Dieta Dunkana – czy jest skuteczna w walce z otyłością?

Podstawowy problem diety Dunkana polega na jej „ogólności”, gdyż nie zakłada żadnych indywidualnych różnic fizjologicznych między pacjentami. Stąd też jej skuteczność wśród osób z nawagą lub otyłością w każdym poszczególnym przypadku może być zupełnie inna.
Dieta Dunkana – czy jest skuteczna w walce z otyłością?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Dieta Dunkana – z pewnością nie raz słyszałaś o tej „cudownej” metodzie odchudzania, głównie za sprawą kolorowych pism i telewizji. Wielu słynnych aktorów z Hollywood wybrało bowiem tę metodę jako narzędzie walki ze zbędnymi kilogramami.

Dieta Dunkana zakłada szybką i silną redukcję tkanki tłuszczowej u osób, które chcą schudnąć bez codziennej aktywności fizycznej. Wystarczy rozejrzeć się wokoło i odnajdziemy tysiące ludzi, którzy chcieliby osiągnąć lub utrzymać szczupłą sylwetkę bez żadnego wysiłku, stroniąc od sportu i jedząc praktycznie wszystko, na co tylko przyjdzie im ochota.

Rezultaty badań w zakresie skuteczności tej, opracowanej przez francuskiego lekarza Pierre’a Dunkana jednak nie zachwycają. Otóż wynika, że dieta Dunkana okazała się nieskuteczna w przypadku około 80% osób, zwłaszcza u ludzi zmagających się w otyłością.

Dowiedz się dziś więcej na temat diety Dunkana, na której oszalał niemalże cały świat. Czy rzeczywiście jest ona skuteczna, czy może przynosi pozytywne rezultaty tylko w niektórych, specyficznych przypadkach? Zapraszamy do lektury!

Diata Dunkana i jej rzekomy sukces

Pierre Dunkan opublikował szereg książek na temat opracowanej przez siebie „cudownej” diety odchudzającej. Każda z nich odniosła ogromny sukces i stała się autentycznym bestsellerem, który rozszedł się po świecie w milionach egzemplarzy.

W pewnym momencie dieta Dunkana zyskała tak silny rozgłos, że interesowali się nią dosłownie wszyscy – każdy chciał schudnąć szybko i bez wysiłku. Wkrótce wiele oficjalnych organów zaczęło robić dochodzenie w sprawie fenomenu owej diety, między innymi Hiszpańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (AESAN).

Otrzymane przez nią wyniki jednoznacznie wskazywały na to, że doktor Dunkan jet oszustem, a opracowana przez niego dieta odchudzająca jest nielegalna, nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a w wielu przypadkach może być również niebezpieczna dla zdrowia.

Kobieta na wadze . Dieta dunkana

Ogólną sensację wzbudziła sylwetka hollywoodzkiej aktorki Penelope Cruz, która w krótkim czasie po porodzie odzyskała nienaganną figurę, a to wszystko – jak twierdzono – dzięki cudownej diecie Dunkana.

Kolejną sławną osobą, która publicznie wychwalała rezultaty tej diety była matka Kate Middleton, przyszłej królowej Anglii. Krążą plotki, że doktor Dunkan osobiście wysłał jej egzemplarz swojej książki z podziękowaniami za okazane zaufanie.

Czy dieta Dunkana przynosi pozytywne rezultaty?

Zdaniem niektórych dieta Dunkana jest zalecana osobom zmagającym się z otyłością, a według innych jest ona dobrym rozwiązaniem tylko dla tych, którzy pragną pozbyć się zalewie kilku zbędnych kilogramów. Autor diety przekonuje, że rezultaty stosowania opracowanej przez niego metody są trwałe (utrzymują się przez resztę życia).

Z kolei naukowcy prezentują zupełnie odmienną opinię na ten temat. Jednym z badań, które posłużyło jako przykład w zrozumieniu niepowodzenia diety Dunkana, była ankieta wśród pięciu tysięcy osób, które zastosowały opracowany przez doktora Dunkana sposób odżywiania się.

Większość z ankietowanych przyznała, że z początku rezultaty stosowanej diety były zadowalające, lecz w późniejszym okresie zaczęły pojawiać się niepożądane skutki nowego sposobu odżywiania się. Okazało się, że:

  • 35% osób biorących udział w badaniu odzyskało utracone kilogramy w mniej niż rok.
  • 48% ankietowanych po roku wróciło do wagi sprzed diety.
  • 64% ankietowanych po dwóch latach od zastosowania diety zauważyło znaczny wzrost masy ciała, większy niż w okresie poprzedzającym dietę.
  • 70% ankietowanych po trzech latach od zastosowania diety ważyło znacznie więcej niż przed jej podjęciem.
  • 80% ankietowanych po czterech latach od zakończenia diety ważyło znacznie więcej lub tyle samo, co przed jej zastosowaniem.

Dlaczego dieta Dunkana nie jest skuteczna?

W jaki sposób doktor Dunkan broni się przed stawianymi mu zarzutami? Otóż jedna z maksym, która przyświeca cudownej diecie to: „Brak rezultatów jest wynikiem braku zaangażowania i wytrwałości w stosowaniu diety”.

Krótko mówiąc, dunkanowska metoda odchudzania jest skuteczna, a za ewentualny brak rezultatów odpowiada wyłącznie osoba, która stosuje ją nieprawidłowo.

Taka teza została wysnuta z relacji ankietowanych. Podobno ponad 60% z nich przyznało się, że nie było w stanie zrzucić zbędnych kilogramów, ponieważ „zbyt często ulegało pokusie na niezdrowe przekąski”, „nie stosowało się w 100% do zaleceń wyszczególnionych w początkowej fazie diety”, „przynajmniej raz w tygodniu sięgało po produkty zakazane przez doktora Dunkana”, itp.

Owe poczucie winy jest jedną z psychologicznych konsekwencji przypisywanych diecie Dunkana. Okazuje się, że konsekwencji jest znacznie więcej.

  • Osoby stosujące dietę Dunkana zmagały się z objawami depresji i obniżonym poczuciem własnej wartości (zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu diety). Przyczyna takiego stanu rzeczy kryje się w lustrzanym odbiciu osoby pragnącej zrzucić zbędne kilogramy.
  • Z początku efekty diety są zachwycające i motywują do dalszej pracy, lecz w upływem czasu wałeczki tłuszczu znów powracają i euforia znika.

Czy dietę Dunkana powinny stosować osoby otyłe?

Warto zaznaczyć, że sam Pierre Dunkan uważa osoby z kilkoma kilogramami nadwagi za chore. Jak zatem ma się sprawa w przypadku zdiagnozowanej otyłości?

Światowa Organizacja Zdrowia w 1997 roku ogłosiła podobne stanowisko, gdy zakwalifikowała otyłość do grupy chorób przewlekłych. O nadwadze organ ten się nie wypowiedział. Nasz francuski dietetyk traktuje jednak każdego, kto nie posiada idealnie szczupłej sylwetki tak samo, jak chorego.

Otyła kobieta a dieta dunkana

Dla niego nadmiar tkanki tłuszczowej to problem, bez względu na wszystkie inne uwarunkowania poszczególnego organizmu. Szacuje się, że osoby z nadwagą i otyłością, które zdecydowały się na przeprowadzenie diety Dunkana, w pierwszym miesiącu traciły średnio około dwa kilogramy tkanki tłuszczowej.

Chociaż początkowe rezultaty mogą okazać się bardzo kuszące i zachęcające do dalszej diety, warto zaznaczyć, że dieta Dunkana to niezrównoważony program żywienia, który w konsekwencji prowadzi do zaburzeń pracy organizmu oraz niedoboru licznych, cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Na czym powinna polegać zdrowa dieta odchudzająca?

Bez wątpienia dieta Dunkana należy do grupy drastycznych diet odchudzających, które na dłuższą metę sieją spustoszenie w naszym organizmie oraz nie zapewniają trwałej zmiany masy ciała, lecz jedynie drastyczną utratę kilogramów. Istnieje wiele różnych diet bardziej zróżnicowanych, które w zdrowy i skuteczny sposób pomagają uzyskać szczupłą sylwetkę.

Zwykle nawet nie trzeba stosować specjalnej diety, lecz trwale zmienić przyzwyczajenia żywieniowe: ograniczyć spożycie rafinowanej mąki, cukru i niezdrowych tłuszczów, a w zamian zwiększyć obecność owoców i warzyw w codziennym menu.

Pamiętajmy również, że aktywny tryb życia i brak niezdrowych nawyków przyspiesza rozpuszczanie i usuwanie tłuszczów z organizmu.

Otyłość Dieta dunkana

Stosowanie drastycznych diet odchudzających we wszystkich przypadkach wiąże się z serią negatywnych skutków ubocznych i – przede wszystkim – z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia tak zwanego efektu jo-jo, czyli powrotu utraconych w trakcie stosowania diety kilogramów.

Dieta Dunkana nie jest wskazana do leczenia otyłości

Spośród przeciwników diety Dunkana wyróżniają się naukowcy z hiszpańskiego Uniwersytetu w Nawarrze. Ich zdaniem tego typu dieta nie jest wskazana dla nikogo – ani dla osób chcących zrzucić kilka kilogramów, ani dla chorych zmagających się z otyłością.

Pierwszym stawianym przez naukowców zarzutem jest fakt, że książkę z opracowaną dietą może kupić każdy w zwyczajnym supermarkecie. Jak coś, co jest ogólnie dostępne i przygotowane dla masowego odbiorcy, może być zdrowe i skuteczne? Osoby z nadwagą samodzielnie mogą wyszczuplić sylwetkę poprzez regularną aktywność fizyczna oraz zdrową i zbilansowaną dietę.

Jeśli jednak chodzi o otyłość, nie można wrzucić wszystkich chorych do jednego worka i leczyć za pomocą szablonowej kuracji odchudzającej. Otyłość to choroba, z którą należy walczyć pod okiem specjalisty, a nie stosując się do zasad popularnie dostępnej książki. Każdy przypadek otyłości jest inny i powinien być leczony indywidualnie.

Większość ludzi podejmujących się przeprowadzenia diety Dunkana wcale nie rozumie jej podstawowych założeń. Słyszy gdzieś o cudownych efektach, kupuje książkę i ślepo stosuje się do zawartych w niej wskazówek, zupełnie jakbyśmy byli wszyscy identyczni niczym stado owiec.

Nie każda dieta jest dobra dla każdego

Lekarze i specjaliści ds. zdrowego żywienia nie mają żadnych wątpliwości odnośnie tego, że nasza codzienna dieta, bądź dieta odchudzająca u osób z nadwagą i otyłością, powinna zależeć od wielu różnych czynników, między innymi od:

  • Wieku
  • Budowy ciała
  • Masy ciała oraz zbędnej tkanki tłuszczowej
  • Codziennych nawyków
  • Codziennej aktywności fizycznej
  • Uwarunkowań genetycznych
  • Przebytych lub rozwijających się w naszym organizmie chorób

Jeśli chcesz przeprowadzić dietę odchudzającą, najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem okaże się wizyta u lekarza. Specjalista wskaże ci odpowiednią kurację lub skieruje do dietetyka. Pamiętajmy, że diety-cud nie istnieją. Zdrowe i szczupłe ciało można osiągnąć tylko dzięki stosowaniu zrównoważonej diety i regularnej aktywności fizycznej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ting R, Dugré N, Allan GM, Lindblad AJ. Ketogenic diet for weight loss. Can Fam Physician. 2018 Dec;64(12):906.
  • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70.
  • O’Neill B, Raggi P. The ketogenic diet: Pros and cons. Atherosclerosis. 2020 Jan;292:119-126

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.