Wpływ stresu na cykl menstruacyjny

Poza wpływem na czas trwania cyklu stres może negatywnie wpłynąć na płodność, a nawet zwiększyć częstość występowania bólu związanego z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Wpływ stresu na cykl menstruacyjny

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia, 2019

Wpływ stresu może być silnie odczuwany w cyklu menstruacyjnym i może mieć negatywne konsekwencje u kobiet.

Ten stan jest wynikiem zmęczenia psychicznego, które powstaje, gdy wymagamy wydajności przekraczającej nasze granice.

W związku z tym wpływ stresu może się odbić na naszej witalności i zmniejszyć naszą sprawność i efektywność, których tak potrzebujemy w codziennych zajęciach.

Często kobiety muszą stawiać czoła niepokojom i obawom, które powodują u nich objawy psychiczne, takie jak frustracja, drażliwość, lęk, depresja lub chroniczne zmęczenie.

Niektóre czynniki, które mogą powodować stres, to przede wszystkim przemęczenie związane z nadmiarem pracy, z domem, dziećmi i innymi sprawami.

Wpływ długotrwałego stresu wkrótce zaczyna być odczuwany w postaci objawów fizycznych, takich jak:

  • Bóle głowy
  • Przykurcze mięśni
  • Problemy jelitowe lub sercowe
  • Osłabienie mechanizmów obronnych układu odpornościowego
  • Astenia (zmęczenie lub zmęczenie)
  • Senność

Rodzaje stresu

Aby skutecznie wyeliminować nadmierny wpływ stresu i zarządzać skutkami tego stanu, należy określić, jakiego rodzaju stresu doświadczasz.

Można go zaklasyfikować zgodnie z jego charakterystyką i objawami.

1. Ostry stres

Jest to najbardziej rozpowszechniona forma stresu, czas jej trwania jest krótki i spowodowany nagłymi sytuacjami lub traumatycznymi wydarzeniami, które powodują krótkotrwałą, ale intensywną nadpobudliwość.

Kobieta z bólem głowy

Wśród sytuacji, które mogą go wyzwalać, znajdujemy między innymi:

  • Ślub
  • Wypadek samochodowy
  • Trzęsienia ziemi
  • Pożar
  • Śmierć bliskiej osoby

2. Epizodyczny ostry stres

Jest szkodliwy i może wymagać pomocy medycznej. Zwykle występuje u ludzi, którzy są nieuporządkowani i prowadzą bardzo gorączkowe życie.

Są stale zaangażowani w sytuacje, które powodują ich nadmierne pobudzenie.

3. Chroniczny stres

Wpływ chronicznego stresu jest najbardziej niebezpieczny dla organizmu, gdyż powoduje wiele konsekwencji w naszym organizmie, takich jak zmiany w cyklu menstruacyjnym.

To wyczerpujący stres i powoduje stopniową utratę sił u osoby, która na niego cierpi.

Powstaje, gdy działamy przez dłuższy czas pod presją lub przytłaczają nas jakieś wymagania i dochodzimy do wniosku, że rozwiązanie problemów nie istnieje.

Zwykle zdarza się to osobom, które mają problemy ekonomiczne, żyją w dysfunkcyjnych rodzinach lub w nieszczęśliwym małżeństwie, pracują w nieprzyjemnych miejscach pracy lub nie lubią specjalizacji, której się uczą.

Wpływ stresu na cykl menstruacyjny

To właśnie przewlekły stres ma największy wpływ na okres menstruacyjny. Kiedy jesteś w stresujących sytuacjach, organizm wytwarza nadmiar adrenaliny i kortyzolu. To typowe hormony wydzielane w tych warunkach.

Kobieta z bólem brzucha i termoforem

Adrenalina zwiększa chwilowo Twoją energię, podczas gdy kortyzol zwiększa wydajność funkcji mózgu, ale jednocześnie zmniejsza lub zatrzymuje działanie innych organów, których nie uważa za najważniejsze w tym momencie.

Wśród nich są procesy trawienne i cykl menstruacyjny. Poniżej przedstawiamy niektóre objawy związane z tego rodzaju stresem.

Nieregularne cykle

Średni czas trwania cyklu miesiączkowego wynosi od 28 do 31 dni. Wpływ stresu może się przejawiać w nieregularnych miesiączkach.

  • Polymenorrhoea: charakteryzuje się bardzo krótkimi cyklami menstruacyjnymi, trwającymi krócej niż 21 dni.
  • Oligomenorrhoea: są to cykle menstruacyjne trwające ponad 35 dni.
  • Amenorrhoea : brak menstruacji przez ponad 6 miesięcy lub 6 typowych cykli menstruacyjnych.

Zwiększenie bólu spowodowane zespołem napięcia przedmiesiączkowego

Zestresowana kobieta podczas miesiączki odczuwa nasilony ból i objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dolegliwości zaczyna ją się już po owulacji, około tydzień przed krwawieniem miesiączkowym.

Objawy takie jak wrażliwość, drażliwość, ból piersi, obrzęk, bóle głowy i bóle brzucha, rzeczywiście utrudniają normalne funkcjonowanie w tych dniach.

Zmęczenie i senność

Ze względu na wzrost bólu spowodowany stresem w cyklu menstruacyjnym, kobiety mogą mieć trudności z odpowiednim wypoczynkiem. Również sen w nocy może być niespokojny i nieregularny.

Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że w tych dniach kobiety odczuwają szczególne zmęczenie i senność.

Wpływ stresu na płodność

Ze względu na wszystkie zmiany, które stres może powodować w cyklu menstruacyjnym, może on wpływać na zdolność do poczęcia. Jest to również spowodowane zwiększeniem poziomu kortyzolu w mózgu.

Konsultacja u ginekologa

Ten hormon wskazuje mózgowi, że produkcja estrogenu i progesteronu nie jest konieczna. W konsekwencji pojawia się nieregularna miesiączka, zmniejszająca szanse zajścia w ciążę.

Inne konsekwencje wywołane przez wpływ stresu

Bardzo wysoki poziom stresu podczas cyklu miesiączkowego może spowodować również bardzo poważne zaburzenia u kobiet, takie jak:

  • Utrata pamięci
  • Niska satysfakcja seksualna
  • Wypadanie włosów
  • Trądzik i plamy na skórze
  • Zaburzenia snu
  • Wrzody
  • Gwałtowne zachowanie

Wniosek

Wpływ stresu na cykl menstruacyjny i w naszym ciele jest rzeczywiście bardzo szkodliwy. Wskazane jest, aby uprawiać sport i ćwiczyć techniki relaksacyjne, aby złagodzić jego konsekwencje.

Wypróbowałaś już wszystko? Jeśli tak, pamiętaj, że psycholog również może przynieść dobre rozwiązania. Ten specjalista może pomóc Ci się zorganizować i nauczyć Cię technik rozpoznawania stresu i zarządzania nim.

Zdrowe odżywianie, dobry plan treningowy i kochanie siebie to kluczowe elementy, które pomogą Ci uniknąć stresu i niepokojów.

Nigdy nie zapominaj, że najważniejsze jest Twoje zdrowie, a dopiero potem wszystko inne. Bez dobrego zdrowia nie możesz być skuteczna i nie odniesiesz sukcesu w niczym, co masz zamiar zrobić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nagma S, Kapoor G, Bharti R, et al. To evaluate the effect of perceived stress on menstrual function. J Clin Diagn Res. 2015;9(3):QC01–QC3. doi:10.7860/JCDR/2015/6906.5611
  • Allsworth JE, Clarke J, Peipert JF, Hebert MR, Cooper A, Boardman LA. The influence of stress on the menstrual cycle among newly incarcerated women. Womens Health Issues. 2007;17(4):202–209. doi:10.1016/j.whi.2007.02.002
  • SANDERS, K. A., & BRUCE, N. W. (1999). PSYCHOSOCIAL STRESS AND THE MENSTRUAL CYCLE. Journal of Biosocial Science. https://doi.org/10.1017/s0021932099003934
  • Montero-López, E., Santos-Ruiz, A., García-Ríos, M. C., Rodríguez-Blázquez, M., Rogers, H. L., & Peralta-Ramírez, M. I. (2018). The relationship between the menstrual cycle and cortisol secretion: Daily and stress-invoked cortisol patterns. International Journal of Psychophysiology. https://doi.org/10.1016/j.ijpsycho.2018.03.021
  • Barsom, S. H., Mansfield, P. K., Koch, P. B., Gierach, G., & West, S. G. (2004). Association between psychological stress and menstrual cycle characteristics in perimenopausal women. Women’s Health Issues. https://doi.org/10.1016/j.whi.2004.07.006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.