Bakłażany – usuń dzięki nim tłuszcz z brzucha!

Bakłażany zawierają niewiele kalorii, dlatego też są idealnym składnikiem diety odchudzającej, której celem jest szybkie zrzucenie tłuszczyku z brzucha.
Bakłażany – usuń dzięki nim tłuszcz z brzucha!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jednym z miejsc na naszym ciele, gdzie z łatwością odkładają się wałeczki tłuszczu jest brzuch. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście przy odrobinie wysiłku możemy usunąć ten nadmiar tłuszczu. Dziś na odchudzanie brzucha proponujemy bakłażany!

Poniżej wyjaśniamy, jak bakłażany przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu oraz przedstawiamy oryginalne przepisy na lekkie dania z bakłażanem. Naucz się przygotowywać wodę bakłażanową i te warzywa w panierce.

Bakłażany i ich właściwości odchudzające

  • Warzywa te bogatym źródłem wody i błonnika, co sprawia, że są niezwykle sycące.
  • Bakłażany zawierają niewiele kalorii. W celu ich strawienia nasz organizm zużywa znacznie więcej energii niż one same dostarczają.
  • Są moczopędne, więc pomagają usunąć nadmiar wody z tkanek. Warto je spożywać, gdy towarzyszy nam obrzęk.
  • Doskonale zwalczają wzdęcia i im zapobiegają. Jak wiadomo to właśnie one przyczyniają się do znacznego zwiększenia obwodu talii.
  • Bakłażany zawierają sporą dawkę minerałów, które pomagają ustabilizować układ nerwowy, zapobiegając tym samym stanom lekowym oraz nagłym napadom wilczego głodu, podczas których pochłaniamy ogromne ilości jedzenia praktycznie bez przeżuwania.
Różne odmiany bakłażanów
  • Bakłażany usprawniają pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, zapewniając prawidłowe trawienie, w szczególności  tłuszczów.
  • Dzięki bakłażanom usprawnimy proces przyswajania pokarmów oraz zapobiegniemy nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu.
  • Posiadają właściwości oczyszczające, które pomagają usunąć toksyny z organizmu. Łatwiej zatem usunąć tkankę tłuszczową i wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje, które w przyszłości mogą stać się przyczyną poważnych chorób.

Zobacz także: Pasztet warzywny na 3 sposoby

Odkryj przepis na wodę bakłażanową

Jednym z najzdrowszych sposobów na wykorzystanie właściwości bakłażanów jest przygotowanie pysznej wody bakłażanowej.

  • Umyj średniej wielkości bakłażana, obierz ze skórki i pokrój w kosteczkę.
  • Wrzuć pokrojonego w kosteczkę bakłażana do szklanej butelki (ciemnej), a następnie zalej ½ litra wody.
  • Pozostaw na całą noc.
  • Następnego ranka dodaj do mieszanki sok z połowy cytryny, który wzmocni smak i właściwości wody bakłażanowej. Można również dodać odrobinę wody morskiej.

Wodę bakłażanową należy pić na pół godziny przed głównymi posiłkami przez okres jednego tygodnia. Można powtarzać kurację raz w miesiącu lub rzadziej, wedle własnych potrzeb.

Zobacz także:  Woda z bakłażana z cytryną – 5 powodów, by ją pić

Lekkie bakłażany panierowane

Zwykle panierowane dania kojarzą nam się z nadmiarem niezdrowego tłuszczu i bombą kaloryczną. Nie zawsze jednak tak jest – dziś proponujemy przepis na niezwykle lekkie i zdrowe bakłażany w panierce.

  • Pokrój bakłażana na plasterki i zanurz w osolonej wodzie na około godzinę.
  • Po upływie godziny odsącz bakłażany z wody.
  • Maczaj plasterki warzywa w roztrzepanym jajku, a następnie nałóż panierkę w postaci płatków owsianych (zmielonych lub w całości – wedle własnych upodobań).
    Panierowane bakłażany

Owies jest ziarnem o wysokiej wartości odżywczej, które również przyczynia się do utrzymania zdrowej wagi ciała.

  • Włóż opanierowane warzywa do piekarnika. W środku powinny być miękkie, a panierka chrupiąca.

Osobom, które nie są na diecie zalecamy podanie panierowanych bakłażanów z dodatkiem pomidorów i koziego sera.

Zdjęcia: NellieMcS i Theresa


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lin D., Peteres BA., Friedlander C., Freiman HJ., et al., Association of dietary fibre intake and gut microbiota in adults. Br J Nutr, 2018. 120 (9): 1014-1022.
  • Chang KH., Chen ML., Chiang MC., Chen CM., Lipophilic antioxidants in neurodegenerative diseases. Cllin Chim Acta, 2018. 485: 79-87.
  • Ni X., Chen J., Lu F., Yuan Z., et al., Anti cancer effect of a solanine by down regulating s100p expressino in colorectal cancer cells. Recent Pat Anticancer Drug Discov, 2018. 13 (2): 240-247.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.