Ćwiczenia odchudzające – 7 najlepszych, jakie warto zastosować

2 lipca, 2019
W sumie, liczy się nie tyle rodzaj ćwiczeń, co ich regularne wykonywanie. Nie można też zapominać o zbilansowanej diecie.

Mówiąc ćwiczenia odchudzające, do głowy od razu przychodzi nam bieganie. Oczywiście, że ta forma aktywności działa nader korzystnie, ale nie jest jedynym zalecanym sposobem na utratę zbędnych kilogramów.

Istnieją inne dyscypliny, które są nawet bardziej skuteczne. W dzisiejszym artykule poznasz najlepsze ćwiczenia odchudzające i osiągniesz wymarzoną wagę.

Zapraszamy!

Najlepsze ćwiczenia odchudzające

Bieganie

Zaczniemy od tego najbardziej modnego… Jest proste, a jedyne czego Ci potrzeba, to odpowiednie obuwie. Możesz biegać w parku i nie wydawać ani grosza. Każda minuta biegu z prędkością 8 km/h to spalonych 8 kalorii.

Im szybciej biegniemy, tym więcej eliminujemy tłuszczu. Rachunek jest prosty.

Bardzo wiele osób nie przepada za joggingiem, mimo tego że wiedzą, że świetnie wpływa na zdrowie. Mało tego! Niedawne badania dowodzą, że istnieją inne ćwiczenia odchudzające, które są dużo bardziej skuteczne.

Bieganie

Według dyrektora National Strength and Conditioning Association z Nowego Jorku, Harolda Gibbonsa, więcej kalorii spala się podczas podnoszenia ciężarów.  W rzeczywistości, liczy się wysiłek podczas realizowania ćwiczeń, a także masa mięśniowa, waga ciała i wzrost. No i oczywiście wiek.

Najlepsze ćwiczenia odchudzające to te aerobowe. Muszą trwać minimum godzinę i nie mogą być zbyt intensywne (taniec, step, zumba itp.).

Odwiedź ten artykuł: Skurcze mięśni – zapobieganie i leczenie

Jakie sporty są najbardziej efektywne jako ćwiczenia odchudzające?

Wiemy już, że bieganie świetnie wpływa na spalanie tłuszczu. Do innych, równie polecanych ćwiczeń, należą:

Ciężary

Dzięki nim możemy skupić się na mięśniach ud. Są też źródłem energii dla naszego serca. Dzięki podnoszeniu ciężarów spalamy 20 kalorii na minutę i usprawniamy pracę serca o 93%. Maksymalny czas trwania ćwiczenia to 20 minut.

Podnoszenie ciężarów jako ćwiczenia odchudzające

Na początku nie będzie nam łatwo, ponieważ brakuje nam wprawy i przygotowania, ale z czasem nasze ciało się przyzwyczai.

Kajak

Dorosły mężczyzna ważący 84 kg może spalić nawet 400 kcal podczas półgodzinnego wiosłowania. Czyli jakieś 12,5 kalorii na minutę.

Pracują przede wszystkim mięśnie ramion, pleców i nóg, ale wpływa też na inne partie mięśni. Tego typu aktywność fizyczna usprawnia cały system sercowo-naczyniowy. Wiosłowanie idealnie rzeźbi i pomaga zrzucić zbędne kilogramy i to w krótkim czasie.

Nie musisz kupować kajaka. W wielu siłowniach masz do dyspozycji maszyny, które symulują wiosłowanie.

Burpees to świetne ćwiczenia odchudzające

To ćwiczenie nie należy do najlżejszych, ale naprawdę warto. Pozwala spalić prawie dwie kalorie przy każdym powtórzeniu. Jeżeli wykonasz 7 powtórzeń na minutę, spalisz 10 kalorii. Najlepiej jest osiągnąć 10 powtórzeń na minutę (14 kalorii mniej).

Burpees

Przyspiesza też metabolizm. Burpees zaczyna się stopniowo i po odpowiedniej rozgrzewce. Pracuje nad różnymi partiami mięśni i jest niezwykle efektywne. Najlepiej jest łączyć je z innymi ćwiczeniami. Efekty są niesamowite.

Zobacz także:   Jędrne uda i kształtne pośladki – 9 najskuteczniejszych ćwiczeń

Skakanie na skakance

Umiarkowana intensywność pozwala wykonać od 100 do 120 skoków na minutę. W ten sposób spalamy 13 kalorii. Silną stroną skakanki jest to, że wprawiamy w ruch większe partie mięśni, niż na przykład podczas biegania.

Oprócz tego poprawiamy naszą koordynację, równowagę i sprawność nadgarstków.

Dzięki skakaniu na skakance zredukujesz ryzyko zachorowań na choroby serca, osteoporozę, depresję i nadciśnienie. Naprawdę warto.

Jazda na rowerze

Jeżeli zamierzasz jeździć na rowerze, niech to będzie rower górski. W godzinę spalisz nawet 1500 kalorii (25 na minutę).

Jazda na rowerze

Rower wzmacnia mięśnie nóg (i spala zgromadzony tłuszcz), poprawia oddychanie i bicie serca.

Crossfit

Crossfit stał się modny zwłaszcza ostatnimi laty. Bazuje się na treningach realizowanych przez żołnierzy w Stanach Zjednoczonych. Jednorazowo pozwala spalić naprawdę duże ilości kalorii. Plusem jest to, że samodzielnie ustalasz rytm wykonywania ćwiczeń.

Pamiętaj, że crossfit powinien być realizowany pod okiem fachowca, który odpowiednio dobierze ćwiczenia i ich intensywność. 2 – 3 razy w tygodniu wystarczą, żeby poprawić wytrzymałość ciała.

Przysiady

To chyba najbardziej znane ćwiczenie. Pozwala spalić 13 kalorii na minutę, ale trzeba je wykonywać przez pół godziny.

Przysiady to świetne ćwiczenia odchudzające

W tym czasie możesz wykonać 8 serii po 20 powtórzeń. Między seriami możesz odpoczywać przez 45 sekund.

Rzeźbi i wyszczupla nogi, wzmacnia pośladki i poprawia postawę pleców. Możesz wykonywać przysiady z ciężarkami i w ten sposób zadbać też o ramiona.