Dlaczego obgryzanie paznokci jest złe?
Obgryzanie paznokci, nie dość, że nie prezentuje się zbyt korzystnie pod względem estetycznym, to może na domiar złego powodować komplikacje zdrowotne. Onychofagia, potocznie znana jako obgryzanie paznokci, jest problematycznym nawykiem mogącym się pojawić w każdym wieku.
W niniejszym artykule chcemy wyjaśnić, dlaczego obgryzanie paznokci Ci szkodzi.
Obgryzanie paznokci – powody
Obgryzanie paznokci jest nawykiem tysięcy ludzi, który zazwyczaj rozwija się podczas dzieciństwa. Chociaż większość z nas się z tego “wyleczyła”, to mimo wszystko część osób nie może pozbyć się tego zwyczaju przez lata.
Jedną z najbardziej zaskakujących cech tego nawyku jest fakt, że nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie to robimy. Innymi słowy, robimy to nieświadomie oglądając telewizję, jadąc metrem czy stojąc w kolejce w supermarkecie.
Obgryzanie paznokci to nawyk bardzo ciężki do zwalczenia. Chociaż wiemy, że robienie tego raczej nie sprzyja naszej atrakcyjności, to wciąż ranimy paznokcie i nie potrafimy się od tego uwolnić.
Przeczytaj także: Stres – wyeliminuj go za pomocą tej japońskiej metody
W wielu przypadkach mózg w ten sposób ucieka od problemów, zmartwień i negatywnych uczuć.
Kontrola niepokoju oraz stresu również może być powodem, dla którego niektórzy obgryzają swoje paznokcie. Po długim czasie nawyk ten staje się podobny do tiku nerwowego i nie ma nad nim kontroli.
Jak przestać obgryzać paznokcie?
Motorem napędowym dla kobiet do zaprzestania obgryzania paznokci są zazwyczaj względy estetyczne.
Chociaż zdajemy sobie sprawę, że obgryzanie paznokci nie jest korzystnym nawykiem, to czasem potrzeba czegoś więcej do powstrzymania tego procederu. Dobrą blokadą może być wiedza na temat konsekwencji, jak to ma miejsce chociażby przy piciu czy paleniu.
Obgryzanie paznokci zaburza ich wzrost, jak i strukturę. Skutkuje to niewielkimi pęknięciami różnych warstw paznokcia. Z tego powodu paznokcie nierówno rosną i nie pokrywają całej powierzchni palca.
Skutki obgryzania paznokci
Konsekwencje tego negatywnego nawyku możemy podzielić na dwie grupy: fizyczne i psychologiczne czy emocjonalne. Warto wziąć je pod uwagę i mieć ich świadomość, jeśli chcemy zaprzestać obgryzania paznokci na dobre.
Problemy z rośnięciem paznokci
Kiedy paznokieć jest obgryzany, to odrasta nierówno i bardzo wolno. Zaprzepaszcza to szansę na korzystny wygląd palców i negatywnie wpływa na wygląd dłoni.
Ból
Podczas podnoszenia przedmiotów, otwierania koperty, korzystania z narzędzi, pisania na komputerze czy używania telefonu komórkowego ból potrafi być bardzo nieprzyjemny. Nie możemy oddawać się codziennym czynnościom w efektywny sposób. Czujemy ból za każdym razem, gdy dotykamy czegoś naszymi palcami.
Choroby bakteryjne
Strefa paznokci u rąk to idealne miejsce na rozwój różnego typu bakterii. Palce ciągle operują różnymi przedmiotami, które mogą być zanieczyszczone i brudne. Najbardziej popularnymi bakteriami rozwijającymi się pod paznokciami są salmonella i E.Coli – obie przechodzą poprzez surowe pożywienie.
Kiedy wkładamy palce do ust, mikroorganizmy automatycznie przechodzą do śluzu, skąd już mają otwartą drogę do reszty ciała, gdzie mogą spowodować szkody.
Niemniej jednak niektórzy ludzie obgryzający paznokcie mają silniejszy układ odpornościowy, który lepiej radzi sobie z tym typem bakterii. Ich ciało samo musiało nauczyć się z nimi walczyć, aby nie poddać się chorobie.
Problemy dentystyczne
Paznokcie obgryzane są głównie przez przednie zęby. W ten sposób szybciej ścierają się ich krawędzie, a także zwiększa się ich wrażliwość. Dodatkowo nawyk ten osłabia też szkliwo.
Co więcej, regularne obgryzanie paznokci może długoterminowo doprowadzić do nieprawidłowego zgryzu, a w konsekwencji do problemów z przeżuwaniem i kłopotów ze snem, jeśli usta nie będą się całkowicie zamykać.
Czynniki emocjonalne
Typowym zwyczajem “obgryzaczy” paznokci jest ukrywanie dłoni. Nikt nie chce, aby inni widzieli jego pogryzione lub połamane paznokcie.
Poza tym do emocjonalnych konsekwencji obgryzania paznokci można również zaliczyć wstyd, niskie poczucie własnej wartości, frustrację oraz smutek.
Odwiedź artykuł: Dopadł Cię smutek? Zwalcz go z pomocą natury!
Bóle stawów
Chociaż może to brzmieć dziwnie, nawyk obgryzania paznokci powoduje ból szyi oraz szczęki.
Infekcje
Kiedy obgryzasz paznokcie, jesteś bardziej narażona na chorobę znaną jako zanokcica. Dolegliwość ta powoduje swędzenie, zaczerwienienie oraz wydzielanie się ropy. Jej rozwój następuje, gdy bakterie dostają się pęknięć w skórze.
Grzyb może się również pojawić, kiedy warstwa ciała spod paznokci wystawiona jest na działanie powietrza. Jak widzisz, obgryzanie paznokci wiąże się z całkiem wieloma niebezpieczeństwami dla Twojego zdrowia.