechu czy płaczu, nie należy tego lekką ręką wyjawiać innym.
  • Warto również wymagać tego od innych: nikt nie ma prawa wyjawiać drugim naszych własnych intymnych spraw.

Jest to złota zasada, która powinna być stosowana z wzajemnością w każdej formie więzi międzyludzkiej. Tego typu zachowania mogą nam również wiele powiedzieć o danym człowieku.

3. Lepiej nie opowiadać intymnych szczegółów ze swojego związku

Chociaż wiemy, że nie powinniśmy tego robić, bywa, że będąc z kimś blisko zaprzyjaźnieni, ujawniamy detale na temat naszego intymnego życia z partnerem. Czasem obejmuje to szczegóły z naszego życia seksualnego, intymne detale i kwestie prywatne.

Być może na początku będzie się to wydawać czymś normalnym, a nawet trochę zabawnym. Może naszym zdaniem świadczyć o dobrym poziomie przyjaźni z danym człowiekiem.

Para ludzi pod kołdrą

Okazuje się jednak, że lepiej byłoby nie wpadać w te tory konwersacji i pozostawić te szczegóły dla siebie. Należą one bowiem do Ciebie i partnera, a kwestie związane z Waszym seksem powinny być tylko dla Was.

Nie ma problemu wspomnieć o jakimś aspekcie Waszego związku, w kwestii szczęścia, nieszczęścia, zadowolenia lub niezadowolenia z relacji. Są to bowiem naturalne elementy naszego codziennego życia.

Okazuje się jednak, że jak już wspomnieliśmy, istnieją obszary, w kwestii których powinniśmy dochować tajemnicy. Z prostego i oczywistego względu – z miłości do naszego partnera.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Czy związek ma przyszłość? czy warto dalej walczyć

4. Wiele Twoich przemyśleń warto zachować dla siebie

Istnieją pewne aspekty naszego osobistego wszechświata, których nie potrafimy nawet dobrze ubrać w słowa. Są tak skomplikowane, złożone i trudne do opisania, że lepiej nawet nie próbować tego robić.

  • Istnieją momenty, w których doświadczamy pewnych odczuć, przeczuć, bądź że odzywa się ich intuicja. Nie jesteśmy w stanie tego  zdefiniować, tak po prostu jest.
  • To właśnie przez tego typu przeczucia wolimy unikać pewnych ludzi, wybieramy tę czy inną ścieżkę lub nagle musimy po prostu wyjść z danego miejsca, kupić daną rzecz lub zrobić to czy owo.

Istnieją kwestie, które możemy wyjaśnić jedynie stwierdzeniem: “bo tak i już”. Dlatego nie warto nawet próbować ich wyjaśniać. Gdybyśmy jednak próbowali, bardzo prawdopodobne, że spotkamy się z brakiem zrozumienia i z błędnym postrzeganiem naszej osoby.

5. Twoje zalety oraz szlachetne i bohaterskie czyny

W 2001 roku udało mi się przeprowadzić reanimację mężczyzny, który topił się w morzu. Dbałem o moją mamę z chorobą Alzheimera aż do jej śmierci, zrobiłem dla niej wszystko, co mogłem. Moi  przyjaciele zawsze mogą na mnie liczyć.

Codziennie troszczę się o to, żeby moi dziadkowie mieli zawsze pełną lodówkę a ich dom – lśnił czystością. Współpracuję z organizacjami wspomagającymi kraje trzeciego świata. Uratowałem już 10 porzuconych zwierząt.

Przytulenie
  • Nie chodzi o to, żeby dochować tajemnicy co do tego, że zrobiliśmy coś dobrego. Nie należy jednak “zakładać sobie medali za osiągnięcia”. Powinniśmy być dyskretni i zachowywać się skromnie.
  • W dzisiejszym codziennym życiu istnieją miliony bohaterów i dobrych osób. Wszyscy oni zdobywają się na dobre czyny, które wcale nie czynią z nich bohaterów. Po prostu należy uznać to za dobre czyny, które wszyscy powinniśmy wykonywać.

Są to czyny, które czynią świat lepszym. Jednocześnie wzbogacają nas samych. Wypełniają serce radością. Nasze własne serce często znacznie bardziej, niż cudze.

Dlatego właśnie nie musimy o nich wszystkim opowiadać. Nie ma potrzeby nawet o nich wspominać. Zrobiliśmy to, co wiedzieliśmy, że należy zrobić i taka jest prawda. Prawda, którą czasem jesteśmy w stanie zrozumieć tylko i wyłącznie my sami…

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.