Zapalenie sromu - 5 przyczyn i 5 objawów
Zapalenie sromu to poważny problem, który każda kobieta powinna umieć natychmiastowo zauważyć i wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby szybko złagodzić dolegliwości z nim związane. Zdrowie intymne to jeden z najważniejszych aspektów zdrowia kobiety, szczególnie dlatego, że narządy rodne są u kobiet dużo bardziej narażone na infekcje, niż u mężczyzn.
Bez względu na to, czy kiedykolwiek cierpiałaś na zapalenie sromu, przeczytaj poniższy artykuł i zapamiętaj najważniejsze informacje związane z tym schorzeniem.
Twoje zdrowie jest w twoich rękach. Im więcej o nim wiesz, tym lepiej się uchronisz przed poważniejszymi chorobami układu rozrodczego.
Co to jest zapalenie sromu?
Zapalenie sromu nie jest zaliczane do poważnych chorób, ale może prowadzić do rozwoju innych schorzeń, dlatego należy umieć wcześnie rozpoznać jego objawy.
Główne przyczyny zapalenia sromu to:
- Alergie
- Urazy
- Podrażnienia zewnętrzne
W zależności od przyczyny, zapaleniu sromu może towarzyszyć zapalenie pochwy i jej infekcje, a czasem również opryszczka zewnętrznych narządów rodnych.
Na szczęście z pomocą ginekologa możesz szybko pozbyć się tego problemu.
Przeczytaj również: Pochwa – 10 rzeczy, o których nie wiesz
Zapalenie sromu – przyczyny
Okolice intymne są u kobiet niezwykle delikatne i wrażliwe. Istnieje wiele aspektów, które mają na nie wpływ i mogą prowadzić do zapalenia sromu.
Oto główne przyczyny występowania zapalenia sromu:
1. Kontaktowe zapalenie skóry
Kontaktowe zapalenie skóry zazwyczaj wywołuje uczucie pieczenia i swędzenia. Nie ma jednak powodu do obaw ponieważ nie jest to infekcja.
Do tego rodzaju zapalenia dochodzi kiedy skóra ma kontakt z drażniącymi substancjami, jak np.:
- Mydła
- Produkty do higieny intymnej
- Preparaty do irygacji pochwy
- Prezerwatywy
- Środki plemnikobójcze
- Pachnący papier toaletowy
- Tampony
2. Choroby przenoszone drogą płciową
Opryszczka, rzeżączka i chlamydioza to trzy przenoszone drogą płciową choroby, które mogą prowadzić do wystąpienia zapalenia sromu.
Choroby te zazwyczaj wywołują nieprzyjemne uczucie, w tym ból, swędzenie i pieczenie podczas oddawania moczu.
Bardzo często towarzyszy im nadmierna produkcja wydzieliny pochwowej, która może mieć żółtawy, zielonkawy lub szary kolor i charakteryzować się intensywnym zapachem.
3. Grzybica pochwy
Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia sromu. Jest to infekcja wywołana przez drożdżaki, które powodują uczucie swędzenia i przyczyniają się do podwyższonej produkcji wydzieliny z pochwy.
Grzybicę pochwy można dość łatwo wyleczyć stosując antybiotyki. Czasem nawet leki dostępne w aptece bez recepty są wystarczające. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczne jest sięgnięcie po leki przepisane przez ginekologa.
4. Infekcje bakteryjne
Flora bakteryjna w organizmie jest odpowiedzialna między innymi za prawidłową pracę układu odpornościowego. Tymczasowe zachwiania równowagi w tej florze mogą doprowadzić do zapalenia pochwy.
Problem ten pojawia się często u kobiet stosujących antybiotyki, ponieważ środki te zabijają nie tylko bakterie wywołujące choroby, ale również te dobre, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Bakterie, które najczęściej wywołują zapalenie sromu to:
- Streptococcus
- Gardnerella
- Staphylococcus
Bakteryjnemu zapaleniu sromu towarzyszy zazwyczaj szarawa wydzielina z pochwy, która ma charakterystyczny, rybny zapach.
5. Niski poziom estrogenu
Poziom żeńskiego hormonu, czyli estrogenu, obniża się z wiekiem u każdej kobiety. Na skutek tych zmian, u niektórych osób występuje zapalenie sromu.
Problem ten może się objawiać bólem w okolicach intymnych oraz suchością pochwy, co najczęściej ma negatywny wpływ na kontakty intymne.
Zapalenie pochwy – objawy
Objawy wskazujące na występowanie zapalenia sromu mogą być bardzo różne ponieważ zależą od wielu różnych przyczyn.
1. Uczucie pieczenia
Jednym z pierwszych i najczęstszych objawów zapalenia sromu jest uczucie pieczenia w okolicach intymnych. Nasila się ono szczególnie podczas oddawania moczu i po stosunku seksualnym.
U niektórych kobiet jest jeszcze bardziej odczuwalne jest tuż przed miesiączką.
2. Zaczerwienienie sromu
Zaczerwienienie sromu jest spowodowane zwiększoną ilością krwi w naczyniach krwionośnych tej okolicy. Towarzyszy mu najczęściej stan zapalny i zwiększona ilość wydzieliny pochwowej.
W takiej sytuacji nawet kontakt z bielizną lub codzienne ruchy wywołują dyskomfort. Ważne jest jednak powstrzymać się przed drapaniem i stosowaniem leków lub maści bez konsultacji z lekarzem.
3. Ból podczas stosunku
Jeśli cierpisz na zapalenie sromu, nawet tak przyjemna aktywność jak seks z Twoim partnerem może stać się problemem. Skóra w okolicach intymnych jest obolała i jej dodatkowa stymulacja nie tylko nie daje przyjemności, ale może powodować jeszcze większy ból.
4. Ból podczas oddawania moczu
Uczucie bólu, pieczenia lub swędzenia podczas oddawania moczu nie jest normalnym objawem. Może on być powiązany z chorobami nerek, ale często również wskazuje na zapalenie sromu.
Jeśli masz wątpliwości co do przyczyny tej dolegliwości, musisz bliżej przyjrzeć się pozostałym objawom.
Zobacz także: Barwa moczu – co może Ci powiedzieć o Twoim zdrowiu?
5. Nietypowa wydzielina z pochwy
Jeśli zauważysz, że wydzielina z pochwy jest inna, niż zazwyczaj, może to być oznaka zapalenia sromu. Ciało każdej kobiety działa według własnego mechanizmu, ale każda kobieta potrafi zauważyć wszelkie drobne zmiany.
Wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety jest praktycznie bezbarwna i bezzapachowa. Jeśli zauważysz w niej jakieś zmiany, może to być oznaka zapalenia sromu.
Skonsultuj się z ginekologiem jeśli zauważysz powyższe objawy
Jeśli wystąpi u Ciebie któryś z opisanych wyżej objawów, nie próbuj się ich pozbyć stosując domowe płukanki. Skonsultuj się ze swoim ginekologiem, aby mógł on stwierdzić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.
Pamiętaj, że kondycja twoich narządów rozrodczych jest niezwykle istotnym aspektem zdrowia i nie należy go w żadnym wypadku lekceważyć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McCormack, W. M. (1990). Two urogenital sinus syndromes. Interstitial cystitis and focal vulvitis. The Journal of reproductive medicine, 35(9), 873-876.
- McKay, M. (1991). Vulvitis and vulvovaginitis: cutaneous considerations. American Journal of Obstetrics & Gynecology, 165(4), 1176-1182.
- Peckham, B. M., Maki, D. G., Patterson, J. J., & Hafez, G. R. (1986). Focal vulvitis: A characteristic syndrome and cause of dyspareunia: Features, natural history, and management. American Journal of Obstetrics & Gynecology, 154(4), 855-864.