Zmarszczki na twarzy? Mówimy im NIE!

W związku z tym, że są to produkty całkowicie naturalne, ich data przydatności nie będzie długa, dlatego lepiej przygotowywać kremy w mniejszych ilościach. W ten sposób wykorzystasz cały preparat i unikniesz jego zepsucia.
Zmarszczki na twarzy? Mówimy im NIE!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Raquel Aldana

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Zmarszczki pojawiają się na twarzy wraz z upływem czasu i starzeniem się organizmu. Z biegiem lat działanie wielu czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych wpływa na głębsze warstwy skóry, powodując śmierć komórek, a to w konsekwencji pojawianiem się bruzd i zagłębień.

Czynniki zewnętrzne, które wpływają na skórę twarzy, są bardzo różne, a niektóre z nich to ekspozycja na słońce, nieprawidłowy makijaż, ekspozycja na wiatr, palenie papierosów, spożywanie alkoholu między innymi.

Z kolei do wewnętrznych czynników, które powodują zmarszczki, należą zaburzenia w zachodzeniu procesów trawiennych, nieodpowiednia dieta, bezsenność, działanie wolnych rodników, które powinny być neutralizowane i usuwane.

Masowa produkcja wolnych rodników niszczy bowiem nasze zdrowe komórki i sprzyja powstawaniu zmarszczek w taki sam sposób, jak powstają one po wielogodzinnym regularnym opalaniu.

Oczywiście najlepiej jest wcześniej zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry niż później borykać się z problemem dlatego ze słońcem i makijażem lepiej zachować ostrożność, a dziś poznasz kilka naturalnych sposobów, które pomogą Ci zmniejszyć widoczność tych już powstałych.

Naturalne kremy na zmarszczki

Gdy zmarszczki już pojawią się na naszej twarzy, nie możemy ich usunąć, ale można opóźnić proces ich pogłębiania poprzez regularne i wytrwałe dbanie o skórę.

Istnieje wiele naturalnych sposobów i trików, które pomogą w utrzymaniu elastyczności skóry oraz poprawią jej wygląd i dodadzą zdrowia.

Dziś przedstawimy cztery przepisy na wykonanie przeciwzmarszczkowych kremów, które możesz przygotować w domu i stosować na każdy tydzień.

Palenie i starzenie

1. Krem na zmarszczki z masła i malwy

Składniki:

  • 75 g drobno posiekanych liści świeżej malwy
  • 100 g masła (najlepiej z dodatkiem soli)

Sposób przygotowania:

  • w misce należy umieścić drobno posiekane liście z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Powinno być jej na tyle, by liście mogły się ugotować. Dzięki nim, skóra zostanie nawilżona i odpowiednio ochroniona
  • w osobnym naczyniu podgrzewamy masło przy użyciu łaźni wodnej. Po roztopieniu masła, należy dodać wcześniej ugotowane liście malwy i dokładnie wymieszać
  • po zakończeniu gotowania, przelać preparat do słoika z szerokim otworem – dzięki czemu nabieranie preparatu będzie dużo łatwiejsze
  • pozostawić mieszankę do ostygnięcia, a następnie schłodzić w lodówce
Ślaz

Zastosowanie:

Stosowanie polega na aplikacji kremu delikatnymi okrężnymi ruchami w miejscach gdzie zaczęły pojawiać się zmarszczki, 1-2 razy dziennie. Pozostawić do działania na około 30 minut, a następnie usunąć przy użyciu ciepłej wody.

2. Maść przeciwzmarszczkowa z cytryny i masła

Składniki:

  • 200 g masła
  • 40 g esencji z cytryny

Sposób przygotowania:

  • aby przygotować tę maść należy umieścić wskazaną ilość masła w słoiku i umieścić w łaźni wodnej. W ten sposób produkt nie utraci swoich właściwości. Po roztopieniu pozostawić naczynie do ostygnięcia
  • gdy temperatura nieco opadnie, dodać wskazaną ilość esencji z cytryny i wszystko dokładnie wymieszać. Zamknąć słoik i przechowywać w lodówce, aż do momentu użycia
Masło

Zastosowanie:

Maść nakładać na twarz wykonując przy tym delikatny masaż. Pozostawić do działania na 20-25 minut, a następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą. Preparat ten najlepiej stosować dwa razy dziennie rano i wieczorem.

3. Krem na zmarszczki z cebuli, miodu i wosku pszczelego

Składniki:

  • 30 g soku z cebuli (jedna łyżka)
  • 25 g miodu z kwiatów pomarańczy (jedna łyżka)
  • 30 g żółtego wosku pszczelego (rekomendowany żółty jednak można również użyć białego)

Sposób przygotowania:

  • przygotowanie rozpocząć od uzyskania soku z cebuli. Można posłużyć się blenderem lub rozdrabniarką do warzyw
  • w szklanej butelce przy użyciu łaźni wodnej roztopić wosk
  • gdy jest on już roztopiony, dodać do niego sok z cebuli i mód. Wszystko dokładnie wymieszać i pozostawić do ostygnięcia przed użyciem
Wosk

Zastosowanie:

Wygładzanie zmarszczek przy użyciu tego preparatu polega na codziennej aplikacji na skórę twarzy i w miejsca gdzie zaczynają się one pojawiać.

4. Krem przeciwzmarszczkowy z granatem i masłem

Składniki:

  • 20 g soku z granatu (dwie łyżki)
  • 30 g masła

Sposób przygotowania:

  • w łaźni wodnej rozpuścić podaną ilość masła i zanim do końca, przestygnie dodać sok z granatu
  • wszystko dokładnie wymieszać i odczekać do ostudzenia preparatu. Podczas mieszania będzie dało się wyczuć jak sok łączy się z masłem i przyjmuje gęsta jednolitą konsystencję
  • na koniec zamknąć słoik i umieścić w lodówce, aż do momentu użycia
Sok z granatu

Zastosowanie:

Preparat nakładać na miejsca, gdzie zaczęły pojawiać się zmarszczki 1-2 razy dziennie rano i wieczorem. Jeżeli zabieg stosowany będzie tylko raz dziennie lepiej, żeby było to rano, ponieważ w nocy skóra oddycha lepiej, jeżeli jest oczyszczona.

Maści nie należy stosować dłużej niż 10-15 minut. Po upływie tego czasu należy usunąć wszystko ciepłą wodą.

Zawsze należy zachować ostrożność i starać się by kremy nie dostały się do oczu. Dodatkowo należy uważać, by nie zabrudziły ubrań ani włosów.

Znając już wszystkie zasady, jakich należy przestrzegać, jesteś gotowa do przeprowadzenia zabiegów kosmetycznych we własnym domu, by później cieszyć się zdrową i wypielęgnowaną skórą twarzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alfaro, Txumari. (2008). La belleza entra por la boca. S.A. Ediciones B.
  • Aslam, Muhammad & Philip Lansky, Ephraim & Varani, James. (2006). Pomegranate as a cosmeceutical source: Pomegranate fractions promote proliferation and procollagen synthesis and inhibit matrix metalloproteinase-1 production in human skin cells. Journal of ethnopharmacology. 103. 311-8. 10.1016/j.jep.2005.07.027.
  • Burlando, Bruno & Cornara, Laura. (2013). Honey in dermatology and skin care: A review. Journal of cosmetic dermatology. 12. 306-13. 10.1111/jocd.12058.
  • Carson, Christine & Hammer, Katherine & Riley, T.V.. (2006). Melaleuca alternifolia (Tea Tree) Oil: A Review of Antimicrobial and Other Medicinal Properties. Clinical microbiology reviews. 19. 50-62. 10.1128/CMR.19.1.50-62.2006.
  • Barros, L., Carvalho, A. and Ferreira, I. (n.d.). Leaves, Flowers, Immature fruits and Leafy flowered stems of Malva sylvestris: a comparative study of the nutraceutical potential and composition. [PDF] Available at: https://core.ac.uk/download/pdf/153404480.pdf [Accessed 11 Jan. 2019].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.