Choroby przenoszone drogą płciową - Jak ich uniknąć?
Choroby przenoszone drogą płciową to ryzyko, które niosą za sobą kontakty seksualne. Seks to bardzo ważny element ludzkiego życia, gdyż jest źródłem przyjemności i licznych korzyści zdrowotnych oraz emocjonalnych. Stosunek płciowy pozwala bowiem obniżyć poziom stresu i jest przeżyciem wzmacniającym więź pomiędzy partnerami.
Z kolei choroby przenoszone drogą płciową mogą odbierać nam radość z seksu i wywoływać problemy zarówno zdrowotne – nawet bezpłodność – jak i emocjonalne. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak jako kobieta możesz uchronić się przed takimi schorzeniami.
Choroby przenoszone drogą płciową
Przewlekły ból, pieczenie czy inne wstydliwe i uciążliwe objawy wywoływane przez choroby przenoszone drogą płciową mogą odebrać Ci nie tylko radość ze współżycia, ale i spędzania czasu ze swoim partnerem. Gdy stosunki stają się bolesne, nie mamy już ochoty na bliskość.
Zdrowe i udane życie intymne wymaga dużej świadomości i wspólnego zaangażowania. Warto wiedzieć jak najwięcej o stanie zdrowia swoim i swojego partnera, a także poznawać nawzajem swoje ciała, bo efekty są tego warte.
Pamiętaj: jeśli jesteś kobietą aktywną seksualnie, w mniejszym lub większym stopniu jesteś narażona na choroby przenoszone drogą płciową. Im więcej partnerów seksualnych, tym to ryzyko jest większe.
Oczywiście nie oznacza to, że każdy, choćby nawet przypadkowy, stosunek od razu oznacza zarażenie chorobą weneryczną. Grunt to duża świadomość możliwych zagrożeń oraz metod, dzięki którym możesz znacznie je zniwelować.
Zaszczep się!
Na chwilę obecną dostępne są szczepionki na dwie z licznych chorób przenoszonych drogą płciową – zaszczepić można się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.
W przypadku tego pierwszego stosuje się dwa rodzaje szczepionek: Cervarix lub Gardasil. Cervarix chroni przed HPV 16 oraz 18, a to właśnie one stoją najczęściej za takimi chorobami jak rak szyjki macicy. Z kolei Gardasil to szczepionka zarówno przeciwko tym dwóm typom HPV, jak i innym wywołującym większość dolegliwości intymnych.
Jedynym minusem jest fakt, że szczepionki te są najskuteczniejsze u młodych kobiet, które dopiero rozpoczęły swoje życie seksualne. Nie można zapominać jednak także o szczepionce przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Bezpieczny seks to dobry seks – podejmując odpowiednie kroki i unikając ryzykownych zachowań seksualnych możesz ochronić się przed większością chorób przenoszonych drogą płciową, czyli poprzez różne płyny ustrojowe i wydzieliny z ludzkiego ciała.
Podstawową ochroną jest oczywiście prezerwatywa. Wprawdzie nie ochroni Cię ona przed chorobami przenoszonymi przez skórę, jednak w wielu przypadkach pozwoli Ci uniknąć poważnych chorób wenerycznych.
Musisz pamiętać, że wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak kiła, HPV czy opryszczka, można zarazić się również podczas seksu oralnego czy analnego. Używaj więc prezerwatywy, która ochroni Cię przed nimi niezależnie od rodzaju stosunku.
Badania profilaktyczne
Badając się na okoliczność chorób wenerycznych dajesz sobie szansę na wczesną diagnozę i skuteczne leczenie. Nawet w przypadku dość typowych zakażeń bakteryjnych czy rzeżączki szybkie leczenie może pozwolić Ci uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak utrata płodności.
Pamiętaj, że badać powinnaś się nie tylko Ty, ale i Twój partner, zwłaszcza jeżeli dopiero rozpoczynacie wspólne pożycie.
Choroby przenoszone drogą płciową nie pytają o wiek, płeć czy stan cywilny. Nawet jeżeli żyjesz przez lata w monogamicznym związku czy jesteś osobą starszą, ryzyko zakażenia może być mniejsze, ale wciąż istnieje.
Regularna cytologia
Cytologia, czyli pobieranie wymazu z szyjki macicy, to podstawowe badanie, które wykonywane regularnie pozwala na wczesne wykrycie wielu chorób, z nowotworem na czele. Już pierwsze zmiany nowotworowe mogą być dzięki temu skutecznie leczone, jeszcze zanim rozwiną się w poważniejszy problem.
Większość przypadków raka szyjki macicy jest wywoływana właśnie przez wirusa HPV. Możesz się przed nim uchronić stosując odpowiednie środki antykoncepcyjne (prezerwatywy) oraz decydując się na szczepionkę.
Istnieje kilka typów HPV, które mogą wywoływać chorobę nowotworową i nie przed każdym można się zaszczepić. Właśnie dlatego tak ważne są regularne badania cytologiczne, które pozwalają na szybką diagnozę i działanie w przypadku jakichkolwiek problemów.
Rak szyjki macicy to poważna choroba, zagrażająca Twojemu zdrowiu, życiu i płodności. Nie czekaj aż jego skutki staną się nieodwracalne – profilaktyka jest najważniejsza.
Czy da się w pełni uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową?
Jedyną stuprocentową metodą uniknięcia chorób przenoszonych drogą płciową jest niestety całkowita wstrzemięźliwość seksualna. Wielu ekspertów powtarza jednak, że seks to ogromna korzyść dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, nie warto więc z niego rezygnować.
Zamiast tego należy podjąć odpowiednie kroki, pozwalające uniknąć tego rodzaju schorzeń. Stosując środki antykoncepcyjne i regularnie się badając możesz zminimalizować ryzyko zakażenia, a tym samym cieszyć się życiem.
Bardzo ważna jest otwartość i świadomość. W sferze intymnej, zwłaszcza podczas rozmowy z partnerem czy lekarzem, nie ma miejsca na tabu i wstyd. Uprzedzenia czy strach nie mogą powstrzymywać Cię przed wykonywaniem badań czy wizytą lekarską.
Wstyd nie zwalnia Cię bowiem z odpowiedzialność. Tylko Ty sama możesz ochronić się przed chorobami wenerycznymi i infekcjami, a szczera rozmowa z partnerem może Ci tylko pomóc, a na pewno nie zaszkodzić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Greenblatt, R. J. (2005). “Virus del papiloma humano: enfermedades, diagnosis, y posible vacuna”, Clinical Microbiology Newsletter, 27 (18): 139-145.
- Pimenta, J. M.; Galindo, C.; Jenkins, D., and Taylor, S. M. (2013). “Estimate of the global burden of cervical adenocarcinoma and potential impact of prophylactic human papillomavirus vaccination”, BMC Cancer, 13: 553.
- Revzina, N. V., and Diclemente, R. J. (2005). “Prevalencia e incidencia de la infección por papilomavirus humano en mujeres en Estados Unidos: una revisión sistemática”, International Journal of STD & AIDS, 16 (8): 528-537.
-
DE, M. D. V. E. L., & AEP, L. 42. Virus del papiloma humano.
- Tratamiento del cáncer de cuello uterino (PDQ®)–Versión para pacientes. Retrieved 4 September 2020, from https://www.cancer.gov/espanol/tipos/cuello-uterino/paciente/tratamiento-cuello-uterino-pdq