Cukier - 6 oznak, że spożywasz go za dużo
Pierwszą rzeczą, o jakiej poinformuje Cię dietetyk lub profesjonalny trener, to prawdopodobnie to, że za dużo przesiadujesz w biurze i że cukier powinieneś unikać cukru w swojej diecie. Jest to bowiem trucizna dla Twojego organizmu.
Poza powodowaniem nadwagi, cukier posiada negatywny wpływ na inne aspekty. Jest przyczyną wielu różnych chorób i przypadłości.
Czasami jednak możesz nie zdawać sobie sprawy z negatywnych skutków, które mogą się pojawić, jeśli spożywasz cukier w nadmiernej ilości. Być może jedyne niebezpieczeństwo, które kojarzysz z cukrem to cukrzyca i jeśli na nią nie cierpisz, to wydaje Ci się, że cukier, jaki spożywasz mieści się w “zdrowej” normie.
To prawda, że cukrzyca jest jednym z symptomów związanych ze spożywaniem nadmiernej ilości cukru. Jednak zanim sięgniesz ekstremum, pojawia się seria skutków ubocznych, które mogą utrudniać Ci wykonywanie codziennych obowiązków.
Może się jednak zdarzyć, że nigdy nie zdasz sobie sprawy z tego związku, ponieważ konsumpcja cukru jest naturalna w naszej kulturze.
Przeczytaj również: Cukrzyca – nie lekceważ tych 10 objawów!
Cukier spożywany w zbyt dużej ilości – symptomy
1. Cukier powoduje ogólne zmęczenie
Efekt, jaki wywołuje cukier, przypomina trochę narkotyk stymulujący. Na początku odczuwasz duży przypływ energii, jednak szybko spada on poniżej normalnego poziomu.
Zatem po początkowym skoku, doświadczasz nagłego spadku energii. Ogólna reakcja na tego rodzaju zmęczenie to picie napojów gazowanych lub innych stymulantów, które są również bogate w cukier. Błędne koło zaczyna się więc od nowa.
Dlatego proponujemy picie kawy ze bez cukru lub z zamiennikami pomagającymi przywrócić energię.
2. Ciągła ochota na jedzenie słodyczy
Jak wspomnieliśmy wcześniej, mówimy o substancji, która wywołuje efekty podobne do tych wywoływanych przez narkotyk. Zatem jeśli łapiesz się na tym, że masz cały czas ochotę na jedzenie słodyczy, może to być znak, że spożywasz za dużo cukru. Być może już się od niego uzależniłeś w pewien sposób.
Przyczyna leży w pochodzeniu naszego gatunku. Potrzebujemy glukozy, aby przetrwać. Im więcej jemy, tym bardziej nasz mózg podpowiada nam, by gromadzić jej na zapas.
Dlatego cukier dodawany jest nawet do produktów, o których nigdy byś nie pomyślał, np. słonych przekąsek czy nawet mięsa.
3. Cukier powoduje huśtawkę nastrojów
Jak powiedzieliśmy, im więcej jesz cukru, tym bardziej go pragniesz. Oznacza to, że jeśli zjadłeś coś słodkiego, jesteś w lepszym nastroju. Z drugiej strony, jeśli tego nie otrzymujesz, zaczynasz być drażliwy.
Zabawne jest, że Twój nastrój uzależniony jest od jakiegoś jedzenia. Wszystko, co zostało komercyjnie przetworzone, zawiera glukozę, co oznacza, że tego typu huśtawka może pojawić się wraz z konsumpcją jakiegokolwiek posiłku czy przekąski.
4. Przybierasz na wadze
Jak tylko Twój mózg otrzyma wystarczającą ilość cukru, by sprawnie funkcjonować, to co pozostaje, jest traktowane w procesie metabolizmu jako tłuszcz. Ponieważ trzustka nie jest w stanie wydzielić wystarczająco dużo insuliny, aby to strawić, Twoja wątroba kataloguje to jako tłuszcz.
Nie panikuj – nadal możesz jadać kilka owoców dziennie oraz stracić wagę. Glukoza zawarta w w owocach nie jest tak szkodliwa, jak ta dodawana do ciast i przetworzonej żywności.
5. Twoja skóra cierpi, jeśli jadasz za dużo cukru
Trawienie cukru wymaga obecności insuliny. To potężna substancja, która pojawia się w Twoim ciele, kiedy jadasz za dużo cukru. Wiele ludzi jest na jej punkcie bardzo wrażliwa, w rezultacie ich skóra zaczyna być sucha oraz łuszczy się.
To prawda, że możesz kupić mnóstwo kosmetyków na suchą skórę, my jednak sugerujemy, że zanim się do tego posuniesz, ogranicz spożycie cukru i zobacz, czy to było właśnie powodem.
Przeczytaj również: Insulinooporność – dlaczego jest tak częsta?
6. Twoje ciśnienie krwi jest wyższe
Bez wątpienia słyszałeś o tym, że sól nie jest dobra na ciśnienie, lecz wiedziałeś o tym, że cukier jest nawet gorszy? Badania wykazują, że ponieważ cukier jest trudniej poddawany przemianie materii, serce poddawane jest większej presji. To w efekcie podnosi Twoje ciśnienie krwi.
Problemy, które pojawiają się w efekcie tego zjawiska, są dzisiaj bardzo powszechne. Rzadko jednak ludzie łączą je z nadmiernym spożyciem cukru.
Istnieje mnóstwo rzeczy, które powodują wysokie ciśnienie, jest jednak jasne, że będąc nieświadomym tego, co się jada, ryzykujemy pojawienie się wielu skutków ubocznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Avena, N. M., Rada, P., & Hoebel, B. G. (2008). Evidence for sugar addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. Neuroscience and Biobehavioral Reviews. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2007.04.019
- Rippe, J. M., & Angelopoulos, T. J. (2016). Sugars, obesity, and cardiovascular disease: results from recent randomized control trials. European Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1007/s00394-016-1257-2
- Johnson, R. K., Appel, L. J., Brands, M., Howard, B. V., Lefevre, M., Lustig, R. H., … Wylie-Rosett, J. (2009). Dietary sugars intake and cardiovascular health a scientific statement from the american heart association. Circulation. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.109.192627
- Lustig, R. H., Schmidt, L. A., & Brindis, C. D. (2012). The toxic truth about sugar. Nature. https://doi.org/10.1038/482027a