Aseksualność - Mało znana orientacja seksualna

Aseksualność to orientacja seksualna, o której wciąż wiemy dość mało. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że aseksualne osoby żyją wśród nas.
Aseksualność - Mało znana orientacja seksualna
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Aseksualność to orientacja seksualna objawiająca się absolutnym brakiem pociągu seksualnego wobec osób tej samej czy odmiennej płci. Dla niektórych wydaje się to nie do pomyślenia, że można w ogóle nie odczuwać pożądania, ani nie czuć potrzeby utrzymywania relacji seksualnych.

Wśród nas są jednak ludzie, którzy z natury nie odczuwają pociągu seksualnego, co zostało uznano za odrębną orientację seksualną (choć niektórzy twierdzą, że to po prostu jej brak).

Aseksualność to poniekąd temat tabu w społeczeństwie, w którym niezwykle ważnym aspektem ludzkiego życia jest seks. Osoby aseksualne zdają się być zupełnie niewidzialne; prawda jest jednak taka, że są wśród nas i warto dowiedzieć się o nich więcej, aby lepiej ich zrozumieć.

Aseksualność to temat praktycznie niewidoczny w mediach czy prywatnych rozmowach. W rzeczywistości wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej orientacji seksualnej. Brak relacji intymnych w związku jest za to źródłem frustracji i konfliktów.

Może się nawet okazać, że bez pożądania wytrwanie w związku w ogóle nie będzie możliwe. Wokół aseksualności narastają różne mity; mówi się na przykład, że jest ona konsekwencją celibatu lub przekonań religijnych.

W rzeczywistości tak nie jest i dzisiaj właśnie chcemy rozprawić się z tego rodzaju nieprawdziwymi informacjami.

Aseksualność, brak orientacji seksualnej

Jako że osoba aseksualna nie odczuwa pociągu seksualnego, nie czuje też potrzeby utrzymywania relacji intymnych, ani też pozostawania w związku. Nie pociągają jej ani osoby odmiennej, ani tej samej płci – poniekąd można po prostu stwierdzić, że osoba taka nie ma orientacji seksualnej.

Innymi słowy aseksualność jest orientacją nie-seksualną. 

Temat aseksualności był przez lata zaniedbywany, zarówno przez naukowców, jak i lekarzy, czy opinię publiczną jako taką. W wyniku tego wiemy bardzo niewiele o osobach aseksualnych, a sama aseksualność obrosła w liczne mity, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Aseksualność

Aseksualność nie jest niczym powszechnym i może na pierwszy rzut oka wydawać się czymś nienaturalnym – w końcu seksualność i życie intymne jest niezwykle ważnym aspektem ludzkiego funkcjonowania. Seks to nie tylko przyjemność, ale i sposób na przedłużenie gatunku.

Mimo wszystko w aseksualności nie ma niczego nienaturalnego – jest to taka sama orientacja jak każda inna, na którą nie ma się wpływu i z która po prostu się żyje. Nie jest chorobą, ani cechą osoby skrajnie religijnej czy konserwatywnej.

To po prostu orientacja nie-seksualna, wrodzony brak pociągu seksualnego.

Orientacja seksualna

Ogromna presja społeczna

Być może sądzisz teraz, że osoba aseksualna ma w rzeczywistości o wiele mniej problemów niż ludzie odczuwający pociąg seksualny do innych osób, w rzeczywistości jednak życie takiej osoby wcale nie jest prostsze.

Oczywiście coraz więcej mówi się o różnych orientacjach seksualnych i wiemy już, że są one sprawą wrodzoną i naturalną; wszystkie więc powinny być traktowane tak samo. Niestety presja społeczna i dyskryminacja to problemy, z którymi borykają się osoby należące do mniejszości – w tym właśnie osoby aseksualne. 

Pewien aseksualny chłopak, Javier, podzielił się w Internecie swoimi przemyśleniami na ten temat, pisząc: ,,Zawsze miałem problem z nawiązywaniem relacji i długo zajmowało mi stworzenie związku.

Pożądanie

To było trudne i gdy już się udawało, miałem poczucie, że jest to wynikiem nacisku ze strony otoczenia, a nie mojej wewnętrznej potrzeby. Nigdy nie czułem, że to coś, czego pragnę”.

Aseksualne osoby czują presję otoczenia; chcą być tacy jak inni, więc zmuszają się do wchodzenia w relacje, na które wcale nie mają ochoty. Zmęczone ciągłymi pytaniami, chcą się po prostu dostosować.

W przeciwnym wypadku spotykają się z odrzuceniem i marginalizacją. Zastanówmy się na przykład, jak wygląda życie osoby aseksualnej w świecie przesyconym seksem, gdzie nawet reklamy telewizyjne są silnie nacechowane w ten sposób?

Taki przekaz jest dla osób aseksualnych zupełnie obcy i niezrozumiały.

Brak pożądania istniał od zawsze

Brak orientacji seksualnej istniał od zawsze, choć część osób zdaje sobie sprawę ze swojej aseksualności dopiero, gdy wiąże się z kimś seksualnie aktywnym. Warto jednak podkreślić, że aseksualność nie zawsze jest tożsama z niechęcią do wchodzenia w związki.

Cytowany przez nas Javier mówił, że relacje były dla niego trudne i nie czuł potrzeby ich nawiązywania; w rzeczywistości jednak niektóre osoby aseksualne chciałyby być w związku – tylko bez życia intymnego.

Związek osoby aseksualnej z osobą o innej orientacji jest trudny, a często wręcz niemożliwy. Wymaga ogromnej dawki cierpliwości, miłości i zrozumienia.

Tylko szczera rozmowa pozwoli stwierdzić, czy związek ma szanse na przetrwanie, ale pod warunkiem, że żadna ze stron nie będzie musiała się poświęcić i robić czegoś wbrew sobie.

Frustracja seksualna

Aseksualność nie oznacza nieumiejętności kochania – każdy z nas potrzebuje bliskości, czułości, zrozumienia, ale nie zawsze w formie relacji seksualnych.

Aseksualne osoby czasami czują się zmuszone do zaspokojenia potrzeb partnera, z którym są w związku. Nie czują takiej potrzeby, ale decydują się na współżycie lub pieszczoty. Robią to jednak nie dla siebie, ale tylko i wyłącznie dla partnera.

Komunikacja jest w takich przypadkach najważniejsza – szczera rozmowa może zdziałać cuda i relacja taka może się udać.

Organizacje zrzeszające mniejszości seksualne i ich przedstawiciele potwierdzają, że relacja osoby aseksualnej z osobą o innej orientacji jest możliwa. Czasami rozwiązaniem jest tak zwany otwarty związek lub inny rodzaj umowy, na którą godzą się obie strony.

Zastanów się teraz, czy znasz kogoś aseksualnego? Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoby aseksualne są wśród nas, co wcale nie sprawia, że nie są w stanie żyć normalnie. Najważniejsza jest szczerość wobec samego siebie i życie w zgodzie z samym sobą. Wtedy wszystko jest możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Portillo, W., Paredes, R. G. (2011). Asexualidad. Revista Digital Universitaria. https://doi.org/10.1080/02560054.2011.636826
  • Lugones Botell, M., & Ram??rez Berm??dez, M. (2015). Asexualidad: La cuarta dimensi??n sexual. Revista Cubana de Medicina General Integral.
  • Carranza, J. (2002). La evolución del sexo. LA BASE DE LA BIOLOGÍA Y ETOLOGÍA,.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.