Dawne rany – jak je wyleczyć i ukoić ból
Rozpamiętywanie dawnych urazów sprawia, że wiele osób nie potrafi z optymizmem patrzeć w przyszłość ani cieszyć się bieżącą chwilą. Jeżeli Ty również wciąż rozdrapujesz dawne rany, ten artykuł jest dla Ciebie! Podczas lektury dowiesz się, jak wybaczyć dawne krzywdy i ukoić ból minionych, przykrych wydarzeń.
Wylecz dawne rany i pozbądź się bólu
Każdy z nas doświadczył kiedyś ogromnego emocjonalnego bólu, niemożliwego do opisania słowami. Bólu, który był tak silny, że wydawało się nam, że nic ani nikt nie będzie potrafiło go ukoić. To prawda – tylko my możemy wyleczyć się z tego bólu.
To od nas zależy, jak uporamy się z traumatycznym przeżyciem, którego doświadczyliśmy. I dotyczy to zarówno cierpienia po śmierci bliskiej osoby, rozstaniu czy każdego innego nieszczęścia.
Oznacza to, że tylko Ty możesz przepracować tragedię, która Cię spotkała i w końcu pogodzić się z przeszłością i wyleczyć dawne rany. Często zdarza się, że za nasze nieszczęścia obwiniamy innych i oczekujemy od nich przeprosin. Nie bierzemy przy tym odpowiedzialności za to, co nas spotkało.
Z pewnością Twoje uczucia są szczere i bardzo silne. Jednak to, co z nimi robisz, czyli pielęgnowanie w sobie tak negatywnych emocji, jak uraza, niechęć czy ból nie jest zdrowe ani dla Ciebie, ani dla Twojego otoczenia.
Ciągłe rozpamiętywanie przeszłości oznacza, że w kółko rozdrapujesz stare rany. Poza tym kiedy zbyt mocno koncentrujesz się na rozpamiętywaniu tego, co Cię spotkało, zamykasz się na nowe, uzdrawiające i pozytywne doświadczenia.
Dlatego tak ważne jest, żebyś nauczył się radzić sobie z demonami przeszłości. Zapomnij o tym wydarzeniu, które sprawiło, że poczułeś się zdruzgotany i przybity. Przejdź okres żałoby, ale nie skupiaj się na nim bardziej, niż to konieczne. Twoja przyszłość zależy od Ciebie!
Jak wyleczyć dawne rany
Przykre wydarzenia często zostawiają na naszej psychice głębokie urazy. To prawda, że każdy z nas musi przejść przez różne stadia cierpienia, żeby sobie poradzić z niemiłym incydentem. Niestety wielu ludzi ma tendencję do przedłużania okresu żałoby i skupianiu się na negatywnych emocjach.
Pora ruszyć naprzód i zostawić za sobą to, co Cię krzywdzi. Żeby zapomnieć o przeszłości, musisz patrzeć w przyszłość. Pamiętaj, że jeśli ciągle koncentrujesz się na dawnej traumie, wszystko w Twoim otoczeniu może Ci o niej przypomnieć i sprawić, że będziesz czuł się nieszczęśliwy.
1. Musisz zrozumieć sytuację
Twoje przygnębienie mogło zostać spowodowane tym, że ktoś Cię skrzywdził lub porzucił. Powinieneś zrozumieć sytuację emocjonalną, w której się znalazłeś. Zrozumienie nie oznacza jednak rozpamiętywania wciąż tych przykrych wydarzeń. Do zrozumienia prowadzi analiza tego, co Ci się przytrafiło.
Powinieneś na przykład określić swoje emocje, nazwać uczucia, które przykre wydarzenie u Ciebie wywołało. Zastanowić się, dlaczego czujesz się w taki, a nie innych sposób oraz jak możesz wyrwać się z tego stanu.
Postaraj się spojrzeć na to, co Ci się przydarzyło w sposób obiektywny, tak jakby przykre zdarzenia dotyczyły nie Ciebie, ale Twojego przyjaciela. Potem zastanów się, jakiej rady udzieliłbyś komuś w takiej sytuacji.
2. Pogódź się z tym, że to było nieuniknione
Zarówno Twoje decyzje odnośnie bolesnego zdarzenia, jak i nastawienie po nim – były Twoim sposobem na przetrwanie. Spełniły funkcję ochronną. Ale pora zmienić nastawienie.
Przestań użalać się nad sobą i nużyć w swoim cierpieniu. Spójrz na swoje przeżycia z innej perspektywy. Zwłaszcza że jesteś silniejszy, niż Ci się wydaje.
3. Nie opieraj się swoim myślom
Podczas nauki technik medytacji często powtarza się, że żeby uwolnić się od jakiejś myśli, musimy ją “zdmuchnąć”, podobnie jak wiatr przegania chmurę. Jeśli walczymy z tą myślą, staje się ona silniejsza i wyraźniejsza.
Przykładowo – spróbuj nie myśleć teraz o jabłku. Prawdopodobnie przez resztę dnia wizja owocu będzie Cię prześladować! Nasz umysł potrafi być bardzo przewrotny.
Dlatego, jeśli wizja z przeszłości lub wspomnienie bolesnych wydarzeń znów zacznie Cię męczyć, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest znalezienie sobie jakiegoś angażującego zajęcia.
Zamień swoje cierpienie na motywację do działania. Nie spędzaj czasu na siedzeniu i rozpamiętywaniu dawnych urazów. Żyj dniem dzisiejszym i myśl o przyszłości.
4. Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność
To prawda, że kiedy jesteśmy w depresji lub w trudnej sytuacji, nie mamy odwagi, by cokolwiek zrobić. Wolimy spędzać cały weekend w łóżku oglądając romantyczne filmy, słuchając smutnej muzyki lub płacząc, ciągle przywołując tym samym przykre wspomnienia.
Gdy czujesz się źle, ważne jest, żebyś robił coś, co sprawia Ci przyjemność. Zacznij od czegoś małego, np. pooglądaj śmieszne filmy, aby poprawić sobie humor i nabrać energii do wstania z łóżka.
Jak już wstaniesz, wykorzystaj tę okazję i idź na spacer ze swoim zwierzakiem, weź relaksującą kąpiel z bąbelkami lub przygotuj dla siebie pyszny lunch. Czasami sprzątanie i porządkowanie domu również pomaga oczyścić umysł.
5. Odłóż na bok kalendarz
Czasami czujemy się smutniejsi niż zwykle, ponieważ jakaś konkretna data może przypominać nam o przykrym wydarzeniu. Może to być dzień, w którym zakończyłeś związek lub w którym zmarł członek Twojej rodziny.
W te bolesne rocznice musisz szczególnie zadbać o to, żeby zaplanować dla siebie coś miłego, dzięki czemu poczujesz się dobrze.
Możesz na przykład wybrać się w podróż do miejsca, w którym nigdy wcześniej nie byłeś, umówić dla siebie wizytę w salonie piękności lub spotkać się z przyjaciółmi, którzy zawsze poprawiają Ci humor.
Nie czuj się winny z powodu tego, że zamiast rozdrapywać dawne rany, cieszysz się życiem. Masz prawo być szczęśliwy.
6. Ucz się
Ostatnim krokiem do uzdrowienia ran z przeszłości, jest myślenie o doświadczeniach, które z pewnością uczyniły Cię mądrzejszym, silniejszym, bardziej odpornym lub odważniejszym.
Następnym razem, gdy będziesz musiał przejść przez coś złego lub przygnębiającego, będziesz miał odpowiednie narzędzia, aby poradzić sobie z tym wydarzeniem i przezwyciężyć swój ból w najlepszy sposób.