Demencja a Alzheimer i Parkinson - Różne oblicza choroby

O chorobach takich jak Alzheimer i Parkinson mówi się stosunkowo dużo. Nie zawsze jednak demencja jest tożsama z tymi schorzeniami.
Demencja a Alzheimer i Parkinson - Różne oblicza choroby

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Demencja to termin dość często stosowany wymiennie z nazwami takich chorób jak Alzheimer i Parkinson. To błąd, gdyż nie są to terminy tożsame i nie mówią o tym samym rodzaju schorzenia.

Demencja to zespół objawów o bardzo różnych przyczynach i obliczach – w dzisiejszym artykule chcemy rozwiać niektóre z mitów i wątpliwości dotyczących różnych typów demencji.

Choroba Alzheimera

Pierwszym i najlepiej znanym objawem choroby Alzheimera są trudności z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie nazw, imion czy rozmów, które odbyliśmy dosłownie chwilę wcześniej.

Im bardziej choroba postępuje, tym objawy się nasilają, a problemy z pamięcią stają się coraz bardziej dokuczliwe, a wręcz niebezpieczne.

Zaburzenia pamięci prowadzą do trudności z komunikacją, wahania nastroju, zmian zachowania i cech osobowości, zaburzeń odżywiania czy nawet trudności z poruszaniem się.

Jeśli w rodzinie były przypadki choroby Alzheimera, ryzyko zachorowania rośnie – gdyż winna w większości przypadków jest genetyka.

Choroba Alzheimera to nie jedyna przyczyna demencji, ale jest to jedna z przyczyn najpowszechniejszych. Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu.

Demencja niezwiązana z chorobą Alzheimera

Poniżej znajdziesz listę typów demencji, które nie są związane z chorobą Alzheimera, tylko z innymi czynnikami.

Warto zapoznać się z ich cechami charakterystycznymi, aby mieć świadomość, jak różne są oblicza demencji.

Dwoje starszych ludzi

1. Otępienie naczyniopochodne

Demencja bywa nazywana także otępieniem starczym, a jedną z jego odmian jest właśnie otępienie naczyniopochodne.

W tym przypadku przyczyną zaburzeń pamięci i innych objawów typowych dla demencji jest niewystarczające krążenie krwi do mózgu wywołane przez zator lub inną niedrożność naczyń krwionośnych.

Niewydolność krążenia może prowadzić także do udarów mózgu. Najczęściej otępienie naczyniopochodne objawia się początkowymi trudnościami z planowaniem i organizacją.

Jak uchronić się przed tym rodzajem demencji? Przede wszystkim należy zadbać o zdrowie swojego serca i układu krążenia.

Prawidłowe krążenie krwi i drożność naczyń krwionośnych to kluczowe sprawy, by demencja naczyniopochodna nie mogła Ci zagrozić. Profilaktyka chorób metabolicznych, chorób krążenia oraz cukrzycy wlicza się także w profilaktykę tego rodzaju demencji.

2. Demencja z ciałami Lewy’ego

Ciała Lewy’ego są zbudowane z białek o nazwie alfa-synukleiny, które powstają w obszarze kory mózgowej. W konsekwencji pojawiają się trudności z przetwarzaniem informacji oraz utrata pamięci.

Demencja tego typu to drugie najpowszechniejsze oblicze tej choroby zaraz po chorobie Alzheimera. Różni się jednak pewnymi charakterystycznymi objawami.

Otępienie z ciałami Lewy’ego wywołuje takie objawy jak problemy ze snem, halucynacje oraz sztywność mięśni. Przez ten ostatni objaw może być początkowo diagnozowane jako choroba Parkinsona.

Rozmowa z psychologiem

Pacjenci cierpiący na otępienie tego typu czują się zagubieni nawet w dobrze znanych sobie miejscach, gdyż często po prostu ich nie rozpoznają.

W zaawansowanym stadium choroby, osoby te mogą mieć trudności nawet ze zlokalizowaniem łazienki czy sypialni we własnym domu.

Jednym ze sposobów uchronienia się przed tą chorobą jest stała aktywność mózgu. Warto uczyć się nowych języków, poznawać historie, czytać książki i stale ćwiczyć pamięć. Każde kreatywne hobby czy ciągła nauka to także recepta na lepsze funkcjonowanie mózgu w późniejszych latach życia.

3. Demencja związana z chorobą Parkinsona

Gdy wspomniane wcześniej alfa-synukleiny gromadzą się w istocie czarnej śródmózgowia (substantia nigra) prowadzi to do zniszczenia komórek nerwowych odpowiedzialnych za produkcję dopaminy.

Specjaliści wskazują na związek tego procesu z trudnościami w poruszaniu się typowymi dla choroby Parkinsona.

Objawom tym towarzyszą także charakterystyczne dla Parkinsona drżenia i bardzo wolne poruszanie się. Nie jest znana konkretna i jedna przyczyna rozwoju tego schorzenia, widać jednak jasny związek pomiędzy demencją a chorobą Parkinsona.

4. Otępienie czołowo-skroniowe

Degeneracja komórek nerwowych w części czołowej lub skroniowej mózgu to przyczyna otępienia tego rodzaju.

Może wywoływać ono zmiany osobowości i zachowania, a także zaburzenia umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych. Osoby cierpiące na ten rodzaj demencji stają się impulsywne – na przykład w kwestii zakupów.

Starszy mężczyzna a demencja starcza

Niestety na otępienie tego typu nie znaleziono jak dotąd jednego skutecznego leku. Warto jednak mimo wszystko starać się utrzymywać zdrowy styl życia, który ograniczy ryzyko innych powikłań i schorzeń, takich jak udary mózgu.

5. Demencja typu mieszanego

Ostatnim typem demencji, o którym warto wspomnieć, jest demencja typu mieszanego, czyli zaburzenie posiadające cechy i objawy typowe dla wszystkich rodzajów otępienia opisywanych powyżej. Najczęściej dochodzi do połączenia objawów choroby Alzheimera i otępienia naczyniopochodnego.

Unikanie czynników ryzyka i praca nad pamięcią i aktywnością mózgu to jedyne znane jak dotąd sposoby uchronienia się przed demencją, chorobą Alzheimera czy Parkinsona. Warto podjąć ten trud i postarać się zapewnić sobie sprawność umysłową na kolejne lata życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.