Cherimoya - 9 powodów, dla których warto ją jeść

Czy wiedziałaś, że cherimoya jest doskonała na poprawę pracy układu trawiennego, a ponadto powoduje uczucie sytości? Jednocześnie jest doskonałą przekąską dla osób oddających się aktywności fizycznej, między innymi dlatego, że dzięki niej wchłanianie wartości odżywczych jest jeszcze skuteczniejsze
Cherimoya - 9 powodów, dla których warto ją jeść

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Cherimoya to bardzo ciekawy owoc swoim kształtem przypominający serce. Pochodzi z wysokich peruwiańskich Andów. Cherimoya charakteryzuje się słodkim miąższem i zawiera nasiona schowane pod osłoną zielonej skóry.

Cherimoya uprawiana jest w tym samym czasie, co pomarańcze i grejpfruty, który przypada na przełom jesieni i zimy.

Najważniejsze jednak, co powinniśmy o niej wiedzieć, to dlaczego jej regularne uwzględnianie w naszej codziennej diecie doskonale wpływa na zdrowie.

Cherimoya – owoc o niezwykłych właściwościach

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że Cherimoya stanowi niezwykle bogate źródło witaminy A i C, a także witamin z grupy B. Ponadto zawiera mnóstwo cennych związków mineralnych, między innymi potas, magnez, wapń, cynk i żelazo.

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o dobrodziejstwach płynących z regularnego uwzględniania tego owocu w codziennej diecie.

1. Pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Serce

Dzięki wysokiej zawartości potasu cherimoya doskonale wpływa na kondycję układu sercowo-naczyniowego. Stanowi regulator wysokości ciśnienia tętniczego krwi, co z kolei pomaga w sytuacji, gdy ktoś cierpi na nadciśnienie tętnicze krwi.

Ponadto cherimoya stanowi bogate źródło antyoksydantów, które z kolei odpowiadają za utrzymywanie poziomu cholesterolu na właściwym poziomie. Jej niska zawartość sodu i tłuszczu to kolejny powód, dla którego owoc ten powinien stanowić część naszej codziennej diety.

Tym razem szczególnie dobrze wpływa na osoby cierpiące na dolegliwości takie, jak nadciśnienie tętnicze krwi i inne nieprawidłowości od strony układu sercowo-naczyniowego.

2. Naturalny antymikrobiotyk

Jedną z bardzo ważnych korzyści wynikających z regularnego jedzenia cherimoyi wynika z faktu, że owoc ten doskonale działa w walce z pasożytami. Dzieje się tak, ponieważ w dużej mierze składa się z błonnika, niacyny, a także z cytotoksyn.

Ponadto każda jego porcja stanowi zastrzyk witaminy C, która działa stymulująco na pracę układu odpornościowego pomagając w ten sposób zwalczać wszelkiego rodzaju infekcje czy stany zapalne.

3. Wielka pomoc w odchudzaniu

Regularne jedzenie cherimoyi stanowi doskonałe rozwiązanie dla tych z nas, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ponieważ powoduje uczucie sytości w żołądku. Jedzenie tego owocu stanowi więc doskonałe rozwiązanie.

Aby uzyskać dobry efekt odchudzający można włączyć ją do diety na przykład jako element kolacji, smakowity deser albo przekąskę stosowaną przy aktywnym treningu.

Jej spożywanie zaleca się również osobom, które mają problemy w postaci zaparć, ponieważ zapewnia ona działanie przeczyszczające.

4. Działanie uspokajające i antydepresyjne

Cherimoya działa również kojąco na układ nerwowy. Oznacza to, że stanowi ona nieocenioną pomoc dla osób, które mają problemy z uczuciem niepokoju i stanami lękowymi, ponieważ wykazuje ona działanie uspokajające.

Jej regularne spożywanie zaleca się również osobom kompulsywnym, które mają trudności w opanowywaniu swoich wzburzonych emocji.

Cherimoya zawiera w sobie również inny składnik, alkaloid, który odpowiada za równowagę chemiczną, której zburzenie może prowadzić do depresji.

5. W profilaktyce osteoporozy

Duża ilość różnego rodzaju minerałów zawartych w cherimoyi działa niczym grupa pomocników biorących żywy udział w zwalczaniu lub przeciwdziałaniu w powstawaniu wielu chorób.

  • Żelazo pomaga się regenerować osobom cierpiącym na anemię.
  • Duża zawartość wapnia pomaga osobom, których dotykają różnego rodzaju zaburzenia związane z osteoporozą.
  • Fosfor natomiast doskonale wspomaga działanie naszej pamięci.

6. Pomoc na etapie ciąży

Jedzenie tego smacznego owocu to dobry pomysł zwłaszcza dla tych z nas, które spodziewają się dziecka.

Dostarcza ona wielu witamin i charakteryzuje się dużą zawartością składników odżywczych niezbędnych do właściwego funkcjonowania naszego organizmu.

Kobieta w ciąży

Jedzenie cherimoyi dostarcza też składników odżywczych niezbędnych samemu dziecku, takich jak:

  • Nasycone kwasy tłuszczowe
  • Błonnik
  • Węglowodany
  • Białka
  • Minerały
  • Witaminy

Owoc cherimoyi pomaga w rozwoju mózgu płodu, jego układu nerwowego, a także immunologicznego.

Regularne uwzględnianie cherimoyi w diecie znacznie obniża ryzyko nagłej utraty ciąży i znacznie ogranicza towarzyszące ciąży uczucie mdłości, zmiany humoru czy występowanie nagłych zachcianek.

7. Dla układu trawiennego

Opisywany przez nas owoc wpływa pozytywnie również na pracę układu trawiennego. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób które nie czują się najlepiej bądź spędziły kilka dni w szpitalu i nadal są osłabione. Wspomaga również pracę układu trawiennego.

Niska zawartość tłuszczu i wysoka błonnika pomaga utrzymywać wskaźnik cholesterolu na odpowiednim poziomie, a jednocześnie wchłania nadmiar produkowanej przez organizm żółci. To wielka pomoc dla osób mających problemy z woreczkiem żółciowym.

Stanowi również skuteczny naturalny środek przeczyszczający, który pomaga regulować metabolizm i pozytywnie wpływa na florę bakteryjną zamieszkującą jelita.

8. Przeciwutleniacz

Cherimoya stanowi bogate źródło antyoksydantów i witaminy C. Zawiera również związki polifenolowe, które przeciwdziałają utlenianiu mającemu swój bezpośredni związek z chorobami nowotworowymi, przedwczesnym starzeniem się czy chorobami neurologicznymi.

9. Cherimoya doskonała dla małych dzieci

Wielu pediatrów zaleca stosowanie cherimoyi w dietach dziecięcych ze względu na wysoką zawartość składników naturalnych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. Stanowi również dużą pomoc w leczeniu wrodzonych chorób chronicznych.

Poszczególne części owocu i ich korzystne działanie

Powszechnie nie musimy się ograniczać do stosowania miąższu samego owocu. Inne jego części również są jadalne i pełne cennych właściwości.

  • Skórka: gotowana stanowi lekarstwo na uciążliwe kolki.
  • Nasiona: można je stosować jako lekarstwo na łupież.
  • Korzeń: napar z korzenia stanowi środek przeczyszczający.
  • Liście: stosowane w postaci herbaty pomagają radzić sobie ze skurczami. Ponadto stanowią pomoc przy anemii, kolkach i ogólnym osłabieniu.
  • Dojrzały owoc: można jeść w kawałkach bądź przygotować mus. Pomaga w niedożywieniu, anemii i osłabieniu organizmu.

Cherimoya to wspaniały owoc, którego właściwości już od wieków skrzętnie wykorzystywano dla dobra ludzkiego organizmu. Jest doskonałym pokarmem dla aktywnych sportowców, ponieważ ułatwia wchłanianie się składników odżywczych.

Pamiętaj jednak, że choć cherimoya zawiera wiele cennych właściwości, to stanowi również bogate źródło glukozy. A zatem jak we wszystkim, również w jedzeniu tego wspaniałego owocu warto zachować rozsądek i równowagę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Correa-Gordillo, J., Ortiz, J., Sa´nchez-Mejı´a, M., & Pacho´n, H. (2012). Antioxidant activity in guanabana (Annona muricata L.): a literature review. Latin American and Caribbean Bulletin of Medicinal and Aromatic Plants.
  • González, M. E. (2013). Chirimoya (Annona cherimola Miller), frutal tropical y sub-tropical de valores promisorios. Cultivos Tropicales. https://doi.org/ISSN 0258-5936
  • Ramalingum, N., & Mahomoodally, M. F. (2014). The therapeutic potential of medicinal foods. Advances in Pharmacological Sciences. https://doi.org/10.1155/2014/354264
  • Sanjinés Asturizaga, A., Øllgaard, B., & Balslev, H. (2006). Frutos comestibles. In Botánica Económica de los Andes Centrales. https://doi.org/10.1142/S1363919618500020

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.