Bolesna rwa kulszowa: 5 naturalnych lekarstw

Lecząc rwę kulszową możesz uzupełnić zalecenia medyczne o naturalne metody takie jak na przykład wyjątkowo skuteczny masaż olejkiem imbirowym.
Bolesna rwa kulszowa: 5 naturalnych lekarstw

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rwa kulszowa znana także, jako ischialgia to ból promieniujący wzdłuż nerwu kulszowego i obejmujący dolny odcinek pleców, mięśnie pośladków i nogi. Wyjątkowo bolesna rwa kulszowa dokucza wielu osobom na całym świecie.

Objawy zaczynają się zwykle wraz z pojawieniem się dyskopatii, zwyrodnienia lub urazu. Te czynniki prowadzą do podrażnienia nerwu i w konsekwencji pojawia się bolesna rwa kulszowa.

Powstaje stan zapalny, któremu najczęściej towarzyszy ból, sztywnienie nogi i trudności z poruszaniem nią. Intensywność bólu może być różna, zależnie od zaawansowania stadium choroby, ale bolesna rwa kulszowa to najczęstsza podstawa zwolnień lekarskich wśród osób w średnim wieku.

A więc, jeśli cierpisz z powodu ischialgii i chcesz uzupełnić zalecenia lekarza naturalnymi sposobami na uśmierzenie bólu, zalecamy poniższe metody domowej terapii.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą informacjami związanymi z leczeniem bólu towarzyszącego rwie kulszowej. Oto 5 naturalnych, domowych sposobów na złagodzenie objawów i wyleczenie schorzenia.

Przyczyny występowania rwy kulszowej

Bolesna rwa kulszowa powodowana jest przez zwyrodnienia kręgów. To one są przyczyną ucisku i zapalenia pojawiającego się w okolicy kręgosłupa. Nadmierny rozrost tkanki kostnej w kręgu lub kręgach również może być przyczyną tej choroby.

Bezpośrednim powodem bywa też nagły, nadmierny wysiłek i obciążenie kręgosłupa, uraz lub też pogorszenie stanu kości towarzyszące innym chorobom – w tym cukrzycy.

Czynniki ryzyka

  • Nadwaga lub otyłość
  • Podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów
  • Zmiany w budowie kręgosłupa związane z wiekiem
  • Siedzący tryb życia
  • Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji, w tym siedzącej

Objawy rwy kulszowej

Nawracające i przedłużające się poczucie uwrażliwienia i bólu w okolicy nerwu kulszowego to główny objaw choroby. Zwracaj więc uwagę na sygnały ostrzegawcze.

Bolesna rwa kulszowa obejmuje przede wszystkim dolny odcinek pleców i nogi.

Wśród objawów towarzyszących mogą występować takie niedogodności jak:

  • Ciągły ból i napięcie mięśni pośladków oraz jednej nogi (rwa kulszowa rzadko obejmuje obie nogi)
  • Ból, który staje się intensywniejszy kiedy siadasz
  • Uczucie palenia lub drętwienia promieniujące w dół nogi
  • Słabość, trudność z kontrolowaniem objętej chorobą nogi, brak czucia
  • Rwący ból, który utrudnia stanie i chodzenie

Bolesna rwa kulszowa: naturalne lekarstwa

Bolesna rwa kulszowa zazwyczaj wymaga intensywnego leczenia. Lekarz przepisze Ci najprawdopodobniej leki rozluźniające mięśnie i działające przeciwzapalnie. Możesz natomiast uzupełnić taką terapię farmakologiczną o domowe środki, które również przyniosą Ci ulgę.

1. Cebula

Cebula nie pachnie może zbyt przyjemnie, ale posiada za to właściwości przeciwzapalne i rozluźniające. To one sprawiają, że cebula przyczynia się do zmniejszenia podrażnienia nerwu kulszowego.

Cebula ma właściwości rozluźniające.

Zastosowanie

  • Przekrój cebulę na pół i odłóż jedną z połówek. Drugą masuj przez 10 minut plecy, wcierając w skórę sok z przeciętej strony.
  • Powtarzaj taki zabieg dwa razy dziennie do czasu, aż poczujesz ulgę.

2. Okład z liści kapusty

Terapeutyczne właściwości kapusty opierają się o jej działanie przeciwzapalne. Możesz więc z powodzeniem zastosować taki okład jeśli męczy Cię bolesna rwa kulszowa

Jeśli dokucza Ci bolesna rwa kulszowa, koniecznie wypróbuj okład z kapusty.

.

Zastosowanie

  • Podgrzej sporą porcję liści kapusty i przyłóż je do bolącego miejsca.
  • Pozostaw okład na 10 minut. Jeśli czujesz taką potrzebę, powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.

3. Olej imbirowy

Olej imbirowy zawiera aktywny składnik zwany gingerolem. Gingerol działa przeciwzapalnie, a poza tym wywołuje efekt rozgrzewający, który przynosi odczuwalną ulgę w bólu.

Olej imbirowy zawiera gingerol.

Zastosowanie

  • Wlej nieco oleju imbirowego na dłonie i masuj obolałe miejsca.
  • Po 8 do 10 minutach zrób przerwę, a następnie masuj jeszcze przez chwilę.
  • Powtarzaj zabieg codziennie aż chwili, w której ból ustąpi.

4. Czosnek

Czosnek zawiera substancje czynne które poprawiają krążenie krwi. Dzięki temu szybciej dojdziesz do siebie po urazach nerwu kulszowego.

Czosnek poprawia krążenie krwi.

Zastosowanie

  • Jedz starty ząbek czosnku przed snem. Aby uniknąć podrażnienia żołądka, popijaj czosnek mlekiem albo zjadaj jednocześnie kromkę chleba.

5. Olej nagietkowy

Olej nagietkowy wykorzystywany jest w medycynie do uśmierzania bólu różnego pochodzenia.

Olej z nagietka jest często używany w leczeniu rwy kulszowej, ponieważ działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Używa się go w medycynie, do masaży leczniczych, aby przynieść pacjentom ulgę w bólu różnego pochodzenia.

Wmasowywanie oleju w objęte chorobą miejsca poprawia krążenie krwi. W rezultacie zmniejsza się stan zapalny. Przede wszystkim zaś takie masaże sprawią, że łatwiej Ci będzie się poruszać.

Zastosowanie

  • Rozprowadź olej wzdłuż nerwu kulszowego, w miejscu objętym chorobą. Przeprowadź 10-15 minutowy masaż.
  • Wykonuj łagodne ruchy aby nie pogorszyć stanu kręgosłupa i nerwu.
  • Powtarzaj masaż dwa razy dziennie.

Czy dokucza Ci bolesna rwa kulszowa? Połącz wypełnianie zaleceń lekarskich ze stosowaniem naturalnych środków leczniczych. Pamiętaj także o tym, że koniecznie musisz zaprzestać wykonywania intensywnych obciążających ćwiczeń.

Zamień je na łagodniejsze, na przykład ukierunkowane na leczenie rwy kulszowej ćwiczenia jogi.  Zerwij ze wszystkimi szkodliwymi nawykami. Kontroluj stan choroby na bieżąco konsultując się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caballero-Gutiérrez L, Gonzáles GF. Alimentos con efecto antiinflamatorio. Acta Med Peru. 2016;33(1):50-64. http://www.scielo.org.pe/pdf/amp/v33n1/a09v33n1.pdf
  • Hwang, Y. H., Kim, T., Kim, R., & Ha, H. (2018). The Natural Product 6-Gingerol Inhibits Inflammation-Associated Osteoclast Differentiation via Reduction of Prostaglandin E₂ Levels. International journal of molecular sciences19(7), 2068. doi:10.3390/ijms19072068
  • Lastra Valdés, Humberto, & Piquet García, Rosario. (1999). Calendula officinalis. Revista Cubana de Farmacia33(3), 188-194. Recuperado en 28 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75151999000300007&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.