Zatrzymywanie wody w tkankach: przyczyny i leczenie
Zatrzymywanie wody w tkankach organizmu, zwane również retencją płynów, to bardzo powszechna dolegliwość, z którą zmaga się wiele milionów kobiet na całym świecie. Choć nie jest uważana za chorobę, to może być objawem poważnych problemów zdrowotnych.
Jeżeli myślisz, że zmagasz się z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie, powinnaś udać się do lekarza. Specjalista pomoże ustalić Ci źródło problemu. Retencja wody może świadczyć o zaawansowanych chorobach układu sercowo-naczyniowego, nieprawidłowej pracy nerek lub układu trawiennego.
W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Ci problem nadmiernego zatrzymywania płynów w tkankach organizmu. Przeczytaj, aby dowiedzieć się na czym polega problem, jakie towarzyszą mu dolegliwości, jakie może nieść konsekwencje oraz jak stawić mu czoła przy zastosowaniu wyłącznie naturalnych składników.
Czym jest nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie?
Zatrzymywanie wody jest wynikiem gromadzenia się nadmiaru płynów w tkankach organizmu. Problem pojawia się, gdy naturalna równowaga odpowiadająca za prawidłowy przepływ płynów pomiędzy różnymi częściami naszego ciała zostaje zaburzona.
O nadmiernej retencji mówi się wtedy, gdy pomiędzy przestrzeniami wewnątrznaczyniowymi i śródmiąższowymi następuje silny przepływ wody.
Dzięki złożonemu systemowi produkcji hormonów organizm nieustannie reguluje przepływ płynów, aby ich poziom był zawsze prawidłowy i nieszkodliwy dla zdrowia.
Nie ma problemu, jeśli wypijamy więcej wody niż organizm potrzebuje do prawidłowego wykonywania wszystkich swoich funkcji. Woda zostaje wtedy wydalona przez nerki w postaci moczu lub przez skórę wraz z potem.
Problem zaczyna się, gdy z jakiegoś powodu organizm nie jest w stanie naturalnie regulować poziom dostarczanych mu płynów. Przyczyn takiego zaburzenia może być wiele, a towarzyszące mu objawy to nadmierne zatrzymywanie wody w tkankach organizmu
Przeczytaj koniecznie: Retencja płynów – jakich produktów unikać?
Jakie mogą być przyczyny?
Przyczyny retencji płynów w tkankach organizmu można podzielić na dwie odrębne kategorie:
- Czynniki o podłożu organicznym: stany zapalne, zaburzenia krążenia krwi, choroby typowe dla poszczególnych narządów ciała
- Czynniki wynikające ze stylu życia: siedzący styl życia, ekspozycja na silny stres, przyjmowanie różnych leków, czynniki klimatologiczne
Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie w trakcie ciąży
Przynajmniej 50% kobiet w ciąży doświadcza nadmiernego zatrzymywania wody w tkankach organizmu na którymś z etapów rozwoju płodu.
W wyniku silnych zmian hormonalnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, pojawia się opuchlizna kostek i stóp. Nie jest to jednak powód do obaw, ponieważ to normalny objaw spowodowany rozwijającym się nowym życiem.
Powiadom swojego ginekologa o tych dolegliwościach. Z pewnością da kilka wskazówek odnośnie tego, jak złagodzić te przykre objawy. Możesz również spróbować kilku sprawdzonych i naturalnych metod na usunięcie opuchlizny stóp.
Jak w naturalny sposób zwalczyć nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie?
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną
Warto uświadomić sobie, że każdy rodzaj aktywności fizycznej, który wprowadza nogi w ruch, pobudza i usprawnia pracę nerek. Jeśli spędzasz długie godziny, siedząc przy biurku, staraj się wstawać przynajmniej co godzinę i zrobić mały spacer.
Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na odchodzenie od stanowiska pracy, regularnie wykonuj ćwiczenia stóp pod stołem. Unoś stopy, a następnie opuszczaj tak, aby aktywować pracę mięśni nóg.
- Regularnie pływaj
Kiedy tylko masz ku temu okazję, wskakuj do wody – do basenu, morza, jeziora – i pływaj. Rozkładaj szeroko nogi i ramiona, a następnie połóż się na wodzie i daj się ponieść falom, zawsze jednak utrzymując delikatny ruch nóg.
- Zrezygnuj z obcisłej odzieży.
Nie mamy tu na myśli wyłącznie ciasnych spodni i idealnie przylegających do skóry legginsów, zasada ta dotyczy również skarpet, rajstop i pończoch. Pamiętaj, że wygoda i swoboda ruchów są najważniejsze. Często retencja wody spowodowana jest noszeniem zbyt opiętej odzieży.
- Pij dużo niegazowanej wody.
Im więcej pijemy wody, tym więcej wody wydala organizm.
Staraj się pić przynajmniej dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie (8 szklanek). W ten sposób oczyścisz ciało naturalnie oraz wyeliminujesz zgromadzony w tkankach nadmiar płynów.
Może zainteresuje Cię także: Picie dużej ilości wody i jej korzystny wpływ na zdrowie
Codzienna dieta
- Pij na czczo herbatki moczopędne
Wybór w tym przypadku jest bardzo szeroki – napar z pietruszki, kopru, oliwnych liści, skrzypu polnego, pora, sok ze szparagów lub zielonego ogórka.Wszystkie wykazują silne właściwości diuretyczne i pomagają zachować prawidłową równowagę wodną w organizmie.
- Spożywaj pokarmy bogate w potas
Praktycznie wszystkie świeże owoce i warzywa stanowią cenne źródło potasu. Specjaliści zalecają spożywanie przynajmniej 400 g tego ważnego dla organizmu pierwiastka, co oznacza, że należy spożywać przynajmniej pięć niewielkich porcji świeżych warzyw i owoców w ciągu całego dnia.
- Ogranicz spożycie produktów obfitujących w sód
Nadmierne spożycie sodu jest jedną z głównych przyczyn retencji płynów w tkankach organizmu.
Wśród produktów o niskiej zawartości sodu bezsprzecznie królują świeże owoce (zwłaszcza jabłka, gruszki i czereśnie), niektóre ziarna, takie jak ryż i owies, ziemniaki, soja, wszystkie rośliny strączkowe, a także mleko i jego przetwory.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kashani, A., Landaverde, C., Medici, V., & Rossaro, L. (2008). Fluid retention in cirrhosis: Pathophysiology and management. QJM. https://doi.org/10.1093/qjmed/hcm121
- Clark, A. L., & Cleland, J. G. F. (2013). Causes and treatment of oedema in patients with heart failure. Nature Reviews Cardiology. https://doi.org/10.1038/nrcardio.2012.191
- Seifert, J., Harmon, J., & DeClercq, P. (2006). Protein added to a sports drink improves fluid retention. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism.
- O’Brien, J. G., Chennubhotla, S. A., & Chennubhotla, R. V. (2005). Treatment of edema. American Family Physician.