Cholesterol - 5 rzeczy, których możesz o nim nie wiedzieć

Najczęstszą przyczyną zgonów są problemy układu sercowo-naczyniowego. Samo zwracanie uwagi na dietę nie wystarczy, by kontrolować cholesterol. Dowiedz się więcej o kilku powszechnych błędach w myśleniu o cholesterolu.
Cholesterol - 5 rzeczy, których możesz o nim nie wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2017

Czasami, kiedy zdiagnozuje się u nas wysoki cholesterol, jesteśmy zaskoczeni. Jak to możliwe, skoro odżywiam się dobrze i nie mam nadwagi? Wiele osób tak naprawdę nie rozumie dobrze, na czym to polega. Wysoki cholesterol nie pojawia się tylko u osób z nadwagę i w pewnym wieku.

To cichy wróg Twojego serca i często pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Najgorsze jest to, że go nie widać i nie wysyła żadnych znaków ostrzegawczych. Ujawnia się dopiero przy atakach serca.

Potrzeba regularnych konsultacji z lekarzem. Nie ma znaczenia, czy masz 20 lat, 40 lat czy 60 lat. Informacja to podstawa w walce z tym schorzeniem.

Nie zapominaj, że najczęstszym powodem zgonów na świecie są choroby serca i związane z tym komplikacje.  Czas na kilka przydatnych informacji.

1. Skąd bierze się cholesterol?

Praktycznie każdy z nas słyszał termin “cholesterol”, ale czym on właściwie jest i skąd się bierze?

Oto, co powinnaś wiedzieć na temat cholesterolu:

  • Pierwsza, ważna informacja: cholesterol sam w sobie nie jest zły. Szkodliwy jest jego nadmiar, ale ten rodzaj tłuszczu jest niezbędny dla komórek ciała.
  • Kiedy w organizmie znajduje się go zbyt wiele, to musi być gdzieś magazynowany. Twoje tętnice to jego ulubione miejsce i wtedy staje się niebezpieczny…
  • Cholesterol jest także wytwarzany w wątrobie. To pewien problem, bowiem dostarczasz cholesterolu też z pożywieniem.
  • Innymi słowy, istnieją dwa źródła cholesterolu: wątroba oraz niezdrowe jedzenie, które tak bardzo lubisz.

Należy zacząć kontrolować spożywanie produktów, który sprzyjają wzrostowi poziomu cholesterolu. Podejście to zaleca się także dzieciom.

lekarz i wątroba

2. “Dobry” cholesterol i “zły” cholesterol

Dużo słyszy się także o dobrym i złym cholesterolu. Kluczem jest utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy tymi oboma typami cholesterolu i nigdy nie przekraczać poziomu 200 mg/dl.

Przyjrzyjmy się, czym różni się “dobry” cholesterol od swojego “gorszego” kuzyna:

  • Dobry cholesterol (znany także jako HDL) odpowiada za przenoszenie cholesterolu z tętnic w kierunku wątroby, tak by mógł być wyeliminowany. Jeśli więc poziom cholesterolu HDL jest trochę za wysoki, to nie ma powodów do obaw.

To pozytywny znak, do czasu aż zły cholesterol nie przekroczy poziomu 200 mg/dl.

  • Zły cholesterol (znany także jak LDL) z kolei transportuje cholesterol z wątroby do innych organów. To ważna praca, ponieważ ma na celu naprawę błon komórkowych.

Jednakże, kiedy jest go zbyt dużo, to się akumuluje i wówczas mamy problem…

3. Cholesterol a kwestie genetyczne

Jeśli ktoś w naszej rodzinie cierpiał na hipercholesterolemię, to nie możemy tego zignorować. Mówimy o schorzeniu, które przechodzi z rodziców na dzieci i może powodować ataki serca w bardzo młodym wieku.

rodzina przy stole
  • To nie jest zwykła pogłoska; to niestety rzeczywistość i warto na ten temat porozmawiać z lekarzem, jeśli Twoi rodzice mają lub mieli wysoki cholesterol.
  • Hipercholesterolemia przytrafia się z powodu defektu 19 chromosomu. Ta niewielka zmiana uniemożliwia Twojemu ciału eliminowanie złego cholesterolu (LDL) i przez to on narasta.
  • W przypadku hipercholesterolemii może być ciężko zredukować poziom cholesterolu. Organizm napotyka na opór. Leki dają jednak dobre rezultaty.
  • Przypadłość ta sprawia, że osoby poniżej 40. roku życia miewają ataki serca. Problem może okazać się zabójczy, a chorzy nawet nie są tego świadomi, jeśli nie badają regularnie poziomu cholesterolu.

4. Sterole roślinne a cholesterol

Niektórzy myślą, że jedzenie produktów zawierających sterole roślinne rozwiąże problem cholesterolu. Nic bardziej mylnego. Sterole roślinne pomagają, ale nie są rozwiązaniem.

Zalecamy zjadać od 1.5g do 2,4 g steroli roślinnych dziennie, co pozwoli zredukować poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu trzech tygodni.

Jednak by zachować równowagę, potrzeba czegoś więcej.

orzechy włoskie

5. Sama dieta czasem nie wystarczy

Częstsze spożywanie świeżych owoców oraz warzyw nie wystarczy, jeśli przykładowo palisz papierosy. Redukcja ilości spożywanego cukru i tłuszczów nasyconych nie będzie remedium, jeśli Twoja waga wciąż będzie zbyt wysoka. Pamiętaj:

  • Kiedy Twoje tętnice zostaną już zaatakowane, to potrzeba wielu działań, by walczyć z tą dolegliwością.
  • Dobra dieta powinna być uzupełniona o aktywność fizyczną i eliminację niezdrowych nawyków.
  • Bardzo ważne jest także, by rzucić palenie i być świadomym, jak wiele kalorii można spożyć przy danym trybie aktywności fizycznej.

Nie wahaj się również rozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Dbanie o właściwy poziom cholesterolu jest niezwykle ważne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.