Alergia vs astma – co warto wiedzieć?
Alergia zwykle występuje wiosną i jest bezpośrednio związana z występowaniem zwiększonego stężenia pyłków w powietrzu. Oddziałują one bardzo niekorzystnie na podatny na uczulenie organizm, stając się przyczyną obrzęku oskrzeli.
Alergia, podobnie zresztą jak astma, wywołuje przykre objawy, takie jak trudności z oddychaniem, duszności, łzawienie oczu, itp.
Dowiedz się dziś z nami, jak jest różnica między popularną wiosenną alergią a astmą oraz poznaj najskuteczniejsze naturalne rozwiązania, które pomagają skutecznie przezwyciężyć uciążliwe symptomy uczulenia.
Alergia i astma – poznaj różnice
Obydwie dolegliwości – alergia i astma – są ze sobą ściśle powiązane. Należy podkreślić, że wywołujące alergię pyłki są również odpowiedzialne za napady astmy. Trzeba jednak podkreślić, że nie stanowią one głównej przyczyny astmy.
Są one zaledwie jednym z czynników, które wpływają na występowanie ataków tej choroby. Nie należy więc mylić ze sobą tych dwóch terminów. Alergia i astma to dwie różne dolegliwości.
- Astma to przewlekła choroba, która objawia się stanem zapalnym oskrzeli. Następuje ich podrażnienie i zwężenie, co powoduje zaburzenia prawidłowego procesu oddychania.
- Z kolei alergia to odpowiedź układu immunologicznego wobec ataku rozmaitych substancji (tak zwanych alergenów), które u większości osób nie wywołują żadnych reakcji uczuleniowych.
Przeczytaj koniecznie: Alergie? Oto 7 produktów o właściwościach łagodzących
Astma
- Astma to obecnie bardzo powszechna choroba. Z roku na rok statystyki wskazują coraz więcej nowych przypadków. Problemu tego jednak nie należy lekceważyć, ponieważ może być on przyczyną śmierci.
- Ryzyko wystąpienia tej choroby jest bardzo wysokie u dzieci poniże 15 roku życia. W rzeczywistości astma właśnie głównie jest kojarzona z chorobami dzieciństwa.
- Warto zaznaczyć również, że astma będąca wynikiem alergii jest dużo bardziej popularna wśród dzieci niż wśród dorosłych.
Znaczenie kuracji leczniczej
Wszystkie osoby zmagające się z astmą powinny szczególnie zadbać o siebie zwłaszcza w okresie wiosennym, ponieważ to w tych miesiącach rośliny pylą najsilniej i mogą stać się przyczyną bardzo uciążliwych objawów. Jak zatem zapobiec wystąpieniu alergii?
Lekarze i specjaliści zgodnie twierdzą, że stosowana kuracja lecznicza nie powinna wpływać na jakość życia pacjenta. Zalecana kuracja będzie więc zależała w dużej mierze od codziennych nawyków i stylu zdrowia podatnej na alergie i astmę osoby.
Do natychmiastowego leczenia przykrych objawów astmy powszechnie stosuje się inhalatory. Ich wielką zaletą jest możliwość dostosowania odpowiedniej dawki. Najnowocześniejsze modele są niezwykle praktyczne i łatwe w użyciu.
Wiosenna alergia i astma pod kontrolą
- Regularnie sprawdzaj informacje na temat poziomu pylenia roślin w twojej okolicy oraz prognozy na najbliższe dni. Jeśli masz w planie wyjazd, dowiedz się, czy przypadkiem w miejscu tym akurat nie ma silnego pylenia poszczególnych roślin.
- Osoby podatne na napady astmy i wiosennych alergii powinny w tej porze roku maksymalnie ograniczyć wyjazdy na wieś, wycieczki do lasu, spacery po parku itp. Jednocześnie – oczywiście w miarę możliwości – należy zrezygnować z przebywania na powietrzu, zwłaszcza gdy pylenie jest naprawdę silne.
- W okresach, gdy poziom pylenia jest wysoki, należy zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych oraz stosować maseczkę ochronną.
- Przykładaj wielką wagę do częstego i prawidłowego wietrzenia mieszkania. Pamiętaj, że ryzyko dostania się do wnętrza pyłków jest największe o zachodzie słońca.
- Regularnie sprawdzaj, czy filtry przeciwalergiczne samochodu i klimatyzacji działają prawidłowo.
Przeczytaj koniecznie: Zdrowa sypialnia – poznaj kilka trików
Astma – postawienie diagnozy
Rozpoznanie astmy odbywa się na podstawie odpowiednio dobranych testów. Ich celem jest analiza funkcji dróg oddechowych: drożności, sprawności oskrzeli, testy prowokacji oskrzeli, badania i analiza reakcji skórnych, określenie poziomu alergenów w krwi, itp.
Alergia i astma – jak odbywa się leczenie?
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem leczenia alergii i astmy jest prawidłowa kontrola poziomu substancji, która wywołuje atak alergiczny. Należy wówczas maksymalnie ograniczyć kontakt z alergenami.
Istnieje szereg lekarstw, które skutecznie pomagają zwalczyć uciążliwe objawy ataku alergii lub astmy. Są one powszechnie znane pod nazwą leków objawowych.
Należy jednak być świadomym, że tego typu leki pomagają jedynie złagodzić symptomy choroby, nie zwalczają jej przyczyny. Przyjmowane podczas alergii leki można podzielić na dwa typy:
- Stosowane przez długi okres czasu w celu złagodzenia stanu zapalnego oraz zapobieżenia atakom astmy.
- Leki do przyjmowania jednorazowego podczas ataku alergii, tzw. kortykosteroidy, leki rozszerzające oskrzela, teofilina.
Przeczytaj koniecznie: Cebula – najlepsza na przeziębienie i alergie
Szczepionki przeciwalergiczne i immunoterapia
Działanie popularnych w ostatnich latach szczepionek polega na stopniowym wprowadzaniu alergenów do naszego organizmu. Celem tego zabiegu jest obniżenie lub całkowite wyeliminowanie wrażliwości na poszczególnych alergen.
Dzięki zastosowaniu szczepionki można zapobiec lub znacząco ograniczyć występowanie reakcji alergicznych w przyszłości.
- W większości przypadków kuracja lecznicza trwa od trzech do pięciu lat. Jest to jedna z form immunoterapii wykorzystywanych do leczenia przypadków astmy o podłożu alergicznym (wywołanych uczuleniem na pyłek roślin, roztocza, sierść zwierząt, niektóre grzyby itp.).
- Tego typu kuracja jest jedyną oficjalnie uznaną przez Światową Organizacje Zdrowia za skuteczną w przypadkach leczenia alergii i astmy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jareño Esteban, J. J., Cisneros Serrano, C., García-Salmones Martín, M., López Viña, A., & Melero Moreno, C. (2009). Asma bronquial. Revista de Patologia Respiratoria. https://doi.org/10.1016/S1576-9895(09)70063-3
- Aguarón Pérez J et al. (2009). Gema 2009. Guía española para el manejo del asma. Área de Asma SEPAR. https://doi.org/10.1016/S0300-2896(15)32812-X
- OMS. (2013). OMS | Asma. WHO. https://doi.org/10.1007/s12467-016-0003-y
- Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease. (2015). Global Initiative for Chronic Obstructive. Global Obstructive Lung Disease. https://doi.org/10.1097/00008483-200207000-00004
- Vargas-Becerra, M. (2009). Epidemiología del asma. Neumología y Cirugía de Tórax.