Bóle stawów - najczęstsze przyczyny

Ból stawów nie zawsze musi być objawem jakiegoś poważnego problemu, ale jeśli nie ustępuje lub zaczyna często powracać, najlepiej jest zgłosić się do lekarza.
Bóle stawów - najczęstsze przyczyny
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasem bóle stawów przychodzą niespodziewanie, nawet jeśli nie wykonywałeś żadnej ciężkiej pracy fizycznej. Jeśli problem ten pojawia się nazbyt często, przyczyną może być jedna z dolegliwości opisanych poniżej.

Pamiętaj, że bóle stawów mogą wynikać z kontuzji z danym obszarze ciała lub z problemu w rejonie znajdującym się daleko od stawu.

 

Przykładem może być rwa kulszowa, której objawem jest ból i osłabienie odczuwane w nodze. Prawdziwy problem te dolegliwości tkwi jednak w lędźwiowej części kręgosłupa.

To tam bowiem zaczyna się nerw kulszowy, który wpływa na funkcjonowanie nogi.

Bóle stawów – fibromialgia

Jeśli ból, który odczuwasz, jest przewlekły i czasem ostry, musisz się zbadać, aby wykluczyć podejrzenie fibromialgii. Innymi przyczynami, jakie należy wziąć pod uwagę w takim przypadku są problemy związane z metabolizmem oraz tkanką łączną bądź bóle neuropatyczne.

Objawy, jakie daje fibromialgia

 

Jeśli sądzisz, że któryś z powyższych problemów może Cię dotyczyć, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Badanie nie jest ani bolesne ani inwazyjne. Lekarz reumatolog przeprowadza zazwyczaj rutynowe badanie diagnostyczne i sprawdza historię kliniczną pacjenta, a następnie na tej podstawie może wystawić diagnozę.

Stan zapalny

Jeśli boli tylko jeden staw, jego okolica może być zaczerwieniona, a ruchy ograniczone i bolesne, co jest spowodowane stanem zapalnym.

Stan zapalny

Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną stanów zapalnych stawów jest uraz i najważniejsze jest dowiedzieć się czy wystąpiła infekcja.

Dna moczanowa

Bóle stawów to jeden z możliwych objawów dny moczanowej. Osoby, u których występuje nagromadzenie kryształów kwasu moczowego wiedzą, że bóle stawów, które towarzyszą temu schorzeniu przychodzą nagle i są bardzo silne. Często towarzyszą im zaczerwienienie i opuchlizna wokół stawu.

Dna moczanowa

Jeśli to dna moczanowa jest przyczyną bólu stawów, ból będzie się stopniowo nasilał, jak w przypadku zapalenia kości i stawów.

Choroba rozwija się tygodniami, a nawet miesiącami i nie zawsze towarzyszy jej stan zapalny.

Artretyzm

W przypadku artretyzmu bóle stawów występują jednocześnie w wielu okolicach, głównie w plecach, miednicy i biodrach. Możesz odczuwać ból w okolicy pleców lub bioder, albo poranne drętwienie i sztywnienie stawów. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, możliwe jest, że cierpisz na artretyzm.

Artretyzm

Problemy żołądkowo-jelitowe lub skórne, takie jak np. łuszczyca, mogą być wbrew pozorom związane z artretyzmem.

Są często kluczem do zdiagnozowania artretyzmu, który może wystąpić nawet u osób poniżej 40 roku życia.

Zapalenie ścięgien i kaletki maziowej

Bóle stawów mogą być również wywołane zapaleniem ścięgien lub kaletki maziowej. Zapalenie ścięgien występuje w punkcie połączenia mięśni i kości, czyli w miejscu, które pozwala stawom na wykonywanie ruchów.

Zapalenie ścięgna

Z kolei zapalenie kaletki maziowej to stan zapalny obejmujący wyściółkę, która znajduje się pod ścięgnami. Jej zadaniem jest redukcja tarcia pomiędzy ścięgnem i kością.

Stan zapalny w jednym z tych punktów może wywołać silny ból stawów.

Niewielkie stany zapalne

Czasem mogą się również pojawić bóle wywołane niewielkimi stanami zapalnymi.

Dobrze jest mieć to na uwadze zanim wpadniemy w panikę z powodu bólu zlokalizowanego w którymś ze stawów. Jeśli odczuwasz ból w wielu stawach, warto jest sprawdzić czy nie wynika on z problemów metabolicznych lub dolegliwości związanych z tkanką łączną lub bólami neuropatycznymi.

Bez względu na przyczynę, jeśli bóle stawów utrzymują się zbyt długo, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać dokładną diagnozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.