Ból neuropatyczny - ten dokuczliwy nocny towarzysz

Problem z bólem neuropatycznym polega na tym, że nie ma na tym świecie dwóch osób, które czułyby go w jednakowy sposób. Dlatego też każde leczenie musi być spersonalizowane tak, aby odpowiadało naszym konkretnym potrzebom.
Ból neuropatyczny - ten dokuczliwy nocny towarzysz
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Być może wyrażenie: ból neuropatyczny słyszysz po raz pierwszy. Okazuje się jednak, że gdy powiemy Ci, że jest to ból, uczucie kłucia bądź drętwienia, jakie pojawia się w nocy w naszych dłoniach i stopach, być może przyznasz, że sam go doświadczasz.

Ten rodzaj zaburzenia pojawia się nagle i przypomina nieco lekkie porażenie prądem. Nagle czujemy pieczenie, mrowienie i – choć może zniknąć na kilka tygodni – po jakimś czasie ból nawraca, jeszcze silniejszy niż przedtem. Bywa, że z czasem uniemożliwia nam zapadnięcie w głęboki, regenerujący sen.

Ból neuropatyczny dotyka aż 10% naszego społeczeństwa. Znacznie obniża jakość naszego życia i od razu należy zaznaczyć, że nie istnieje jedno, określone leczenie, które usunęłoby tę dolegliwość całkowicie.

Bywa, że towarzyszą mu również inne objawy, o których warto pamiętać. Jeżeli jest tak w Twoim przypadku, polecamy Ci skontaktować się ze specjalistą. Istnieją różne rodzaje leczenia. Ważne więc jest to, by wypróbować te, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom.

W dalszej części artykułu podpowiemy Ci, dlaczego pojawia się ból neuropatyczny oraz w jaki sposób możemy go zwalczyć.

Ból neuropatyczny – co go powoduje?

Ból neuropatyczny spowodowany jest niewielkim zaburzeniem w pracy naszego układu nerwowego. Występuje znacznie częściej u osób, które cierpią na ból przewlekły lub chroniczny.

Bywa, że ma związek z niewielkimi urazami rdzenia kręgowego, które powodują te bolesne i nieprzyjemne momenty “porażenia”.

neurony

Ból neuropatyczny może być również powiązany z zaburzeniami pracy układu odpornościowego bądź z problemami z układem nerwowym obwodowym.

Jest tak do tego stopnia, że w wielu okolicznościach ból pojawia się w nerwie trójdzielnym w naszej twarzy lub w nerwie śródpiersiowym.

Jest to bardzo złożony rodzaj bólu. Chodzi o coś znacznie więcej, niż zwykłe drętwienie nóg lub rąk. Koniecznie musimy skontaktować się ze specjalistą, ponieważ tylko on będzie w stanie pomóc nam zlokalizować przyczynę według naszych objawów.

Jakie są możliwe objawy?

Ból neuropatyczny jest chroniczny. Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, pojawia się i znika, występując etapami. Mianownik wspólny wszystkich pacjentów jest jednak jeden: w godzinach nocnych ból staje się nie do zniesienia.

Oprócz przykrych dolegliwości w nogach i dłoniach, pojawiają się również inne zaburzenia w całym ciele. Bywa, że z czasem źródłem wielkiego bólu jest już zwykły dotyk.

Dlaczego dolegliwości są bardziej intensywne nocą?

Zdaniem specjalistów ból neuropatyczny jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Jest tak z kilku powodów:

  • Ból neuropatyczny nie jest powiązany z kośćmi czy stawami. Mówimy tu o nerwach i neuralgiach, czyli o pewnym rodzaju wrażliwości, którego ośrodek zlokalizowany jest w naszych komórkach glejowych.
  • Ból neuropatyczny nie zniknie po zażyciu aspiryny. W rzeczywistości, bardzo często brak możliwości ulżenia sobie powoduje w pacjentach uczucie desperacji. Nieustający ból bez możliwości zmniejszenia go może bowiem sprawiać, iż będziemy wyczerpani i bezradni.

Okazuje się, że powodem, dla którego ból jest silniejszy w godzinach nocnych jest nasz spokój i bezruch. Gdy się poruszamy i wykonujemy nasze codzienne czynności, ciało bowiem – w jakiś sposób – nieco łagodzi objawy.

badanie pulsu

Gdy leżymy jednak w łóżku, uczucie “rażenia prądem” i odczuwanie bólu jest znacznie silniejsze. Mięśnie już się nie poruszają i napięcie pojawia się w znacznie większym stopniu w kończynach, w naszych nogach i rękach.

Nocą zwiększa się również nasza nadwrażliwość na ból. Niektórzy pacjenci opisują to jako uczucie tysięcy igieł w całym ciele.

Ból neuropatyczny – czy istnieje jakieś skuteczne leczenie?

Trzeba powiedzieć otwarcie: mamy do czynienia z bólem chronicznym. Ten rodzaj bólu należy poznać i zrozumieć. Jest to dolegliwość, która przy pewnych okazjach uniemożliwia nam wykonywanie codziennych prac i sprawia, że obiega nas sen. Nie opuszcza nas ona.

Klucz jednak nie jest w tym, by się poddać, lecz by nieustannie dążyć do polepszenia jakości życia.

Jest to rodzaj osobistej wojny. Coś, co w przypadku jednego człowieka okazało się skutecznym leczeniem, u drugiego może się okazać zupełnie nieskuteczne. Dlatego trzeba szukać rozwiązań i nigdy się nie poddawać.

Jak leczyć ból neuropatyczny?

Ważne, by brać pod uwagę rozmaite alternatywy:

  • Lekarstwa. Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, lekarstwa nie gwarantują, że ból neuropatyczny zniknie w 100%. Warto jednak wypróbować rozmaite leki, jak chociażby przeciwzapalne środki sterydowe. Należy jednak ściśle stosować się do wskazań lekarza.
  • Dużą ulgę może również przynieść pasywna fizjoterapia, taka jak chociażby masaże oraz aplikacja ciepło/zimno. Również terapia aktywna (ćwiczenia o umiarkowanym stopniu intensywności) może stanowić sporą pomoc.
  • Operacja chirurgiczna. Lekarz specjalista może nas udzielić szczegółowych informacji na temat tego, czy w naszym przypadku jest to możliwe czy nie. Bywa, że dzięki operacji udaje się znaleźć źródło bólu i możliwe jest usunięcie go.
neurostymulator - ból nuropatyczny w dole pleców
  • Neurostymulator. Ten rodzaj klinicznego leczenia może nam pomóc podnieść jakość naszego życia. Metoda ta polega na wysyłaniu niewielkich impulsów elektrycznych w okolicach kręgosłupa. Może to przynieść ulgę w silnym bólu zastępując go uczuciem prawie niewyczuwalnego mrowienia.

Podsumowując, ból neuropatyczny to bardzo przykra dolegliwość, jednak istnieją rozmaite metody jego leczenia.

Należy je po kolei próbować i nie poddawać się, aby zobaczyć, która zadziała w naszym przypadku. Dzięki temu będziemy w stanie nieco bardziej cieszyć się życiem i nie będzie nam towarzyszył ciągły, nieznośny ból.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Journal E. El dolor neuropático: un problema científico y terapéutico. Nature. 2000;
  • Gerardo C-I. Dolor neuropático, clasificación y estrategias de manejo para médicos generales. Rev Médica Clínica Las Condes. 2014;
  • Baron R, Binder A, Wasner G. Neuropathic pain: Diagnosis, pathophysiological mechanisms, and treatment. The Lancet Neurology. 2010.
  • Vranken JH. Mechanisms and treatment of neuropathic pain. Cent Nerv Syst Agents Med Chem. 2009;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.