Białko, czy żółtko jajka: co jest zdrowsze?
Czy jesteś miłośnikiem jaj kurzych? Jeśli tak, to zapewne nie raz i nie dwa, zastanawiałeś się nad tym, który jego składnik jest bardziej korzystny z punktu widzenia zdrowia – białko, czy żółtko jajka? Eksperci twierdzą, że ogólnie rzecz biorąc zjadanie całych jajek jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Mówią oni, że każdy ze składników jajka, zarówno białko, jak i żółtko ma swoje specyficzne właściwości. Poznasz je lepiej po przeczytaniu dzisiejszego artykułu.
Jajka są istotnym elementem naszej diety oraz cennym źródłem składników odżywczych. Dlatego też warto uwzględniać je podczas naszych codziennych posiłków. Nie trzeba się przejmować fałszywym mitem na temat ich wysokiego poziomu cholesterolu.
Jajka zawierają przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe. Idealnie sprawdzają się one na potrzeby utrzymywania naszego układu sercowo-naczyniowego w dobrej formie.
Jak widać, warto więc dobrze poznać zalety każdego ze składników jajka kurzego, nieprawdaż?
Białko jajka kurzego i jego korzyści
Który składnik jajka lubisz bardziej: białko czy żółtko? Wiele osób ma zwyczaj oddzielania obu części od siebie, sądząc, że w ten sposób lepiej zadbają o poziom cholesterolu w swojej krwi. Powszechnie uważa się, że białko jajka jest jego najbardziej zdrowym składnikiem. Pora więc poznać wszystkie jego zalety:
- Białko nie zawiera ani śladu tłuszczu. Ma ono bardzo mało kalorii, co czyni je bardzo zdrowym produktem żywnościowym. Największe ryzyko występuje wtedy, gdy jemy na przykład jajko sadzone. Wynika to z tego, że tłuszcz używany do smażenia jest niebezpieczny dla naszego zdrowia.
- Czy wiesz o tym, że białko zawiera sporą ilość witaminy B?
- Białko jajka ma mniej kalorii niż żółtko.
- Białka jajek kurzych lepiej nadają się na potrzeby zrzucania wagi. Wiele osób preferuje zjadanie na śniadanie tylko tej części jajek, ponieważ zapewniają one duże ilości białka oraz witamin. I na dodatek są w pełni sycące.
- Jednak nie zaleca się jedzenia samego tylko białka jaj na śniadanie. Zdecydowanie lepiej będzie połączyć je z innymi produktami spożywczymi. Takimi, jak na przykład miską płatków owsianych lub koktajlem owocowym.
- Białko jest wykorzystywane jako składnik wielu środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Doskonałe nadaje się do tonowania i wygładzania skóry. Jest także w stanie korzystnie wpływać na wszelkiego rodzaju podrażnienia.
- Białko zawiera także pewien rodzaj peptydu, który wspomaga obniżenie ciśnienia krwi.
Korzystne właściwości żółtka jajka kurzego
Paradoksalnie żółtka zawierają więcej białek niż białka jaj kurzych. Żółtko zawiera spore ilości tłuszczu, o czym zresztą z pewnością doskonale wiesz. Jego zawartość wynosi około 4 gramów tłuszczu na jajko. Z czego tylko 1,5 grama przypada na tłuszcze nasycone lub o negatywnym wpływie na nasze zdrowie.
Resztę stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, które są z kolei bardzo korzystne dla naszego organizmu. Zawartość cholesterolu w żółtkach jest bardzo niska, a zatem są one zupełnie nieszkodliwe dla zdrowych ludzi.
Jeśli zmagasz się z wysokim poziomem cholesterolu we krwi, możesz nieco ograniczyć ich spożycie, ale nie warto całkowicie wyeliminować żółtek ze swojej diety, ponieważ są one niezwykle korzystne między innymi z uwagi na wysoką zawartość białka.
Żółtko jest doskonałym źródłem witamin i minerałów, między innymi jest ono bogate w żelazo, fosfor, potas i magnez. Jeśli chodzi o witaminy, to w jego składzie znajdziesz między innymi witaminę A, E, D, B9 (kwas foliowy), B12, B6, B2 oraz B1.
Czy wiesz, o tym: Objawy niedoboru witamin – jak je rozpoznać?
Nie należy też zapominać, że jest to jeden z niewielu produktów spożywczych o wysokiej zawartości witaminy D.
Kolejnym faktem związanym z żółtkami, którego nie można zignorować jest ich wysoka zawartość związku chemicznego o nazwie cholina. Czy wiesz, dlaczego jest on korzystny dla Twojego zdrowia?
To proste, cholina ma on doskonały wpływ na kondycję mózgu i naszej pamięci. Dodatkowo bierze udział podczas zwalczania różnych chorób, takich jak choroba Alzheimera lub demencja starcza. Jest to bez wątpienia ważny argument.
Co jeszcze warto wiedzieć o żółtkach jaj kurzych?
Żółtko jaj kurzych zawiera również spore ilości lecytyny. Składnik ten jest niezwykle istotny z tego względu, że łączy się on z cholesterolem zapobiegając tym samym jego wchłanianiu przez nasz organizm.
Lecytyna jest niezbędna do dbania o dobry stan naszego szpiku kostnego, mózgu, wątroby, serca i układu nerwowego. Pomaga także dbać o zdrowie naszego serca, a także przyczynia się do poprawy pamięci i lepszej koncentracji. Kto ośmieli się teraz powiedzieć, że jedzenie żółtka jaj kurzych jest niezdrowe? Absolutnie nikt!
Wiele osób lubi jeść surowe żółtka lub dodawać je w postaci surowej do koktajli w celu zapewnienia sobie większych ilości spożywanego białka. Jest to dość poważny błąd. Jedzenie surowego żółtka może stać się przyczyną wielu chorób, takich jak na przykład salmonelloza.
Powinieneś wiedzieć, że zawsze lepiej jest jeść gotowane żółtko. Wynika to z tego, że jego właściwości zdrowotne pozostaną takie same. A dodatkowo w ten sposób będziesz mógł uniknąć wszelkich dodatkowych problemów związanych z jedzeniem surowych żółtek.
Podsumowując artykuł, pora odpowiedzieć sobie na nasze pytanie: co jest bardziej korzystne dla Twojego zdrowia, białko czy żółtko jaja kurzego? Odpowiedź jest prosta: oba jego składniki są tak samo zdrowe. Białko jajka nie zawiera tłuszczu, a żółtko, choć ma niewielką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, jest bardzo bogate w białko.
Jaka jest więc nasza rada? Jedz po prostu całe jajka, jako składnik zróżnicowanej diety, co pozwoli Ci skutecznie zadbać o swoje zdrowie. A na dodatek jajka są przecież pyszne!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Caubet J, Wang J (2011). Current understanding of egg allergy. Pediatr Clin North Am, 58(2):427-43. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3069662/
- Gole V, Chousalkar K, Roberts J, et al (2014). Effect of egg washing and correlation between eggshell characteristics and egg penetration by various Salmonella Typhimurium strains. PLoS One, 9(3). Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3951326/
- Kalogeropoulos A, Papanastasiou C (2019). Egg consumption: to eat or not to eat? J Thorac Dis, 11(6):2185-2187. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6626779/
- Kucab M, Boateng T, Brett N (2019). Effects of Eggs and Egg Components on Cognitive Performance, Glycemic Response, and Subjective Appetite in Children Aged 9–14 Years (P14-017-19). Curr Dev Nutr. 3(Suppl 1);p14-19. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6574919/
- Matsuoka R, Shirouchi B, Umegatani M (2017). Dietary egg-white protein increases body protein mass and reduces body fat mass through an acceleration of hepatic β-oxidation in rats. Br J Nutr, 118(6):423-430. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28980893/
- Réhault S, Guyot N, Nys Y (2019). The Golden Egg: Nutritional Value, Bioactivities, and Emerging Benefits for Human Health. Nutrients, 22;11(3):684. Disponible: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470839/
- Rosenson R, Song W (2019). Egg yolk, source of bad cholesterol and good lipids? Am J Clin Nutr, 110(3):548-549. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6895541/