Antydepresanty - Pomyśl zanim je odstawisz

Nawet jeśli zażywane antydepresanty przyniosły już poprawę, nie odstawiaj ich zbyt szybko. Proces leczenia wymaga okresu przejściowego, podczas którego musisz pozostać pod nadzorem lekarza.
Antydepresanty - Pomyśl zanim je odstawisz

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2019

Dla niektórych osób walczących z depresją i zaburzeniami lękowymi antydepresanty są jedyną pomocą. U innych osób nie przynoszą oczekiwanych efektów lub są przez nie przyjmowane niechętnie.

Jeśli zażywasz antydepresanty, ale nie czujesz, że przynoszą poprawę, dowiedz się więcej na temat sposobu ich działania zanim zdecydujesz się je odstawić.

Przemyśl dobrze tę decyzję, a najlepiej skonsultuj ją z lekarzem. Trzeba bowiem mieć na względzie, że tego typu leki maja wpływ na pracę mózgu i nagłe zmiany ich dawkowania nie są wskazane.

Zobacz, jakie aspekty musisz wziąć pod uwagę zanim przerwiesz kurację antydepresantami.

Skonsultuj się z lekarzem zanim odstawisz  antydepresanty

Jeśli rozważasz przerwanie kuracji antydepresantami, porozmawiaj najpierw na ten temat ze swoim psychologiem lub psychiatrą. Powiedz mu o swoich oczekiwaniach, wątpliwościach i obawach.

Jako pacjent masz prawo zadecydować o tym, czy będziesz stosować przepisaną kurację farmakologiczną. Jednak najpierw koniecznie zapytaj o efekty uboczne odstawienia leków.

Wiele osób przestaje zażywać przepisane leki, kiedy tylko zauważą poprawę. Zaczynają czuć się lepiej i myślą, że już nie potrzebują leków zapominając, że uczucie szczęścia jest wywołane w sposób farmakologiczny.

Wyjaśnij dokładnie swojemu lekarzowi, jak się czujesz, aby mógł on stwierdzić, czy powinieneś kontynuować leczenie antydepresantami.

Wizyta u lekarza - kiedy odstawić antydepresanty

Czasem trudno jest opisać swój stan emocjonalny, a sam proces leczenia zabiera dość dużo czasu i niejednokrotnie wymaga próbowania różnorodnych leków i dawek, co może być męczące. Jeśli Twój lekarz stwierdzi, że możesz zaprzestać kuracji, najlepiej jest stopniowo obniżać dawkę leku. W ten sposób złagodzisz stopień możliwych skutków ubocznych odstawienia leku.

Osoby, które chcą przestać brać antydepresanty ze względu na wywoływaną przez nie np. ospałość czy pobudzenie, powinny poprosić lekarza o przepisanie alternatywnego leku.

Warto spróbować różnych leków i znaleźć ten, który najlepiej działa na Twój organizm zamiast od razu decydować się na zaprzestanie kuracji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj ten ciekawy artykuł: Depresja u dzieci: nieznana, nierozumiana i zapomniana

Kuracja antydepresantami trwa dłużej niż myślisz

Do gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych niejednokrotnie trafiają pacjenci, którzy są sfrustrowani długotrwałym oczekiwaniem na efekty działania antydepresantów. Czasem chorzy zauważają zmiany, ale są odwrotne do tych, których się spodziewali. Liczą na to, że dzięki lekom szybko pozbędą się smutku, apatii, obaw i innych zaburzeń towarzyszących depresji.

Lekarze również chcieliby, aby leki pomagały pozbyć się wszelkich kłopotów zdrowotnych jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Niestety, kwestia ta jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga zarówno cierpliwości, jak i wiedzy na temat działania antydepresantów.

depresja

Po pierwsze, musisz dać swojemu organizmowi czas, aby przyzwyczaił się do dawki przyjmowanego leku. Pacjenci często spodziewają się zauważalnych efektów już po kilku dniach leczenia.

Nawet jeśli poczujesz jakąś poprawę, zaufaj lekarzowi i kontynuuj kurację tak długo, jak ci to zaleci. Zażywaj leki zgodnie z zaleceniami, zarówno jeśli chodzi o czas, jak i dawkę. Nie zmniejszaj jej kiedy tylko poczujesz się lepiej. Nie zwiększaj też, jeśli spodziewane efekty nie przyjdą zbyt szybko.

Jakiekolwiek zmiany tego typu muszą być omówione z lekarzem, aby nie miały negatywnego wpływu na Twoje zdrowie.

Spodziewaj się zmian nastroju

Osoby, które samodzielnie zaprzestają kuracji antydepresantami bardzo często nie są w stanie poradzić sobie z nagłymi skutkami ubocznymi wywołanymi odstawieniem leku. Wiele badań wskazuje na to, że nagłe przerwanie kuracji antydepresantami zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa.

para konflikt

Dokładne powiązanie pomiędzy zaprzestaniem leczenia, a myślami samobójczymi nie jest jeszcze do końca wyjaśnione. Lekarze jednak są zgodni co do tego, że kwestie te są ze sobą blisko powiązane.

Dlatego też zawsze należy zasięgnąć porady lekarza, aby odstawienie leków nie wiązało się z trudnymi, a czasem niebezpiecznymi skutkami ubocznymi.

Kiedy odstawisz leki, będziesz się dziwnie czuć

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, antydepresanty mają bezpośredni wpływ na pracę mózgu. Ich zadaniem jest regulacja równowagi chemicznej, która po nagłym zaprzestaniu kuracji zostaje na nowo zachwiana.

Może to wywołać takie efekty uboczne, jak:

  • Uczucie “porażania prądem” w głowie
  • Problemy z koncentracją
  • Nagłe zmiany nastroju
  • Problemy z wykonywaniem prostych zadań
  • Kłopoty z pamięcią

Każdy pacjent doświadcza tego w inny sposób. W ciągu pierwszych kilku dni możesz nie zauważyć niczego niepokojącego, a potem nagle stwierdzisz, że nie jesteś w stanie jasno myśleć.

Nie musisz się obawiać, kiedy zauważysz te objawy. Skonsultuj się jednak z lekarzem, aby mógł on stwierdzić, czy ich nasilenie nie jest zbyt duże.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Syndrom pustego gniazda: na czym polega?

Decyzja o zażywaniu antydepresantów należy do Ciebie

Osoby cierpiące na depresję prowadzą bardzo trudną walkę. Przechodzą przez emocjonalną burzę i często spotykają się ze sprzecznymi opiniami lekarskimi. Do tego dochodzą porady i chęć pomocy ze strony bliskich, która niejednokrotnie przybiera niewłaściwą formę. Nie każdy rozumie bowiem, jak czuje się chory.

W całym tym zamieszaniu chory na depresję czuje się czasem zagubiony i może mu się zdawać, że stracił kontrolę nad swoim życiem. Pamiętaj jednak, że decyzja o tym, czy będziesz przyjmować leki na depresję czy nie, należy tylko i wyłącznie do Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.