4 naturalne sposoby na nieżyt nosa
Każdy, kto cierpi na nieżyt nosa, wie, że schorzenie to może być naprawdę frustrujące. Dyskomfort związany z wieloma objawami tej przypadłości może znacznie obniżyć jakość życia.
Swędzące nozdrza i stale cieknący nos mogą naprawdę irytować ludzi. Istnieje jednak wiele alternatywnych sposobów na rozwiązanie tego problemu.
Czym jest nieżyt nosa?
Znany również jako alergiczny nieżyt nosa lub katar sienny, nieżyt nosa jest jedną z najbardziej niewygodnych chorób zapalnych w obrębie jamy nosowej. Jest klasyfikowany jako przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane alergią.
Schorzenie to powodują głównie: kurz, roztocza, dym, pyłki, sierść zwierząt, toksyczne chemikalia i wiele innych. Może być również wynikiem alergii pokarmowej.
Jak rozpoznać nieżyt nosa
Objawy tego schorzenia są ściśle związane z nosem i gardłem. Ważne jest, aby wiedzieć, jak im zapobiegać. Poniższa lista pomoże Ci łatwo rozpoznać problem:
- swędzące oczy,
- zaróżowione oczy,
- ciągłe łzawienie z oczu,
- kaszel,
- zatkany nos,
- swędzące nozdrza,
- przejrzysty śluz w nadmiernej ilości.
Są to najczęstsze objawy. Istnieją jednak inne, mniej powszechne sygnały zapalenia błony śluzowej nosa:
- zmęczenie,
- bóle głowy,
- trudności ze snem,
- obrzęk nozdrzy.
Naturalne środki na nieżyt nosa
Oprócz wizyty u specjalisty i przestrzegania jego zaleceń, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest podjęcie odpowiednich środków higienicznych. Pamiętaj, że po wyleczeniu choroby wszystkie zdrowe nawyki mają znaczenie. Bycie konsekwentnym jest również kluczowym elementem w zwalczaniu nieżytu nosa.
Poniższe naturalne środki ułatwiają oddychanie i łagodzą większość objawów nieżytu nosa.
Kurkuma
Kurkuma jest dobra nie tylko na nieżyt nosa. Zapewnia wiele korzyści w leczeniu wszystkich rodzajów alergii.
Jej właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające bardzo pomagają w leczeniu objawów nieżytu nosa. Kurkuma niweluje zatkanie nosa, swędzenie i obrzęk.
Sposób użycia
Wymieszaj 6 łyżek zmielonej kurkumy z 2 łyżkami miodu. Przechowuj mieszankę w szczelnym słoiku. Codziennie przez miesiąc spożywaj 2 łyżki, a zauważysz poprawę.
Lukrecja
Lukrecja to krzew o właściwościach przeciwzapalnych. Korzenie tego krzewu są jednak stosowane w leczeniu nieżytu nosa. Jest to środek tak silny, że porównuje się go do kortyzonu, ale jest on naturalny.
Podobnie jak kurkuma, lukrecja może być stosowana przy każdym rodzaju alergii. Możesz jej używać jako środka wykrztuśnego i leczącego kaszel. UWAGA: stosowanie lukrecji nie jest zalecane dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.
Sposób użycia
Istnieje wiele różnych sposobów spożywania lukrecji. Trzy główne sposoby to: w postaci pigułek, naparu lub wyciągu z lukrecji.
Czosnek
Czosnek posiada trzy wspaniałe cechy. Przede wszystkim jest łatwo dostępny. Po drugie, jest tani. Po trzecie, zapewnia szereg korzyści zdrowotnych: jako antybiotyk, środek przeciwwirusowy, przeciwbakteryjny, przeciwzapalny… Jest on nawet wykorzystywany jako jeden ze składników stymulantów immunologicznych.
Sposób użycia
Używanie czosnku w przypadku nieżytu nosa jest bardzo łatwe. Wystarczy codziennie żuć dwa surowe ząbki czosnku. Dodatkowo możesz dodawać czosnek do wielu przepisów. Zaleca się konsultację z lekarzem, aby upewnić się, czy nie spożywasz zbyt dużej ilości czosnku dziennie.
Zielona herbata
Zielona herbata to – bez wątpienia – jeden z najsłynniejszych naturalnych środków leczniczych na świecie. Chociaż stosuje się ją głównie jako środek moczopędny, można jej również użyć w leczeniu nieżytu nosa.
Zielona herbata posiada właściwości, które blokują produkcję histaminy – związku odpowiedzialnego za większość objawów nieżytu nosa.
Sposób użycia
Jeśli chodzi o zieloną herbatę, to korzyści z niej płynące wynikają z częstej konsumpcji. Możesz ją pić w dowolnym momencie w ciągu dnia. W przypadku zapalenia błony śluzowej nosa zaleca się picie przynajmniej 2-3 filiżanek dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wu S, Xiao D. Effect of curcumin on nasal symptoms and airflow in patients with perennial allergic rhinitis. Ann Allergy Asthma Immunol. 2016 Dec;117(6):697-702.e1. doi: 10.1016/j.anai.2016.09.427. Epub 2016 Oct 24. PubMed PMID: 27789120.
- Mendoza Amatller, Alfredo, & Mansilla Canelas, Gonzalo. (2002). Rinitis alérgica. Revista de la Sociedad Boliviana de Pediatría, 41(1), 50-53. http://www.scielo.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1024-06752002000100017&lng=es&tlng=es.
- Fireman P. Therapeutic approaches to allergic rhinitis: Treating the child. J Allergy Clin Immunol 20o0; 105: 616-21.