Depresja - pożegnaj ją przygotowując koktajl szczęścia
Depresja staje się naszym problemem kiedy następuje pogorszenie stanu emocjonalnego na skutek występowania głębokiego i rozciągającego się w czasie smutku.
Chorobie, jaką jest depresja często towarzyszą stany niepokoju, brak zainteresowania otoczeniem oraz utrata poczucia własnej wartości. Na początku występowania choroby zazwyczaj ignoruje się pierwsze objawy, nie poświęcając jej dostatecznej uwagi. Problem polega na tym, że w miarę rozwoju choroby objawy się nasilają i prowadzą do zachwiania równowagi umysłowej i fizycznej.
Czynniki, które przyczyniają się do powstawania depresji są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj mają one swój początek w negatywnej sytuacji na poziomie emocjonalnym, związanej z pracą bądź sytuacją ekonomiczną. Ujmując to jednak precyzyjnie, do choroby zazwyczaj dochodzi u osób, u których występuje wysoki poziom kortyzolu, znanego powszechnie jako hormon stresu.
To wyjaśnia dlaczego niektóre przypadki występowania choroby mają podłoże dziedziczne lub wynikają z trudności w przystosowaniu się do nowego otoczenia. Na szczęście wiele przypadków można leczyć w sposób naturalny. Sięganie po silne tabletki przepisywane przez lekarza nie musi być koniecznością.
Wprowadzenie odpowiednich zmian w naszej rutynie i w sposobie żywienia może znacznie ograniczyć poziom kortyzolu. Dodatkowo zwiększy to produkcję hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie, takich jak serotonina czy endorfiny.
Żeby więc wspomóc zmiany w sposobie odżywiania, które w przypadku depresji bywają niezbędne, chcemy zaproponować Ci przepis na koktajl o naprawdę niesamowitych właściwościach! Jest bardzo odżywczy i polepsza pracę neuroprzekaźników odpowiedzialnych za uwalnianie uczucia szczęścia.
W tym artykule dowiesz się jak w prosty sposób możesz przygotować ten smaczny koktajl. A zatem do dzieła!
Dopadła Cię depresja? Przygotuj koktajl szczęścia
Naturalne koktajle stały się ostatnio bardzo popularne jako zdrowa forma odżywiania. Zawierają w sobie właściwości płynące ze składających się na nie owoców, warzyw i innych odżywczych produktów, dostarczając Twojemu organizmowi to co najlepsze.
Zobacz też: Depresja w początkowej fazie — nie daj się!
Dobrze jest wiedzieć, że wiele produktów spożywczych znajduje bezpośrednie zastosowanie w walce z depresją. Tak więc, choć za pomocą żywności nie da się wyleczyć depresji, to bez wątpienia można skutecznie działać w celu łagodzenia jej przykrych następstw.
Codzienne jedzenie produktów, które stymulują produkcję serotoniny, pozwala kontrolować jej poziom. Ponadto przyczynia się do lepszego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Udowodniono, że osoba która je posiłki pozbawione wartości odżywczych, bogate za to w tłuszcze i cukry, jest znacznie mniej odporna na działanie czynników mogących wywoływać depresję.
Dobrą wiadomością jest to, że włączając do naszej codziennej diety produkty wspomagające produkcję serotoniny oraz bogate w aminokwasy, takie jak tryptofan, można skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji i innych problemów emocjonalnych, takich jak stres czy niepokój.
Właśnie dlatego warto wprowadzić do codziennej diety naturalny koktajl. Nie dość, że jest bardzo łatwy do przygotowania, to dostarczy do organizmu wielu cennych składników odżywczych. Dzięki nim depresja z pewnością stanie się łatwiejsza do zwalczenia.
Przeczytaj również artykuł: Depresja a choroby serca – powiązania
Choć koktajl ten nie stanowi jedynego rozwiązania problemu, to warto stosować jako go jako składnik wspomagający w walce z chorobą. Pomoże on w procesach regeneracji i zapobiegnie, grożącemu nam pogorszenia stanu.
Jak przygotować koktajl szczęścia?
Ten naturalny napój ma w sobie składniki, takie jak banany czy szpinak, oba znane ze swoich właściwości energetyzujących. Koktajl zawiera też, choć w mniejszych ilościach, imbir, olej lniany, a także masło orzechowe. Składniki te znacząco przyczyniają się do poprawy samopoczucia i pomagają w zwalczaniu depresji.
Proponowany przez nas koktajl stanowi ponadto bogate źródło:
- Witamin A, C, E i niektórych należących do grupy B.
- Minerałów takich jak potas, fosfor, magnez, żelazo, sód, wapń, cynk czy selen.
- Niezbędnych aminokwasów.
- Błonnika.
- Antyoksydantów.
Niezbędne składniki:
- 1 banan
- 1 łyżka masła orzechowego (15g)
- garść szpinaku
- pół litra wody lub mleka roślinnego
- 1 łyżka oleju lnianego (14g)
- 1 łyżeczka imbiru (5g)
Sposób przygotowania
- Obierz banana i pokrój na mniejsze kawałki.
- Dokładnie umyj szpinak i umieść go w blenderze razem z bananem.
- Następnie dodaj masło orzechowe, olej lniany i przygotowany imbir.
- Wszystkie składniki zalej wodą lub mlekiem (koniecznie pochodzenia roślinnego) i miksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Sposób użycia
- Co ważne – zawsze pij koktajl świeżo przygotowany.
- Pij go trzy razy w tygodniu.
- Nie pij więcej niż pół litra, ponieważ posiada on dużo kalorii.
Depresja – jak sobie z nią radzić?
Pamiętaj, że aby zwalczyć depresję potrzebny jest wysiłek z Twojej strony. Staraj się mieć pozytywne nastawienie. Spróbuj znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli Ci się zrelaksować. Nie zapomnij o regularnym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych i zawsze wybieraj zdrowe jedzenie.
Pamiętaj, że depresja to wróg, którego możesz pokonać!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- I. Stoilova, A. Krastanov, A. Stoyanova, P. Denev, S. Gargova. Antioxidant activity of a ginger extract (Zingiber officinale). Food Chemistry. 2007. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2006.06.023. (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030881460600481X)
- Depression and Diet. WebMD. https://www.webmd.com/depression/guide/diet-recovery#1
- Young S. N. (2007). How to increase serotonin in the human brain without drugs. Journal of psychiatry & neuroscience : JPN, 32(6), 394–399.
- Cowen, P. J., & Browning, M. (2015). What has serotonin to do with depression?. World psychiatry : official journal of the World Psychiatric Association (WPA), 14(2), 158–160. https://doi.org/10.1002/wps.20229
- Tello, M. 2018. Diet and depression. Harvard Medical School. https://www.health.harvard.edu/blog/diet-and-depression-2018022213309
- Rao, T. S., Asha, M. R., Ramesh, B. N., & Rao, K. S. (2008). Understanding nutrition, depression and mental illnesses. Indian journal of psychiatry, 50(2), 77–82. https://doi.org/10.4103/0019-5545.42391
- Jenkins, T. A., Nguyen, J. C., Polglaze, K. E., & Bertrand, P. P. (2016). Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis. Nutrients, 8(1), 56. https://doi.org/10.3390/nu8010056