Cynamon — dlaczego warto jeść go regularnie?
Cynamon jest wszystkim dobrze znaną przyprawą kuchenną, która dodaje potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Oprócz tego doskonale wpływa na zdrowie. Z regularnego spożywania tego produktu płynie naprawdę wiele korzyści.
Cynamon powinien zostać wprowadzony do dziennej diety na stałe nie tylko w postaci dodatku do deserów, puddingów czy ryżu. Możemy stosować go na wiele interesujących sposobów i w dzięki temu wykorzystać jego dobroczynne właściwości.
Na początek jednak, gdy już zdecydujemy się umieścić przyprawę w daniach, warto upewnić się, że jest to prawdziwy cynamon cejloński. To on charakteryzuje się leczniczymi i zdrowotnymi właściwościami.
Co kryje w sobie cynamon?
Cynamon działa przeciwzapalnie.
- Ze stanem zapalnym mamy do czynienia, kiedy nasze wewnętrzne narządy i tkanki zaczynają się powiększać. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepuszczalności ich ścian.
- Często do powstania stanu zapalnego może dość w konsekwencji utrzymywania diety bogatej w półprodukty i dania wysoce przetworzone, smażone czy tłuste.
- Stanu zapalnego nigdy nie wolno lekceważyć, jako że mogą być one bezpośrednio zrelacjonowane z występowaniem chorób serca, udaru czy zawału. Cynamon ma zdolności łagodzące powstałe zapalenia i tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób.
Cynamon zapobiega cukrzycy i zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi
- Przyprawa ta znacznie obniża poziom cukru we krwi, reguluje poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.
- Mimo wszystko osoby cierpiące na podwyższenie tych substancji nie powinny rezygnować z przyjmowania przepisanych lekarstw, a jedynie uzupełnić dietę przyprawą i regularnie ją konsumować
Przeczytaj również: Cukier we krwi – wyeliminuj go cynamonem i goździkami
Cynamon jest bogatym źródłem składników odżywczych
W cynamonie znajdziemy znaczne ilości magnezu, błonnik pokarmowego, żelaza i wapnia.
Te dwa ostatnie pierwiastki pomagają w usunięciu z organizmu nagromadzonych toksycznych substancji oraz zbędnych produktów przemiany materii, które gromadząc się w jelicie grubym, w końcu mogą doprowadzić do poważnych schorzeń tego narządu, a nawet nowotworu.
- Błonnik pokarmowy jest nieoceniony dla układu pokarmowego, gdyż zapobiega zaparciom i łagodzi objawy jelita drażliwego.
- Cynamon korzystnie wpływa na pamięć i funkcje poznawcze. Łagodzi objawy występujące u chorych na Alzheimera, ale i pomaga w wypadkach innych chorób zwyrodnieniowych układu neurologicznego.
Przeczytaj również: Miód z cynamonem – sposobem na zdrowie
Jak spożywać cynamon?
Cynamon można spożywać w jej naturalnej postaci, czyli w zwiniętych w rulonik kawałkach lub proszku. Również można dostać go w pastylkach jako suplement diety.
Dzięki obecności olejku cynamonowego charakteryzuje się on lekko piekącym korzenno-słodkim smakiem i silnym aromatem. Zawsze najlepiej spożywać go w jak najmniej przetworzonej formie.
Zalecane ilości potrawy w zależności od formy produktu:
- Jeżeli przyprawa przyjmowana jest w kapsułkach zaleca się przyjmować 500 mg na śniadanie i 500 mg wieczorem po kolacji. Dawka dzienna nie powinna przekraczać 1000 mg.
- Jeżeli zdecydowaliśmy się na preparat w proszku, zaleca się przyjmowanie jednej łyżeczki rano i wieczorem.
- Również można cynamonu używać zamiast cukru. Świetnie sprawdzi się jako substancja słodząca do naparów lub żywności.
- Innym sposobem na jego spożycie jest umieszczenie dwóch łyżeczek cynamonu z jednej łyżeczki miodu w szklance gorącej wody lub herbaty
Środki ostrożności i kilka wad cynamonu
Tak, jak w wypadku każdego innego suplementu przed włączeniem go do diety warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Szczególnie jeżeli na stałe przyjmujesz lekarstwa. By wykluczyć jakąkolwiek możliwość interakcji przyprawy ze składnikami medykamentu, zawsze jest lepiej zachować ostrożność.
W niektórych przypadkach cynamon może powodować problemy z sercem, podrażnienia skóry, podrażnienia jelita czy skurcze macicy. Również w wypadku cukrzycy, czy też innych schorzeń nie należy na własną rękę stosować cynamonu bez odpowiedniego nadzoru medycznego.
Przeczytaj także: Cukrzyca typu 2 – koktajle łagodzące objawy
Innym aspektem, o którym należy wspomnieć to dawkowanie produktu. Spożycie przyprawy w zbyt dużych ilościach może być toksyczne, dlatego koniecznie należy stosować się do zaleceń dotyczących dawek.
Nadmiar żadnego produktu jeszcze nikomu nie wyszedł na zdrowie i również w wypadku cynamonu nieodpowiednia ilość może zamienić go z wielkiego sojusznika w zagrożenie dla organizmu.
Aby móc czerpać z tego daru natury to, co najlepsze pamiętaj, by gościł on w Twoich potrawach regularnie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gunawardena, D., Karunaweera, N., Lee, S., Van Der Kooy, F., Harman, D. G., Raju, R., … Münch, G. (2015). Anti-inflammatory activity of cinnamon (C. zeylanicum and C. cassia) extracts – Identification of E-cinnamaldehyde and o-methoxy cinnamaldehyde as the most potent bioactive compounds. Food and Function, 6(3), 910–919. https://doi.org/10.1039/c4fo00680a
- Mathew, S., & Abraham, T. E. (2006). Studies on the antioxidant activities of cinnamon (Cinnamomum verum) bark extracts, through various in vitro models. Food Chemistry, 94(4), 520–528. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2004.11.043
- Ooi, L. S. M., Li, Y., Kam, S. L., Wang, H., Wong, E. Y. L., & Ooi, V. E. C. (2006). Antimicrobial activities of Cinnamon oil and cinnamaldehyde from the Chinese medicinal herb Cinnamomum cassia Blume. American Journal of Chinese Medicine, 34(3), 511–522. https://doi.org/10.1142/S0192415X06004041
- Rao PV, Gan SH. Cinnamon: a multifaceted medicinal plant. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:642942. doi:10.1155/2014/642942