Żelatyna - zrób z niej ekologiczny odświeżacz powietrza
Czy wiesz, że zwykła żelatyna może posłużyć do zrobienia ekologicznego odświeżacza powietrza?
Chyba każdy z nas lubi, kiedy jego dom nie tylko lśni czystością, ale również ładnie pachnie, szczególnie w salonie i sypialni, czyli pomieszczeniach, w których spędzamy większość czasu.
W supermarketach można dostać mnóstwo różnorodnych odświeżaczy, ale są one zrobione na bazie sztucznych środków, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska.
Żelatyna może z powodzeniem zastąpić odświeżacz powietrza jeśli odpowiednio połączysz ją z właściwymi składnikami nadającymi jej piękny kolor i zapach.
Główną zaletą własnoręcznie wykonanych odświeżaczy jest fakt, że są one przyjazne środowisku.
Nawet jeśli gotowe odświeżacze są szybkim i łatwym rozwiązaniem, to musisz pamiętać, że długotrwałe wdychanie chemicznych środków nie jest wskazane.
Żelatyna jest naturalnym i tanim produktem, a do tego można ją połączyć z wieloma różnymi olejkami eterycznymi, dzięki czemu twoje odświeżacze będą spersonalizowane i nadadzą twojemu domowi charakter.
Zobacz jak łatwo jest zrobić odświeżacz powietrza z żelatyny.
Żelatyna – jak z niej zrobić odświeżacz?
Odświeżacze zrobione na bazie naturalnych składników nie mają negatywnego wpływu na układ oddechowy, co ma miejsce w przypadku chemicznych odświeżaczy.
Jeśli odpowiednio połączysz składniki, twój odświeżacz będzie wyglądał tak samo, jak ten kupiony w sklepie, ale nie będziesz zmuszona do wyboru zapachu z dostępnego akurat asortymentu.
Jeśli chcesz przygotować odświeżacz o ciekawszym wyglądzie, możesz do niego dodać elementy dekoracyjne, takie jak muszelki czy suche płatki kwiatów.
Poniżej przedstawiamy sposób przygotowania odświeżacza o pobudzającym zapachu świerku, cytryny lub pomarańczy. Przygotuj kilka sztuk jednocześnie i rozstaw je w różnych zakątkach domu.
Składniki
- 1 opakowanie zwykłej żelatyny
- 2 szklanki zimnej wody (500 ml)
- 1 łyżka stołowa soli (10 g)
- 25 kropel olejku sosnowego
- 3 krople olejku cytrynowego
- 2 krople olejku pomarańczowego
- 1 kropla olejku z bergamotki
- 10 kropel barwnika spożywczego
- 1 łyżka stołowa wódki (10 ml) (opcjonalnie)
- Ozdobne słoiczki
Sposób przygotowania
- Wlej szklankę wody do garnka i doprowadź ją do wrzenia.
- Kiedy zacznie się gotować, dodaj żelatynę i mieszaj energicznie drewniana łyżką aż do całkowitego rozpuszczenia.
- Wsyp łyżkę soli i dodaj drugą szklankę wody.
- Dodaj barwnik spożywczy i olejki eteryczne.
- Przelej gorącą żelatynę do słoiczków.
- Możesz dodać do mieszanki nieco czystej wódki, aby przedłużyć żywotność odświeżacza.
- Odstaw słoiczki na kilka godzin, aby żelatyna stężała i całkowicie wystygła.
- Rozmieść odświeżacze w dowolnych miejscach w domu. Jeśli chcesz, żeby dane pomieszczenie pachniało mocniej, umieść w nim dwa słoiczki z odświeżaczem.
Dodatkowe wskazówki…
Przyjemny, świeży zapach tego ekologicznego odświeżacza powietrza zneutralizuje nieprzyjemne zapachy, które często pojawiają się w różnych częściach domu.
Umieść je blisko koszy na śmieci, wszelkich miejsc, w których może się zbierać wilgoć oraz przy wejściu do salonu i do sypialni.
Pamiętaj, że zapach naturalnego odświeżacza nie jest tak mocny, jak w przypadku kupionego, gotowego produktu, ale nie jest on szkodliwy dla zdrowia twojego i twojej rodziny.
Połączenie, które zaproponowaliśmy powyżej nie jest oczywiście jedyną kombinacją zapachową. Możesz spróbować również zrobić odświeżacze z poniższych olejków:
Bazylia i cytryna
- 20 kropli olejku z bazylii
- 8 kropli olejku z cytryny
Pomarańcza i rozmaryn
- 25 kropli olejku pomarańczowego
- 5 kropli olejku z rozmarynu
Lawenda
- 30 kropli olejku lawendowego
Lawenda, tymianek i cytryna
- 20 kropli olejku lawendowego
- 5 kropli olejku z tymianku
- 2 kropli olejku cytrynowego
Wypróbuj te połączenia, a przekonasz się, że twój dom nabierze nie tylko przyjemnego zapachu, ale i charakteru.
Co najlepsze, ani ty ani twoja rodzina nie będziecie musieli wdychać środków chemicznych zawartych w gotowych odświeżaczach sprzedawanych w supermarkecie.
Jeśli chcesz, aby twoje własnoręcznie zrobione odświeżacze były prawdziwą ozdobą wnętrza, możesz je udekorować tasiemką lub zatopić w żelatynie płatki róż albo ozdobne kamyki.
Nie czekaj i zrób ekologiczne odświeżacze z żelatyny już dziś.