Dbaj o stan zdrowia - miej pod kontrolą tych kilka liczb

Choć wykwalifikowany specjalista prowadzi historię naszego stanu zdrowia, my osobiście również powinniśmy mieć dostęp do wyników badań, znać wartości poszczególnych wskaźników, które zostały poddane badaniu, a kopie wyników badań przechowywać w domu.
Dbaj o stan zdrowia - miej pod kontrolą tych kilka liczb

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Liczby. Czy mają jakiś wpływ na Twój stan zdrowia? Nie jest to może artykuł z dziedziny numerologii, ale powinnaś wiedzieć, że istnieją pewne liczby, czy też wartości liczbowe, które zdecydowanie powinnaś znać dla dobra Twojego zdrowia. O jakich wartościach mowa? Powiemy o tym w dalszej części tego artykułu.

Zdarza się, że skoro czujemy się dobrze, to nie zwracamy uwagi na rzeczywisty stan naszego organizmu, który bardzo łatwo dostosowuje się nawet do niekorzystnych warunków. Jeżeli więc znasz wartości liczbowe bezpośrednio świadczące o stanie Twojego zdrowia to dobrze.

Ich znajomość może być przydatna w profilaktyce wielu groźnych chorób i komplikacji, które mogą pojawiać się w ludzkim ciele. Kiedy więc po raz kolejny udasz się do lekarza, by zbadać ogólny stan zdrowia, nie zapomnij spisać tych najważniejszych liczb.

1. Wartość ciśnienia tętniczego krwi – wskaźnik zdrowia?

Układ sercowo naczyniowy

Pierwsza z nich, na którą powinnaś zwrócić szczególną uwagę, stanowi wartość zmierzonego ciśnienia tętniczego krwi. Cichy zabójca – tak właśnie potocznie nazywana jest choroba, którą znamy też jako nadciśnienie tętnicze. Skąd taka nazwa? Stąd, że choroba praktycznie nie daje o sobie znać, aż do chwili, gdy się już rozwinie.

Przeczytaj również artykuł: Obniż nadciśnienie tętnicze bez leków!

Kiedy usłyszysz wynik pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, zauważysz, że składa się on z dwóch liczb. Pierwsza wskazuje wartość ciśnienia skurczowego, a druga rozkurczowego. Podane wartości wskazują ciśnienie z jakim krew przepływa w Twoich żyłach. Jego idealna wartość to 120/80.

Co możesz zrobić, gdy zauważysz, że Twoje ciśnienie jest wyższe? Na początek możesz zmienić sposób żywienia. Staraj się ograniczyć ilość spożywanej soli, a za to jedz dużo warzyw. Jeśli jeszcze tego nie robisz, to właśnie nadszedł najlepszy moment na wprowadzenie rutyny codziennych ćwiczeń fizycznych.

2. Cholesterol

Podobnie jak w przypadku ciśnienia tętniczego krwi, wartość cholesterolu składa się z dwóch liczb. Pierwsza to LDL, a druga to HDL. Suma obu tych składników nigdy nie powinna przekraczać wartości 200.

LDL znany jest również jako cholesterol zły i jego wartość należy utrzymywać poniżej 100. Natomiast cholesterol dobry, czyli LDL, zawsze powinien przekraczać wartość 60.

Przeczytaj również artykuł: Przepyszny sok na obniżenie cholesterolu!

Gdy obie te liczby zostaną przekroczone, mogą się pojawić problemy z prawidłowym funkcjonowaniem serca, włącznie z zatrzymaniem krążenia. Poproś swojego lekarza, żeby zlecił Ci badanie wartości cholesterolu co najmniej raz w roku – jeżeli Twój stan zdrowia jest dobry.

W innym wypadku, gdy twój stan zdrowia nie należy już do najlepszych lub na przykład, gdy wcześniej już zdiagnozowano u Ciebie nieprawidłowości w pracy układu sercowo naczyniowego, Twój lekarz z pewnością zaleci przeprowadzanie takich badań z większa częstotliwością.

3. THS

Trzecia z liczb, na które dbając o zdrowie powinnaś zdecydowanie zwracać uwagę, to wartość THS. Co to takiego? Współczynnik THS informuje o ilości hormonów produkowanych przez tarczycę. Oszacowano, że 1 na 8 osób, a w szczególności kobiet, dotkną kiedyś problemy z tarczycą.

Problemy z działaniem tarczycy objawiają się często przewlekłym zmęczeniem, znaczącymi wahaniami masy ciała i chronicznym bólem. Regularnie badając czynnik THS, można z odpowiednim wyprzedzeniem przeciwdziałać ewentualnym nieprawidłowościom w poprawnej pracy tarczycy.

Normalny poziom THS oscyluje w granicach 0,4 i 0,5 mU/l. Najbardziej prawdopodobne jest, że gdy występują u Ciebie wcześniej wspomniane symptomy, lekarz zaleci Ci wykonanie badania wartości czynnika THS.

4. Poziom cukru we krwi

Pomiar cukru bardzo ważny dla zdrowia

Czwarta wartość liczbowa, która pomoże Ci skutecznie kontrolować stan zdrowia, związana jest ze stężeniem cukru we krwi. W celu zbadania tej wartości, w badaniu krwi sprawdza się zawartość hemoglobiny A1C, która stanowi informację o ilości zawartego w niej cukru.

Istnieje też inny sposób wykonywania badania, ale jego wynik informuje raczej o ilości glukozy we krwi w danym momencie.

Normy dla hemoglobiny A1C są następujące:

  • Poniżej 5,7 – dobry stan zdrowia.
  • 5,8 – 6,4 – stan przedcukrzycowy.
  • 6,5 i powyżej – cukrzyca.

Przeczytaj również artykuł: Obniżamy cukier: rumianek z cynamonem

Jeżeli wynik Twojego badania klasyfikuje się jako stan przedcukrzycowy, to możesz jeszcze uniknąć kolejnego poziomu, jakim jest sklasyfikowana cukrzyca. Musisz jednak podjąć zdecydowane działania. Jakie? Przede wszystkim wykluczyć siedzący tryb życia narzucając sobie rozsądny harmonogram aktywności fizycznej.

Pamiętaj też o nieocenionym znaczeniu odpowiedniego doboru produktów spożywczych, których używasz w kuchni każdego dnia. Zdrowa dieta jest nieodzowna, aby uniknąć choroby, jaką jest cukrzyca. Potraktuj więc poważnie ostrzeżenie, jakim jest stan przedcukrzycowy i koniecznie podejmij działania.

Przeczytaj również artykuł: Cukrzyca – nie lekceważ tych 10 objawów

Jeżeli jednak twój wynik wskazuje, że cierpisz na cukrzycę, to nie stresuj się. Podjęcie podobnych zdecydowanych działań, jak w przypadku stanu przedcukrzycowego na dłuższą metę pomoże Ci zniwelować poziom cukru do wartości dopuszczalnej. Potrwa to nieco dłużej, ale jest możliwe i osiągalne, więc do dzieła!

Jeżeli cierpisz na nadwagę, koniecznie postaw sobie za cel stopniowe obniżanie masy ciała. Dzięki temu po pewnym czasie zauważysz, że możesz kontrolować poziom glukozy we krwi.

5. Gęstość mineralna kości

Ten wskaźnik jest zawsze zmienny dla Twoich kości. Kontrolowanie go nabiera znaczenia zwłaszcza po ukończeniu 30 roku życia, kiedy to organizm przestaje magazynować wapń i zaczyna powstawać ryzyko zachorowania na osteoporozę i występowania złamań.

Jak możesz się dowiedzieć jaka jest mineralna gęstość Twoich kości? Wystarczy przeprowadzić proste badanie. Wynik powinien wskazywać gęstość kości w przedziale od 1 do -1. Jeżeli Twój wynik jest inny, oznacza to, że Twoje kości nie są na tyle mocne, na ile powinny w stosunku do Twojego wieku.

Przeczytaj również artykuł: Osteoporoza u kobiet: profilaktyka i leczenie

To normalne, że z upływem czasu, w miarę jak przybywa nam lat, wartość ta będzie się zmieniać. Ewentualne niedobory wapnia, które z czasem wystąpią w organizmie możesz skutecznie uzupełniać stosując odpowiednią dietę.

Jeżeli wynik pierwszego przeprowadzonego badania wskazuje na niedobór wapnia, a Ty nie ukończyłaś jeszcze 30 roku życia, możesz uzupełnić go za pomocą regularnie wykonywanych ćwiczeń fizycznych, a także jedząc produkty bogate w wapń.

6. Obwód talii

Kobieta mierzy obwód talii

Liczba ta jest ważna nie tylko ze względów estetycznych. Oczywiście każda z nas chce być szczupła i zgrabna, ale obwód talii wyjawia wiele o stanie zdrowia. Jeżeli wynik jest zbyt duży, może wskazywać na problemy z metabolizmem, możliwość występowania cukrzycy, a także ewentualnych problemów sercowych.

Przeczytaj również artykuł: Ćwiczenia odchudzające – 7 najlepszych

Jaki wynik powinnaś więc otrzymać? Górną normą dla kobiety jest 80 cm, a dla mężczyzny 90 cm. Jeżeli Twój pomiar wybiega nieco ponad tę wartość maksymalną, powinnaś zacząć ćwiczyć. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu z dobrze dobraną, rozsądną dietą pomoże Ci spalić tłuszcz zalegający na brzuchu.

Przeczytaj również artykuł: Dieta cytrynowa sposobem na nadwagę!

Statystyki nie kłamią. Wyniki, które otrzymasz z wykonanych badań mogą skutecznie Ci pomóc dbać o stan zdrowia. Analizując je, nie będziesz miała wątpliwości co powinnaś zmienić w swoich codziennych zwyczajach i na czym się skupić.

Nie pozostawiaj swojego zdrowia w rękach lekarza. Pytaj o szczegóły, rób odpowiednie badania, prowadź osobistą kartotekę zdrowia i podejmuj odpowiednie środki, kiedy tylko możesz coś polepszyć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.