Rozpad związku: 5 reakcji fizjologicznych

28 grudnia, 2018
Czy wiesz o tym, że gdy przechodzisz przez rozpad związku, to w Twoim organizmie na wielu poziomach zachodzą reakcje chemiczne, które mogą nawet powodować ból podobny do złamania kości?

Jeśli kiedykolwiek przeżyłeś coś takiego, jak rozpad związku, to prawdopodobnie doświadczyłeś pięciu typowych reakcji fizjologicznych, które opisujemy poniżej. Zazwyczaj reakcje te wymagałyby odczekania od sześciu miesięcy do dwóch lat, póki nie przeminą. Jednak każda osoba reaguje zupełnie inaczej na rozpad związku.

Czy wiesz o tym, że gdy przechodzisz przez rozpad związku, to w Twoim organizmie na wielu poziomach zachodzą reakcje chemiczne, które mogą nawet powodować ból podobny do złamania kości?

1. Niepokój i bezsenność to dwie najbardziej typowe reakcje na rozpad związku

Niepokój i bezsenność są najczęstszymi objawami, które następują po przeżyciach takich, jak rozpad związku. Dzieje się tak dlatego, że ludzie czują się ogólnie rzecz biorąc bezpiecznie, gdy mają kontakt z innymi ludźmi.

Bbezsenność

Jednakże, gdy człowiek jest sam, może zacząć odczuwać ból – wręcz fizyczny. Według wyników naprawdę wielu badań naukowych – ból ten aktywuje te same części naszego mózgu, które stymuluje na przykład uzależnienie od kokainy.

2. Bóle w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest kolejnym symptomem, który występuje niezwykle często po traumatycznych wydarzeniach takich jak rozpad związku. Impulsy nerwowe przesyłane przez neurony u osób, które niedawno opuściły lub zakończyły swoje relacje uczuciowe są identyczne z tymi, które powodują na przykład ból fizyczny po oparzeniu się.

Dlatego też odczucie bólu w klatce piersiowej po rozpadzie nie powinno być dla Ciebie żadnym zaskoczeniem. Dzieje się tak, ponieważ funkcjonowanie Twojego serca pogarsza się zawsze, kiedy doświadczasz tego traumatycznego przeżycia.

I właśnie dlatego rozpad związku może być wydarzeniem wręcz niebezpiecznym dla osoby z chorobą serca. Podobnie, jak na przykład wydzielająca się wtedy adrenalina może powodować nieregularne bicie serca.

Ból w klatce piersiowej

W co najmniej kilku przypadkach badanie rezonansu magnetycznego mózgów osób, które przechodziły rozpad związku, ujawniło, że w regionach kontrolujących stres i ból fizyczny istnieje wtedy naprawdę wysoka aktywność mózgu.

Badacze zauważyli, że nawet jeśli sektor mózgu, który odczuwa ból związany ze światem zewnętrznym, był nieaktywny, systemy odpowiedzialne za kontrolowanie reakcji organizmu na ból powodowały u pacjentów naprawdę wiele udręki.

Dzieje się tak przede wszystkim z powodu hormonów stresu uwalnianych przez mózg. A są to substancje chemiczne, które z kolei bezpośrednio wpływają na Twoje serce, układ pokarmowy i układ odpornościowy.

Zobacz także: Ból w klatce piersiowej – o czym świadczy?

3. Ciemne plamy i znamiona na skórze

Problemy skórne takie jak na przykład trądzik, ciemne plamy lub znamiona, są kolejnym objawem stresu, który jest wynikiem stresogennej sytuacji takiej, jak na przykład rozpad związku. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie po prostu mniej dbasz o siebie i swoje zdrowie.

Trądzik

Co więcej, wydzielane w tym okresie w dużych ilościach hormony stresu w rzeczywistości pogarszają zdrowie Twojej skóry. A to może rzecz jasna może powodować skazy skórne i znamiona, a nawet wzmożone wypadanie włosów.

4. Bóle mięśniowe

Kiedy doświadczasz silnego stresu, stajesz się o wiele bardziej podatny na obrażenia i kontuzje. W takich sytuacjach możesz nawet odczuwać skurcze mięśni całego ciała. Dlatego to właśnie rozpad związku może spowodować u Ciebie silne napięcie lub skurcze mięśni. A to z kolei jest w stanie wywołać uciążliwy ból w całym ciele.

Przeczytaj również: Bóle mięśni – 3 skuteczne przepisy na maści!

5. Nieprawidłowa dieta

Rozpad związku u wielu ludzi wywołuje tendencję do objadania się lub całkowitego zaprzestania jedzenia. Występuje wtedy tak zwane „zajadanie stresu” lub wręcz odwrotne zjawisko. Zasadniczo Twoje ogólne rozbicie emocjonalne może spowodować u Ciebie zaburzenia odżywiania się.

Nieprawidłowa dieta

Dzieje się tak dlatego, że stres powoduje, że komórki Twojego ciała stają się mniej wrażliwe na insulinę. Dlatego też Twój organizm produkuje większe ilości insuliny i zaczyna jednocześnie w przyśpieszonym tempie magazynować tłuszcz.

Nadwaga może być również związana z bezsennością i brakiem ćwiczeń fizycznych. Stres zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Wszystko to w połączeniu może powodować na przykład uporczywe bóle brzucha i biegunkę.

Dlaczego rozpad związku jest aż tak bolesny?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego rozpad związku wiąże się z aż taką ilością bólu, odpowiedź jest prawdopodobnie związana z reakcjami chemicznymi, które są wyzwalane w Twoim ciele.

Rozpad związku może nawet zmienić Twoją relację z innymi ludźmi. Wynika to z tego, że podświadomie stajesz się niespokojny, kiedy wchodzisz z nimi w interakcję. Możesz nawet zacząć odczuwać ból podobny do złamania kości, gdy osoba, która do niedawna jeszcze tak wiele znaczyła w Twoim życiu nie chce Cię nawet widzieć.

Weź także pod uwagę to, że inne rodzaje społecznego odrzucenia działają bardziej na poziomie poznawczym. Jednocześnie rozpad związku wiąże się z tymi samymi systemami i mechanizmami fizjologicznymi, które powodują, że czujesz się głodny lub spragniony.

1. Kessler RC. THE EFFECTS OF STRESSFUL LIFE EVENTS ON DEPRESSION. Annu Rev Psychol. 1997;
2. Schneiderman N, Ironson G, Siegel SD. Stress and Health: Psychological, Behavioral, and Biological Determinants. Annu Rev Clin Psychol. 2005;
3. Sauro MD, Jorgensen RS, Pedlow CT. Stress, Glucocorticoids, and Memory: A Meta-analytic Review. Stress. 2003.
4. Carson JW, Carson KM, Gil KM, Baucom DH. Mindfulness-based relationship enhancement. Behav Ther. 2004;
5. Uchino BN, Cacioppo JT, Kiecolt-Glaser JK. The relationship between social support and physiological processes: A review with emphasis on underlying mechanisms and implications for health. Psychol Bull. 1996;
6. Sadeh A, Keinan G, Daon K. Effects of stress on sleep: The moderating role of coping style. Heal Psychol. 2004;
7. Finaud J, Lac G, Filaire E. Oxidative stress: Relationship with exercise and training. Sports Medicine. 2006.