Zaburzenia hormonalne – 10 ważnych sygnałów
Procesy hormonalne odgrywają kluczową rolę dla naszego zdrowia. Regulują one ważne procesy, takie jak wzrost, metabolizm i funkcje seksualne. Hormony sterują wieloma fizycznymi i psychicznymi zmianami, przez które nasze ciała przechodzą na różnych etapach naszego życia. Często jednak o tym zapominamy.
W związku z tym, wszelkie zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozwoju niektórych chorób i innych problemów zdrowotnych. Niestety wiele osób nie szuka pomocy medycznej, uważając, że ich objawy spowodowane są typowymi problemami zdrowotnymi.
Dlatego niezwykle ważne jest, aby zauważyć znaki ostrzegawcze, które pojawiają się w przypadku zaburzeń hormonalnych. W niniejszym artykule, przyjrzymy się dziesięciu najczęstszym objawom, wskazującym, że nierównowaga hormonalna może być Twoim problem.
Zaburzenia hormonalne
1. Nadwaga
Ciągłe przybieranie na wadze, bez wyraźnej przyczyny, to nie zawsze wynik złej diety. Istnieją przypadki, w których ktoś może przestrzegać zdrowej diety, ale nie jest w stanie schudnąć. To właśnie nierównowaga hormonalna może być tego powodem.
Wzrost poziomu kortyzolu, zwanego “hormonem stresu” jest związany ze skłonnością do przechowywania tłuszczu w niektórych częściach ciała.
2. Bezsenność
Na zaburzenia snu wpływa wiele czynników, jednak lepiej wyeliminować, te wynikające z nierównowagi hormonalnej. W takim przypadku będziesz musiała podjąć ściśle określone działania, które pozwolą Ci zwiększyć poziom melatoniny i serotoniny.
Aby uzyskać lepszą jakość snu, wielu specjalistów sugeruje uprawianie jogi i spożywanie żywności bogatej w tryptofan.
3. Chroniczny stres
Huśtawki nastroju, a przede wszystkim stres, obciążają nasz e nadnercza, co powoduje spadek poziomu progesteronu i innych ważnych hormonów.
Dieta bogata w produkty zawierające tryptofan i uprawianie różnych technik relaksacyjnych, mają bardzo duże znaczenie dla przezwyciężenia tego problemu.
Zobacz także: Wpływ stresu na cykl menstruacyjny
4. Nadmierne pocenie się
Kobiety, które przechodzą menopauzę, doświadczają niepokojących objawów i nocnych potów. Spowodowane jest to spadkiem produkcji estrogenów. Niestety, oba problemy mogą pojawiać się także u młodszych kobiet z powodu nierównowagi hormonalnej i niedoboru składników odżywczych.
Ważne jest, aby spożywać produkty zawierające fitoestrogeny i izoflawony, aby temu przeciwdziałać.
5. Zmniejszony popęd seksualny
Androgen jest hormonem, który występuję zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Steruje on naszym popędem seksualnym.
Spadek tego hormonu powoduje utratę libido i może wywoływać suchość pochwy.
6. Zmęczenie
To całkiem normalne, aby odczuwać zmęczenie po nieprzespanej nocy, lub ze względu na nieprawidłową dietę.
Powinnaś zacząć się martwić, gdy uczucie zmęczenia towarzyszy Ci bez wyraźnej przyczyny. Może to wskazywać na wzrost poziomu kortyzolu, oraz spadek aktywności hormonalnej, która ma wpływ na poziom naszej energii.
Przeczytaj również: Ciągłe zmęczenie – 6 najczęstszych przyczyn
7. Ciągłe podjadanie
Ciągła ochota na słodycze i przejadanie się, są wyraźnymi sygnałami nierównowagi hormonalnej. Ponadto, takie objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy i problemy z sekrecją hormonów, które regulują nasz metabolizm.
Czasami może pomóc ograniczenie spożycia produktów mlecznych i cukru, jak również wyeliminowanie produktów, o których wiemy, że mają zły wpływ na tarczycę.
8. Depresja
Objawy depresji należy przeanalizować bardzo dokładnie, mając na uwadze, że może być ona spowodowana gwałtownymi zmianami hormonalnymi.
Kiedy stwierdzimy, że nie mamy depresji klinicznej, dla poprawy nastroju, zaleca się większe spożycie składników odżywczych. Umożliwi to powrót do właściwej aktywności hormonalnej.
9. Zaburzenia trawienia
Trzy hormony odpowiedzialne są za prawidłowe funkcje trawienne: gastryna, sekretyna i cholecystokinina. Odpowiadają one za optymalizację trawienia, kontrolę stanów zapalnych przewodu pokarmowego, oraz prawidłowe wchłanianie składników pokarmowych.
Dlatego nierównowaga hormonalna może powodować bóle podbrzusza, stany zapalne przewodu pokarmowego i inne zaburzenia trawienne.
10. Wypadanie włosów
Zaburzenia w poziomie testosteronu, dihydrotestosteronu i hormonów tarczycy, mogą powodować nadmierne wypadanie włosów.
Jeśli, po wypróbowaniu sprawdzonych leków, nie widzisz poprawy, musisz skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić poziom hormonów, wymienionych powyżej.
Jak widać, nasze ciało zawsze wysyła nam ważne sygnały, kiedy coś jest nie tak. Chociaż mogłaś przyzwyczaić się do tych problemów, zawsze lepiej sprawdzić, czy te objawy nie łączą się z poważniejszymi schorzeniami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Stress and hormones. Salam Ranabir and K. Reetu. Department of Medicine, Regional Institute of Medical Sciences, Imphal, India. 2011. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3079864/
- Cortisol,. You and yor Hormones. Society for Endocrinology.http://www.yourhormones.info/hormones/cortisol/
- Central effects of stress hormones in health and disease: understanding the protective and damaging effects of stress and stress mediators. Laboratory of Neuroendocrinology, The Rockefeller University. New York. (2009). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2474765/
- Hyperandrogenemia in patients presenting with acne. Scott M Slayden, M.D., Carlos Moran, M.D. (M.Sc.), W.Mitchell Sams Jr., M.D., Larry R Boots, Ph.D., Ricardo Azziz, M.D. (M.P.H, M.B.A.). https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(01)01701-0/abstract
- Mayo Clinic Staff. (2014). Depression (major depressive disorder).
mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/basics/definition/con-20032977 - What is depression? (2011).
nimh.nih.gov/health/publications/depression/index.shtml