Ciąża i stany emocjonalne przyszłej mamy

Rozwój emocjonalny dziecka zaczyna się już w łonie matki, dlatego ważne jest, by już wtedy pielęgnować i wzmacniać więź z nowym członkiem rodziny. Dziecko, choć znajduje się jeszcze w brzuchu, powinno czuć się kochane i chciane.
Ciąża i stany emocjonalne przyszłej mamy

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2019

Ciąża jest wielkim przeżyciem dla każdej kobiety. To okres ogromnej radości, ale też czas wypełniony niepokojem i obawami. Dla niektórych jest zaskoczeniem, podczas gdy inne panie wyczekują tego momentu z niecierpliwością i nadzieją.

Jedne kobiety przeżywają ciążę w samotności, inne natomiast dzielą te szczególne chwile z najbliższymi i ukochanym partnerem.

Tak czy inaczej, ciąża należy do najbardziej znaczących i osobistych okresów w życiu każdej kobiety. Jest to proces, podczas którego dochodzi do wielu zmian w organizmie na podłożu fizycznym, a także psychicznym. Towarzyszy jej mieszanka uczuć wypełniona szczęściem, radością, nadzieją, ale też lękiem i niepokojem.

W ostatnich latach dzięki ruchom zainicjowanym między innymi przez Vivette Glover, specjalistki od psychobiologii okołoporodowej z Imperial College w Londynie, coraz bardziej koncentruje się uwagę na więzi, jaka tworzy się między przyszłą mamą a dzieckiem, gdy to jeszcze znajduje się w jej łonie.

Badania pokazują, jak stany emocjonalne matki wpływają na dziecko jeszcze w łonie kobiety. W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka wskazówek na temat edukacji emocjonalnej i bliskości jeszcze przed porodem.

Ciąża a stany emocjonalne

Błogosławiony stan i stres

Zwykle, kiedy partnerzy dowiadują się, że zostaną rodzicami, zaczynają tworzyć listę niezbędnych rzeczy i planować przyszłość. Są w stanie zrobić wszytsko, by nowemu członkowi rodziny niczego nie zabrakło. Zaczyna się od kupowania ubranek, łóżeczka, wózka, remontu pokoju dziecięcego, a kończy na snuciu marzeń, planów i oczekiwań…

Kobieta w ciąży na tle kwiatów

Oczywiście niewątpliwie w pierwszej kolejności najistotniejszym aspektem, ważniejszym niż to czy dziecko będzie miało najpiękniejsze ubranka, jest zadbanie o zdrowie przyszłej mamy i maleństwa. Co zatem z emocjami kobiety, której rola niedługo całkowicie się zmieni?

Stres wrogiem numer jeden

  • Ważne jest to, jak przyszła mama przeżywa ciążę. Stres, niepokój, problemy w związku lub każda inna negatywna emocja oddziałuje bezpośrednio na płód.
  • Doktor Glover przez pięć lat przeprowadzała badania na kobietach przeżywających ciążę w silnie stresującym środowisku. Obserwowała również późniejsze tego skutki w rozwoju dziecka do czwartego roku życia. Otóż dzieci matek, które podczas ciąży narażone były na silne czynniki stresogenne, wykazywały więcej problemów z nadpobudliwością.

Łożysko nie jest niezawodną ochroną dla płodu

  • Do niedawna uważano, że łożysko chroni płód przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza przed hormonami związanymi ze stresem i lękiem. Do takich związków należy hormon CRH.
  • Umiarkowany poziom stresu nie przynosi poważnych konsekwencji, ale silne zestresowanie kobiety przez okres trwania całej ciąży może doprowadzić do przenikania hormonu i w rezultacie jego oddziaływania na płód.

Emocje i łono matki

Skoro unikamy palenia papierosów, rezygnujemy ze spożywania alkoholu, zdrowo się odżywiamy i staramy nie narażać na zagrożenia czyhające ze strony środowiska, dlaczego nie zadbać również o nasze emocje?

Jak najbardziej wskazane jest również wzmocnienie więzi z dzieckiem, tak by czuło się ono chciane, kochane i mile widziane już od samego początku.

szczęśliwa ciąża u kobiety

Może wydawać się to mało znaczącym szczegółem, jednak pamiętajmy, że emocje to tak naprawdę mieszanka wybuchowa substancji chemicznych, która oddziałuje nie tylko na przyszłą mamę, ale i na potomka.

W związku z tym w ostatnich latach poświęcono więcej uwagi na edukację emocjonalną przyszłych matek. Jest ona realizowana na wiele różnych sposobów. Poniżej znajdziesz kilka prostych przykładów.

Naucz się cieszyć chwilą i czerp radość ze wzrostu nowego życia w Twoim łonie

  • Negatywne emocje, lęk i stres powodują, że zaczynamy żyć coraz szybciej zapominając o tym, co jest tu i teraz. W takich chwilach ucieka ten piękny moment, a ciąża nie jest przeżywana świadomie.
  • To właśnie ten czas powinien być przeznaczony na całkowite odłączenie się od rzeczywistości i połączenie z rozwijającym się nowym życiem.
  • Zwolnij tempo, zapewnij sobie spokój i nie obawiaj się o jutro. Posiadanie dziecka jest wielkim darem, który powinien być dostrzeżony jeszcze w czasie ciąży.

Zbawienny wpływ masażu i komunikacji

  • Coś tak prostego, jak masaż brzucha przy użyciu kremu lub olejku pozwala nawiązać kontakt z jeszcze nienarodzonym dzieckiem.
  • Ciesz się błogosławionym stanem razem ze swoim partnerem. Mówcie do nienarodzonego dziecka ciepłym tonem. Głos, ciepło i dotyk generują pozytywne emocje i wyzwolenie endorfin u przyszłej matki, a tym samym oddziałują one również na płód.

Joga i ciąża

  • Istnieje wiele ośrodków, które przyszłym mamom oferują zajęcia, gdzie edukacja emocjonalna jest połączona z ćwiczeniami jogi.
  • Joga zaadaptowana dla kobiet w ciąży gwarantuje relaks, spokój, odzyskanie równowagi wewnętrznej oraz pomaga odprężyć umysł i ciało.
Matka z dzieckiem w dłoniach

Biorąc pod uwagę, że każda kobieta ten cudowny okres przeżywa w indywidualny sposób, bez względu na to ważne jest, by zadbać o swoje emocje tak samo, jak dbamy o zdrowie fizyczne. Wszystko to, co odczuwa przyszła mama zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje wpływają również na płód.

Utrzymywanie się przez długi czas negatywnych uczuć takich jak lęk czy niepokój w każdej chwili może zacząć negatywnie oddziaływać na dziecko.

Warto o tym pamiętać, ponieważ rozwój emocjonalny maleństwa nie zaczyna się w momencie przyjścia na świat. Zaczyna się jeszcze, wtedy gdy znajduje się w brzuchu mamy. Dlatego ciąża to niezwykle ważny moment, kiedy to kobieta szczególnie powinna zadbać o swoje dobre samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dunkel Schetter, C., & Tanner, L. (2012). Anxiety, depression and stress in pregnancy: Implications for mothers, children, research, and practice. In Current Opinion in Psychiatry. https://doi.org/10.1097/YCO.0b013e3283503680
  • Mayo Clinic. (2014). Meditation: A simple, fast way to reduce stress. Tests and Procedures: Meditation.
  • Marx, V., & Nagy, E. (2015). Fetal behavioural responses to maternal voice and touch. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0129118
  • Curtis, K., Weinrib, A., & Katz, J. (2012). Systematic review of yoga for pregnant women: Current status and future directions. In Evidence-based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2012/715942

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.