Bóle głowy? Są na niego naturalne sposoby!
Jeżeli cierpisz na notoryczne bóle głowy, przez które nie możesz wykonywać nawet podstawowych czynności, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Przedstawimy Ci najbardziej skuteczne, w pełni naturalne sposoby na uporczywe bóle głowy!
Skąd biorą się bóle głowy?
Jest wiele przyczyn, za sprawą których dopadają nas bóle głowy. Do tych najczęściej spotykanych należą:
- Nadmiar toksyn w organizmie
- Napięcie
- Nadciśnienie
- Nadmierne myślenie i zmartwienia
- Zbyt wiele godzin spędzonych przed komputerem lub telewizorem
- Problemy ze wzrokiem
- Nieodpowiednio dobrane szkła do okularów
- Wysilanie wzroku w pomieszczeniach słabo oświetlonych
- Kontuzja szyi
- Urazy
- Podniesiony poziom stresu
- Brak snu
- Nadmiar pracy
- Zbyt dużo obowiązków
- Przeziębienie
- Głód lub stosowanie diet odchudzających
Leczenie bólu głowy
Niektórzy psychologowie wskazują, że osoby, które wymagają od siebie zbyt wiele, te które są perfekcjonistami lub przesadnymi intelektualistami, są najbardziej narażone na bóle głowy.
W którymkolwiek z przypadków bóle głowy należy leczyć zaczynając od ich przyczyny (fizycznej, emocjonalnej itp.). Przecież nie chodzi o to, żeby żyć “na tabletkach”. Zrównoważona dieta i stabilność emocjonalna są najważniejsze.
Zapomnij o lekach farmakologicznych, bo na dłuższą metę bardziej szkodzą niż pomagają. Poza tym, wraz z upływem czasu, Twój organizm przyzwyczai się do tabletek przeciwbólowych i będziesz potrzebowała większej ilości, żeby przyniosły jakiś efekt. Mało tego, działają destrukcyjnie na:
- Żołądek
- Wątrobę
- System nerwowy
- Trzustkę
Kiedy powyższe organy nie funkcjonują prawidłowo, to jednym z symptomów są właśnie bóle głowy. Dlatego też nie ma najmniejszego sensu leczenia gojo tabletkami.
Przeczytaj też: Koszmarny ból głowy – zwalcz go szybko
Które zioła są najlepsze na bóle głowy?
Zanim przejdziemy do listy naturalnych środków przeciwbólowych, powinnaś wiedzieć, że wszystkie napary powinny być przygotowywane ze składników najwyższej jakości, ekologicznych (bez żadnych związków chemicznych).
Dostosuj się do ilości i dawkowania. W niektórych przypadkach mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak bóle brzucha, wymioty, biegunka itd. Jeżeli tak się stanie, przerwij terapię i skonsultuj się z lekarzem.
Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Generalnie możesz pijać poniższe napary bez żadnych obaw.
Wiązówka błotna
Dzięki zawartości salicyny, wiązówka błotna działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo (to ten sam związek, który znajdziesz w aspirynie). Wypijaj filiżankę naparu wtedy, kiedy dopadną Cię bóle głowy. Najlepiej jednak działa rano, na czczo.
Możesz dodać odrobinę soku z cytryny i miodu, żeby przy okazji oczyścić organizm. Wiązówka spisuje się doskonale, jeżeli Twoje dolegliwości są wywołane przejedzeniem lub nieodpowiednią dietą.
Rumianek złagodzi bóle głowy
Rumianek działa łagodząco w przypadku migreny i może być używany nawet w przypadku dzieci.
Przy bardzo silnym bólu raczej się nie sprawdzi, ale przy lekkim na pewno przyniesie ulgę. Wypij filiżankę naparu (zrobionego z kwiatów lub z torebki) i potem połóż się na kanapie i posłuchaj relaksującej muzyki.
Zobaczysz, że ból zacznie ustępować. Nie wypijaj więcej niż 3 filiżanek dziennie. Jeżeli chodzi o dzieci, najlepiej jest podać im rumianek przed snem i rano, z dodatkiem soku z cytryny i miodu.
Wierzba
Kolejna roślina zawierająca salicynę, która ma działanie:
- Przeciwgorączkowe
- Przeciwbólowe
- Przeciwreumatyczne
Uwaga! Nie powinna być stosowana w przypadku alergii.
Melisa
Właściwości uspokajające i kojące melisy sprawdzą się również przy bólach głowy. Posiada łagodny smak i aromat. Wypijaj jedną filiżankę rano, koniecznie bez cukru (możesz dodać kilka kropli soku z cytryny). Pijaj ją każdego ranka.
Możesz wypić dodatkową filiżanką, wtedy kiedy bóle głowy pojawią się nagle.
Lawenda – doskonała na bóle głowy
Jest nie tylko przyjemna dla oczu i aromatyczna, posiada również inne właściwości:
- Łagodzi bóle głowy.
- Obniża gorączkę.
- Zwalcza bezsenność.
Najlepiej nabyć ją w postaci olejku esencjonalnego. Wystarczy wymieszać kilka kropli z oliwą z oliwek. Wykorzystaj mieszankę do delikatnego masażu skroni, a dyskomfort zniknie bez śladu.
Mięta
Kolejne świetne remedium. Już nasze babcie kładły pod poduszkę gałązkę mięty lub wcierały ją sobie w dłonie i wdychały jej zapach. Herbata miętowa łagodzi bóle głowy i żołądka.
Przeczytaj również: Mięta i jej właściwości lecznicze
Liście laurowe
Zawierają związki, które bardzo skutecznie zwalczają bóle głowy, a zwłaszcza migrenę. Najlepiej przygotować napar:
Składniki
- 3 liście laurowe
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
Zagotuj wodę wraz z liśćmi (mogą być świeże lub suszone). Gotuj przez około 15 minut, zdejmij z ognia i poczekaj aż się zaparzy. Teraz wystarczy odcedzić, dodać odrobinę miodu i gotowe!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martin VT, Vij B. Diet and Headache: Part 1. Headache. 2016. doi:10.1111/head.12953
- Olesen J. The international classification of headache disorders. Headache. 2008. doi:10.1111/j.1526-4610.2008.01121.x
- Murinova N, Krashin D. Chronic Daily Headache. Phys Med Rehabil Clin N Am. 2015. doi:10.1016/j.pmr.2015.01.001