Wzdęcia? Oto 8 naturalnych sposobów

Imbir nie tylko zwalcza stan zapalny, ale też wspomaga spalanie kalorii, co przyczynia się do zwalczenia wzdęć i opuchlizny.
Wzdęcia? Oto 8 naturalnych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2016

Wzdęcia i opuchlizna w rejonie brzucha są nie tylko mało estetyczne, ale też świadczą o problemach z trawieniem wywołanych przez nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Do najczęstszych przyczyn nabrzmiałego brzucha możemy zaliczyć też zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz kumulację gazów jelitowych.

Chcesz dowiedzieć się jak zwalczyć wzdęcia w naturalny i skuteczny sposób? Przeczytaj ten artykuł.

Obecnie dostępnych jest wiele sposobów redukujących wzdęcia i opuchliznę, jednak nie są one w 100% skuteczne, a w dodatku zawierają wiele chemicznych substancji, które mogą wywoływać efekty uboczne.

Na szczęście alternatywą są naturalne domowe środki uśmierzania bólu, zwalczające stan zapalny i poprawiające procesy trawienne. Gotowa, by je poznać?

1. Woda i ocet jabłkowy

Bardzo często wzdęcia są wywoływane przez nadmierne spożycie ciężkostrawnych i kwaśnych produktów. Ocet jabłkowy w połączeniu z wodą może zredukować nadmierną kwasowość w żołądku, dzięki czemu organizm, a zwłaszcza układ trawienny będą lepiej funkcjonowały.

Jak zwalczyć wzdęcia octem?

Rozcieńcz łyżeczkę octu jabłkowego w szklance wody. Tak przygotowany napój wypij przed lub zaraz po posiłku.

2. Herbata cynamonowa

Herbata z cynamonem

Cynamon to przyprawa poprawiająca trawienie i stymulująca proces usuwania toksyn z organizmu. Dzięki temu jest idealnym naturalnym lekarstwem na stan zapalny i wzdęcia.

Jak przygotować herbatę na wzdęcia?

Do szklanki gorącej wody dodaj łyżeczkę cynamonu. Pozostaw na 10 minut, dodaj odrobinę miodu dla smaku. To tak proste i smaczne!

3. Herbata rumiankowa

Rumianek ma działanie przeciwzapalne, co działa korzystnie na Twoje zdrowie jelitowe oraz uśmierza ból brzucha.

Jak wykorzystać rumianek?

Dodaj 2 łyżeczki suszonych kwiatów rumianku do szklanki gorącej wody. Pozostaw do zaparzenia na 15 minut, następnie zdejmij ze źródła ciepła i pij codziennie po posiłku w ciągu dnia.

4. Herbata imbirowa

Imbir to kolejne naturalne lekarstwo znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Można wykorzystać go w walce z wieloma dolegliwościami, w tym z bólem brzucha, mdłościami czy spowolnionym metabolizmem.

Herbata imbirowa jest zalecana osobom chcącym schudnąć, ponieważ ma działanie termogeniczne, co oznacza, że podnosząc temperaturę wspomaga zdolność organizmu do spalania kalorii.

Jak przygotować herbatę imbirową?

Dodaj pół łyżeczki mielonego imbiru do szklanki wrzącej wody. Pozostaw do zaparzenia na 10 minut, a następnie wypij.

5. Siemię lniane

Olej lniany

Wysoka zawartość błonnika i kwasów tłuszczowych sprawia, że nasiona lnu są niezwykle skuteczne w poprawianiu trawienia i zwalczaniu uciążliwych gazów i stanów zapalnych.

Jak spożywać len?

Najlepiej jest przez noc namoczyć łyżkę stołową mielonego lnu w szklance wody i wypić rano.

6. Pomidory

Pomidory zawierają przeciwutleniacze, które pomagają usunąć z organizmu szkodliwe substancje i produkty przemiany materii, dzięki czemu organy wewnętrzne funkcjonują bardziej wydolnie.

Regularne spożycie pomidorów jest zalecane osobom, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, pomidory to bowiem kolejne źródło błonnika oraz wody.

Jak zwalczyć wzdęcia z pomocą pomidorów?

Zblenduj 5 organicznych pomidorów ze szklanką wody i odrobiną soku z cytryny. Możesz pić tak przygotowany sok przez cały dzień.

7. Zielona herbata

Zielona herbata to jeden z najskuteczniejszych napojów jeśli chodzi o zwalczanie takich dolegliwości jak wzdęcia, stan zapalny czy nadmiar tłuszczu w okolicy brzucha.

Dodatkowo to także fantastyczny przeciwutleniacz, który pomaga unormować poziom cholesterolu i chroni nas przed działaniem wolnych rodników.

Jak zaparzyć zieloną herbatę?

Dodaj kilka łyżeczek herbaty do szklanki gorącej, ale nie wrzącej wody. Pozostaw na 10 minut do zaparzenia, a następnie wypij.

8. Sok ananasowo-ogórkowy

Smoothie ananasowe na wzdęcia

Ten całkowicie naturalny sok łączy w sobie właściwości dwóch diuretyków, które ułatwiają wydalanie z organizmu toksyn i nadmiaru płynów, co bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia opuchlizny.

Dodatkowo zawarte w tych produktach substancje odżywcze, witaminy i minerały doskonale działają na skórę i przyspieszają proces chudnięcia.

Składniki

  • 3 plastry świeżego ananasa
  • 2 średniej wielkości ogórki
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1/2 szklanki wody

Jak przygotować smoothie na wzdęcia?

Dodaj wszystkie składniki do blendera i dokładnie zmiksuj, aż uzyskasz gładką konsystencję. Nie odcedzaj. Pij na pusty żołądek lub po głównym posiłku dnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caballero-Gutiérrez, L., & Gonzáles, G. F. (2016). Alimentos con efecto anti-inflamatorio. Acta Médica Peruana33(1), 50-64.
  • Cabré Gelada, E. (2007). Nutrición y enfermedad inflamatoria intestinal. Nutrición Hospitalaria, 22 (2), 65-73.
  • Herrera Santos, Mayda Bárbara, Valenzuela Fonseca, Leydys, & Palma Gil, Olga. (2016). Medicina natural y tradicional en el tratamiento de 3 mujeres con síndrome de Asherman. MEDISAN20(4), 509-515. Recuperado en 16 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30192016000400012&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.