Chrapanie - Kilka interesujących faktów

Chrapanie to bardzo uciążliwy problem, warto więc poznać jego przyczyny i dowiedzieć się, jak mu zapobiegać.
Chrapanie - Kilka interesujących faktów

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Czy wiesz, że chrapanie jest dziedziczne? Czynniki genetyczne to główna przyczyna chrapania aż u 70% osób. Zapewne nie raz słyszałaś o przypadkach, w których chrapanie jednego z członków rodziny uniemożliwia wypoczynek wszystkim pozostałym.

Dźwięki wydawane przez chrapiącą osobę mogą być bowiem bardzo głośne i nieprzyjemne, warto więc dowiedzieć się, skąd bierze się ten problem i jakie są jego uwarunkowania.

W dzisiejszym artykule dowiesz się kilku interesujących faktów o chrapaniu.

Chrapanie i jego przyczyny

Pewnie wiesz, że osoby śpiące na plecach chrapią znacznie częściej niż osoby śpiące na boku lub na brzuchu. Jest to jeden z najlepiej znanych faktów o chrapaniu, jeśli chcesz jednak dowiedzieć się więcej – czytaj dalej.

Badacze odkryli, że na to czy dana osoba chrapie czy nie, największy wpływ mają trzy główne czynniki. Wystarczy, że u osoby pojawi się jeden z nich, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że zacznie ona chrapać. Oto one:

Jeśli więc nie chcesz przeszkadzać sobie i swojej rodzinie, zacznij przywiązywać wagę do swojej sylwetki, nawyków żywieniowych i stylu życia.

Koniecznie rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu. Nie tylko sprawi to, że chrapanie przestanie być Twoim problemem, ale też ogólnie poprawi jakość Twojego życia.

Chrapanie i jego fizjologia

Do innych czynników wywołujących problemy z oddychaniem podczas snu możemy zaliczyć również alergie lub infekcje układu oddechowego.

Właśnie dlatego niektórzy ludzie chrapią tylko zimą lub wiosną, po czym dolegliwość ta ustępuje latem.

Dzieje się tak dlatego, że infekcje górnych dróg oddechowych i zatkany nos to domena przede wszystkim zimowych przeziębień; z kolei wiosna to sezon pylenia różnych roślin i związanych z tym alergii.

W połączeniu z opisanymi powyżej czynnikami ryzyka, staje się to prostym wytłumaczeniem, dlaczego chrapiemy.

Kilka ciekawostek o chrapaniu

Chrapanie danej osoby może sięgać 50-100 decybeli, a jest to hałas, który potrafi wytwarzać na przykład… młot pneumatyczny. Nic więc dziwnego, że jeśli Twój partner chrapie, masz ochotę jak najszybciej uciekać do innego pokoju, skoro śpiąc w jednym łóżku czujesz się jak na placu budowy.

Czy wiesz, że w Anglii istnieje nawet instytucja zajmująca się problemem chrapania?

Snoring Association przeprowadziła między innymi badania, które udowodniły, że śpiąc z chrapiącym partnerem w ciągu życia tracimy nawet 2 lata snu, a chrapanie prowadzi także do dalszych konsekwencji, takich jak bezdech senny , wahania nastroju, drażliwość, problemy z koncentracją czy koszmary.

Co więcej, każdy z tych problemów może przyczynić się nawet do rozpadu małżeństwa.

Chrapanie

Wiele par, w których jedna z osób chrapie, skłania się więc ku spaniu w osobnych sypialniach. Specjaliści ostrzegają jednak, że może być to przyczyna szybszego rozstania.

Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą jednak, że jest to zaledwie jedna z wielu przyczyn, dla których warto spać osobno.

Co jeszcze warto wiedzieć o chrapaniu?

Następnym razem, gdy wybierzesz się na obiad do swoich rodziców koniecznie zapytaj ich, czy któreś z nich chrapie. Dlaczego? Chrapanie jest bowiem dziedziczne.

Aż 70% chrapiących osób to dzieci chrapiących rodziców. Tendencję do chrapania można odziedziczyć także po wujkach, ciotkach czy dziadkach.

Osoby, które chrapią bardzo częstą nie chcą się do tego przyznać. Oczywiście zdarzają się jednak przypadki osób, których ze snu wyrywa ich własne chrapanie.

Śpiące dziecko

Chrapanie może kojarzyć się przede wszystkim z osobami dorosłymi, jeśli jednak Twoje dziecko chrapie, udaj się z nim do lekarza. Może być to objaw nadpobudliwości lub deficytu uwagi.

Sporadyczne chrapanie może wynikać z infekcji i zatkanego nosa lub przemęczenia po ciężkim dniu. Chrapanie ma jednak to do siebie, że z wiekiem może się nasilać i stawać coraz głośniejsze.

Kogo dotyczy problem chrapania?

Powszechnie uważa się także, że mężczyźni chrapią częściej niż kobiety i jest to w 100% prawda, choć różnica nie jest tak duża jakby się mogło wydawać. W rzeczywistości chrapie około 40% mężczyzn i 30% kobiet.

Uważaj więc zanim wyrzucisz swojego partnera z sypialni, bo może się okazać, że nie jesteś jedyną osoba w Waszym związku, która chrapie. Chcesz poznać więcej liczb? 45% dorosłych chrapie co najmniej raz w tygodniu, a 25% – nawet 2-3 razy w tygodniu.

Jak dotąd badania nie wykazały ścisłej relacji między krajem pochodzenia a chrapaniem, jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że spośród wszystkich europejskich nacji najczęściej chrapią Włosi.

Chrapanie u partnera

Jeśli więc wybierasz się na wakacje do Włoch, może lepiej wyposaż się w parę zatyczek do uszu lub upewnij się, że ściany Twojego hotelu są wystarczająco grube. Z kolei całkiem przypadkowe odkrycie wykazało, że chrapanie można załagodzić… śpiewając.

Odkrycia tego dokonała pewna dyrektorka chóru z Wielkiej Brytanii, której mąż chrapał przez wiele lat. Zasugerowała mu, by zaczął śpiewać co najmniej 20 minut dziennie; skontaktowała się także z lekarzem, który zalecił dodatkowe ćwiczenia.

Po 3-miesięcznym badaniu przeprowadzonym na 20 ochotnikach okazało się, że ćwiczenia głosowe wzmacniają struny głosowe i gardło, dzięki czemu przepływ powietrza jest łatwiejszy, a problem chrapania znika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.