Cukrzyca i nadciśnienie - Jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza?
Cukrzyca i nadciśnienie to schorzenia bardzo często występujące razem. Jedno z nich wymaga ograniczenia spożycia cukru, drugie zaś – soli; może się więc wydawać, że dieta dla osoby cierpiącej na obydwie te choroby musi być niezwykle trudna do zaplanowania i przeprowadzenia.
Prawda jest jednak taka, że zdrowa dieta nie musi być nudna, monotonna i przykra. Jeśli Twoim problemem także jest cukrzyca i nadciśnienie, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, co powinnaś jeść i jakie zasady dietetyczne stosować na co dzień.
Cukrzyca i nadciśnienie: garść porad dla cierpiących na te choroby
Jeśli jednocześnie dotknęła Cię zarówno cukrzyca, jak i nadciśnienie, niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Mowa tu również o zaleceniach dietetycznych i zdrowych nawykach, które koniecznie powinny stać się nieodłączną częścią Twojego życia. Istnieją całe listy produktów, których bezwzględnie musisz unikać, ale z drugiej strony równie długa jest lista produktów, których nie może zabraknąć w Twoim jadłospisie.
Małe kroki i proste nawyki naprawdę mają znaczenie, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie i ogólną poprawę jakości życia. Cukrzyca i nadciśnienie to przewlekłe i groźne choroby; staraj się więc prowadzić taki tryb życia, który pozwoli Ci ograniczyć ich szkodliwy wpływ na Twój organizm.
Oto kilka kluczowych zasad, o których nie możesz zapomnieć:
- Unikaj używek i siedzącego trybu życia. Ogranicz spożycie alkoholu, który zawiera duże ilości cukru, postaraj się także rzucić palenie.
- Wyeliminuj z diety produkty przetwarzane, zwłaszcza te o wysokiej zawartości soli (np. wędzone przetwarzane mięsa).
- Ogranicz spożycie soli. Zastąp ją innymi przyprawami, takimi jak oregano czy rozmaryn.
- Pij co najmniej 10 szklanek wody dziennie. Od szklanki wody na pusty żołądek rozpoczynaj każdy dzień.
- Z pomocą dietetyka przygotuj specjalny plan żywieniowy.
- Nie spiesz się przy jedzeniu – 30 minut i powolne przeżuwanie małych kęsów to bardzo sprytny trik, by oszukać swój organizm i uniknąć przejadania się.
- Jedz trzy główne posiłki każdego dnia, co sześć godzin. Pomiędzy posiłkami przygotuj sobie zdrowe przekąski. Zadbaj także o wielkość porcji, które są równie ważne jak ich skład.
- Wytrwale trzymaj się planu. Notuj, co jadłaś danego dnia i jak czułaś się po każdym posiłku.
- Regularnie mierz poziom cukru i ciśnienie. Wyniki zanotuj.
Cukrzyca i nadciśnienie, a Twoja dieta
Cukrzyca i nadciśnienie często występują razem, trzeba dostosować więc do nich nie tylko swój tryb życia, ale i nawyki żywieniowe.
Odpowiednio skomponowany jadłospis to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia; świadomość tego, co i w jakich ilościach możemy jeść znacznie ułatwi nam funkcjonowanie i trzymanie się zdrowych nawyków.
Dieta osoby zmagającej się z cukrzycą i nadciśnieniem powinna być jak najbardziej uboga w sód, tłuszcze, cukier i węglowodany. To ogólna zasada. Więcej szczegółów, co do tego, co powinno znaleźć się w Twoim jadłospisie znajdziesz poniżej.
Zobacz także: Zioła na nadciśnienie – 5 skutecznych remediów
Produkty bogate w rozpuszczalny błonnik
Błonnik pomaga utrzymać stabilny poziom tłuszczów w organizmie, poniekąd działa także jako substytut soli. Co więcej, substancja ta zapobiega zaparciom i pomaga unormować ciśnienie krwi. Do produktów o najwyższej zawartości błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3 zaliczamy przede wszystkim:
- produkty zbożowe (pełne ziarna zbóż, owies, jęczmień, pszenicę)
- suszony groszek i fasolę
- jabłka
- marchewki
- orzechy
- łososia
- olej lniany
- tofu
Warzywa
Każda zdrowa dieta powinna opierać się głównie na warzywach. Nie jest więc zaskoczeniem, że cukrzyca i nadciśnienie także mogą być neutralizowane za sprawą takich produktów. Warzywa, w zależności od sezonu, możemy podawać na surowo, gotować, piec i doprawiać nieskończoną ilością ziół. Oto nasze propozycje:
- czosnek i cebula
- kapusta, sałata i brokuły
- rzodkiewki
- buraki i szpinak
- seler i rzepa
- pomidory
- bakłażany
Owoce
Powszechny mit głosi, że osoby cierpiące na cukrzycę nie powinny jeść owoców, gdyż zawierają one za dużo cukru.
Warto jednak podkreślić, że oprócz bananów niemal wszystkie owoce jedzone z umiarem sprawdzą się niezależnie od tego, czy problemem zdrowotnym jest cukrzyca, nadciśnienie czy oba. Polecamy szczególnie:
- pomarańcze
- grejpfruty
- truskawki
- jabłka
- gruszki
- arbuzy
- mandarynki
Przeczytaj również: Owoce, które przyśpieszają odchudzanie
Ryby
Specjaliści radzą, by ryby były obecne w naszym jadłospisie co najmniej trzy razy w tygodniu. Dotyczy to także osób cierpiących na takie schorzenia jak cukrzyca czy nadciśnienie.
Najlepsze są ryby zimnowodne, które zapewniają największą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3, skutecznych w walce z nadciśnieniem i innymi zaburzeniami układu krążenia. Ryby to także źródło witamin, przeciwutleniaczy i minerałów, które zatroszczą się o cały Twój organizm. Wybieraj takie gatunki jak:
- łosoś
- sardynki
- makrele
- tuńczyk
- morszczuk
Nabiał
Nabiał to produkty, które dostarczą Ci odpowiednią dawkę wapnia, jednocześnie nie obciążając Cię zbyt dużą ilością tłuszczu. Co więcej pomagają także unormować poziom cukru we krwi. W Twojej diecie nie może więc zabraknąć takich produktów jak:
- mleko
- sery
- jogurt
- masło
Jeśli zależy Ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, koniecznie wyeliminuj ze swojej diety produkty przetwarzane i mrożone, gdyż zazwyczaj zawierają one bardzo dużo soli.
Uważaj także na produkty ubogie w cukier – zwróć uwagę, czy dla odmiany nie zawierają one właśnie dużych ilości sodu (tak jest na przykład w przypadku niektórych płatków śniadaniowych). Czytaj etykiety kupowanych produktów, a w razie potrzeby konsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
Z czasem sama staniesz się specjalistką do spraw swojej diety.
Cukrzyca i nadciśnienie to poważne schorzenia, ale odpowiednia dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi, zwiększ przede wszystkim spożycie warzyw i owoców i na takich właśnie produktach oprzyj swój jadłospis.
Nie zapomnij także o innych zdrowych nawykach – ruszaj się regularnie, co najmniej trzy razy w tygodniu.
Nie musisz wylewać z siebie siódmych potów – czasami wystarczą regularne spacery lub jazda na rowerze, które w połączeniu z odpowiednią dietą i rezygnacją z używek, przyniosą niesamowite efekty.
W przypadku takich chorób jak cukrzyca i nadciśnienie bardzo ważne są także regularne badania i konsultacje ze specjalistą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- M., G. (2004). Żywienie w cukrzycy. In Żywienie człowieka zdrowego i chorego.
- Thor, P. (2009). Nadciśnienie tętnicze. In Podstawy patofizjologii człowieka.
- Widecka, K., Grodzicki, T., Narkiewicz, K., Tykarski, A., Adamczak, M., Chrostowska, M., … Zdrojewski, T. (2011). Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2011 rok. Nadciśnienie Tętnicze.