Złuszczające maseczki na popękane pięty

Choć prawda jest taka, że o piętach najczęściej przypominamy sobie latem, warto o nie dbać przez cały rok. Pamiętaj o ich nawilżaniu, a unikniesz późniejszych problemów.
Złuszczające maseczki na popękane pięty
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Popękane pięty to dość powszechny problem szczególnie w czasie upałów i wcale nie prosty do wyeliminowania. Istnieje kilka czynników, które wpływają na tak drastyczne przesuszenie skóry w tamtych okolicach ciała.

Często jest to niewłaściwe obuwie lub nieprawidłowa postawa podczas chodzenia.

W dzisiejszym artykule dowiesz się w jaki sposób można przeprowadzić rutynowe złuszczanie stóp, jak przygotować maseczki na popękane pięty, ale też znajdziesz kilka porad jak uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Dlaczego pięty pękają?

Obuwie

Istnieje wiele powodów przez, które nasze pięty cierpią i zaczynają pękać:

Sucha skóra

Jeżeli jesteś właścicielem suchej skóry, jest bardziej prawdopodobne, że Twoje pięty popękają. Dzieje się tak na skutek braku nawilżenia i jej elastyczności.

Należy również mieć na uwadze, że niektóre choroby jak na przykład te związane z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy powodują problemy z suchością skóry.

Nieodpowiednie obuwie

Nieodpowiednie obuwie to kolejna dość powszechna przyczyna pękających pięt. Szczególnie obserwuje się to w lecie w wypadku korzystania z obuwia o niskiej jakości.

Nieodpowiednia postawa podczas chodzenia

Jeżeli nie podtrzymujemy odpowiednio wagi naszego ciała zarówno w momencie przemieszczania się, jak i w pozycji stojącej może zaowocować to problemami.

Szczególnie gdy wagę utrzymujemy na piętach, a nie rozkładamy jej na całą powierzchni stopy. Skutkiem tego jest to, że nasze pięty muszą utrzymać większe obciążenie i łatwiej wtedy o ich pękanie.

Jak odpowiednio zadbać o piety?

Stopy

Zabiegi te powinny być wykonywane regularnie w ciągu roku, ponieważ jeżeli rozpoczniemy je w momencie, gdy skóra na piętach zaczyna pękać, będzie trudniej uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Metodę tą możemy stosować raz w tygodniu, jednak mimo wszystko nawilżanie powinno być stosowane codziennie po kąpieli czy prysznicu.

Dodatkowo powinniśmy również dobrać odpowiednie obuwie i poprawić postawę, co zmniejszy ryzyko występowania podobnych problemów.

Dobrym pomysłem są też regularne zabiegi refleksologii stóp, jak i przyzwyczajenie się do spacerowania boso po piasku czy trawie. Ta ostatnia czynność jest nie tylko dobra dla naszych pięt, ale korzystnie wpłynie na cały organizm.

Sposób przygotowania leczniczego preparatu

Domowy preparat, który jest bardzo prosty w przygotowaniu, złuszczy martwy naskórek i odpowiednio odżywi popękane części stopy.

Składniki:

  • 2 łyżki grubej soli morskiej (30g)
  • 2 łyżki sody oczyszczonej (20g)
  • 1/2 świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • puree przygotowane z jednego dojrzałego banana i 1/2 dojrzałego awokado
  • 3 łyżki oliwy z oliwek, migdałów i oleju kokosowego (42g)

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać aż do uzyskania jednolitej masy, która nie będzie ani zbyt rzadka, ani zbyt gęsta. W razie konieczności można dodać odrobinę wody.

Jak aplikować preparat?

Peeling stopy

Aby efekty zabiegów były jak najlepsze zaleca się podążanie za poniższymi wskazówkami:

  • zabieg należy rozpocząć od pięciominutowego moczenia stóp w ciepłej wodzie. Jest to świetny sposób na relaks i czas ten można wydłużyć pod warunkiem, że woda będzie utrzymywana w odpowiednio wysokiej temperaturze.
  • W ten sposób pory skóry zostaną otworzone i zostanie ona odpowiednio zmiękczona
  • po zakończeniu należy dokładnie osuszyć stopy i zaaplikować preparat na całą ich powierzchnię
  • wykonać przy tym delikatny masaż, a po zakończeniu obwinąć stopy folią kuchenną. Nie jest konieczne silne jej zaciskanie. Chodzi tutaj o utrzymanie odpowiedniej temperatury
  • tak owinięte stopy pozostawić na 15 minut
  • po upływie zalecanego czasu usunąć folię i ponownie wymasować stopy w celu zwiększenia skuteczności złuszczania. W tym wypadku szczególnie należy się skupić na piętach
  • na zakończenie wystarczy dokładnie umyć stopy i osuszyć tak, by nie pozostały one wilgotne

Nawilżenie stóp

Fundamentalną sprawą przy pękających piętach jest nawilżenie skóry. Zawsze powinniśmy o tym pamiętać zarówno po wykonanym zabiegu, jak i po każdej kąpieli.

Można użyć tutaj konkretnego balsamu przeznaczonego specjalnie do stóp lub zdecydować się na któryś z olei roślinnych. Można posłużyć się tutaj olejem sezamowym, oliwą z oliwek, olejem migdałowym, arganowym lub masłem shea.

Noc to doskonały moment, podczas którego śmiało można nawilżać stopy.

Przed położeniem się do łóżka można zaaplikować na stopy nawilżający balsam, wykonać przy tym porządny masaż, a następnie założyć ciepłe wykonane z naturalnych włókien skarpety (np. z bawełny).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tu, P., & Bytomski, J. R. (2011). Diagnosis of heel pain. American Family Physician. https://doi.org/d9026 [pii]
  • Yung-Hui, L., & Wei-Hsien, H. (2005). Effects of shoe inserts and heel height on foot pressure, impact force, and perceived comfort during walking. Applied Ergonomics. https://doi.org/10.1016/j.apergo.2004.11.001
  • Aldridge, T. (2004). Diagnosing heel pain in adults. American Family Physician.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.