Seks – 5 powodów dla których może nie być satysfakcjonujący

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2023

Właśnie uprawialiście seks. Twój partner jest zmęczony, leży obok Ciebie i wygląda na zaspokojonego. Wszystko poszło zgodnie z planem – obydwie strony zrobiły wszystko co mogły, żeby zaspokoić siebie nawzajem.

A jednak osoba obok Ciebie właśnie osiągnęła ekstazę, podczas gdy Twoje doświadczenia są zupełnie inne. Nie sprawiło Ci to podobnej przyjemności, ale dlaczego? Prawda jest taka, że nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Seks nie jest taki sam dla wszystkich. Każdy szuka w nim czegoś innego.

Jednak istnieją dwa minimalne wymagania, nie licząc pożądania, które pozwalają cieszyć się seksem: dobre poznanie swojego ciała i wzajemne zaufanie.

W takich filmach jak na przykład Kiki, Love to Love elastyczność ludzkiej seksualności pokazywana jest w wolny od uprzedzeń sposób. Jednocześnie film ten pokazuje, że komunikacja jest najszybszym sposobem rozwiązywania problemów.

Seks może powiedzieć co się dzieje poza sypialnią

Seks jest językiem używanym do komunikowania wszystkiego, co nie może zostać powiedziane. Nie możemy używać słów, żeby wyrazić siebie. Dlatego czasami popełniamy błąd myśląc o sypialni jako o miejscu oddzielonym od reszty związku. Nieprawda! Jest to błąd popełniany zarówno w stałych, jak i sporadycznych związkach.

Z tego powodu proponujemy rozważenie następujących powodów, przez które seks może nie być dla Ciebie satysfakcjonujący:

1. Brak pewności siebie

Pomyśl o parze, w której jeden z partnerów jest nietolerancyjny, podczas gdy drugi zazwyczaj boi się źle wypaść. W tak nierównym związku zaproponowanie zmiany planów na sobotnią noc będzie źródłem stresu. Te same odczucia pojawią się, kiedy dana osoba będzie chciała zaproponować coś nowego.

Taki brak pewności siebie może prowadzić do problemów w sypialni.

2. Niska samoocena

Z drugiej strony ważne jest, żeby mieć zdrową ilość poczucia własnej wartości, aby móc wyrazić na co się ma ochotę. Osoby z niską samooceną winią siebie za niesatysfakcjonujący seks.

Co więcej, takie osoby nie są wystarczająco pewne siebie, żeby swobodnie wyjaśnić swoją sytuację. Jeśli taka jesteś, powinnaś zgłosić się na terapię lub nauczyć się sztuczek, które poprawiają sposób, w jaki siebie postrzegasz. Nadszedł czas na uczciwość i na zaangażowanie Twojego partnera w pomoc w tym procesie.

3. Twój kochanek jest egoistą

Wiele osób postrzega seks jako sposób zaspokojenia siebie. Takie osoby zapominają o przyjemności swojego partnera. Na przykład ci, którzy lubią ostry seks będą poruszać się w sposób, który zapewni im przyjemność nie dbając o preferencje drugiej osoby. Na tej samej zasadzie zostaniesz zignorowana jeśli preferujesz mniej ostry stosunek seksualny.

Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji, spróbuj przejąć kontrolę i wciel się w rolę seksualnego przewodnika po Twoim ciele. Jest to przeważnie stymulujące i ekscytujące. Jeśli wolisz po prostu pozwolić drugiej osobie na przejęcie kontroli i zapomnieć o swoich potrzebach, być może nadszedł czas, aby przemyśleć sens Twojego związku.

4. Seks nie jest satysfakcjonujący z powodu monotonii

To zabawne, ale bardzo dobra znajomość partnera może stać się problemem w łóżku. Dzieje się tak, ponieważ seks staje się czymś przewidywalnym. Wiesz, jak partner rozpocznie zbliżenie, gdzie Cię dotknie, jak to zrobi itd. To, co w innych okolicznościach jest zaletą, staje się wadą.

Z tego powodu idealną rzeczą, którą można zrobić jest poszukanie nowych pozycji, gier, olejków, itd. Zasadniczo wszystko, co wprowadza element zaskoczenia jest czymś pożądanym.

Nie traktuj tego jako konkretnego działania, ale jako postawę: ciekawość jest dobra we wszystkich dziedzinach życia, nawet w sypialni.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Codzienna rozmowa z partnerem – 6 ważnych tematów

5. Uprzedzenia, które utrudniają cieszenie się z seksu

Kultura, religia i filmy uczą nas kiedy i jak powinniśmy uprawiać seks. Takie konwencje zakorzeniają się w naszych mózgach i uniemożliwiają nam czerpanie przyjemności z seksu lub innych działań.

To może nie dotyczyć Ciebie, ale może dotyczyć Twojego partnera. Może również być tak, że czynniki kulturowe mają istotny wpływ na was oboje.

Najlepszą rzeczą jest działanie na swoją podświadomość. Ćwicz swój umysł, żeby przekonać samą siebie, że seks to akt, który ma miejsce pomiędzy dwoma jednostkami, a nie pomiędzy Tobą i konwenansami.

Wszystkie postawy i upodobania są właściwe, jeśli tylko kochankowie robią to z własnej woli. Seks nie jest satysfakcjonujący, kiedy nie ma komunikacji. Jeśli Twoje życie seksualne nie sprawia Ci przyjemności, czas porozmawiać z partnerem i wspólnie rozwiązać ten problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.